Son Dakika
18 Kasım 2019 Pazartesi
”

Doğa ve Kadınlar Ayşe Bilge Dicleli’yi kaybetti

Türkiye’nin sivil toplum önderlerinden, kadın ve çevre hareketinin önemli isimlerinden, yazar ve yayıncı Ayşe Bilge Dicleli vefat etti. 4 Haziran’da aniden rahatsızlanarak Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan Dicleli kurtarılamadı.

06 Haziran 2017 Salı, 15:48

Sevgili arkadaşım, dostum, ablam, adı gibi güzel insan Bilge..

Her “Kadın çalışmalarına beni niye bulaştırdın, niye bu işlere beni soktun” (öncelikle Ka.Der GYK üyeliği ve diğer STK’lar bunu izledi) dediğimde ve ne kadar kızgın olsam da, kıkır kıkır güler “Ohhhh, çok güzel yapmışım” der ve üstüne üstlük dans ederdi. Senden çok şey öğrendim.
Kendi ellerinle yaptığın güzel yemeklerini ve saatler süren güzel sohbetlerimizi çok özleyeceğim.

Türkiye’nin sivil toplum önderlerinden, kadın ve çevre hareketinin önemli isimlerinden, yazar ve yayıncı Ayşe Bilge Dicleli vefat etti. 4 Haziran’da aniden rahatsızlanarak Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan Dicleli kurtarılamadı.

Ayşe Bilge Dicleli 22 Eylül 1948’de Ankara’da doğdu, Alman Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Eşi Zülfü Dicleli ile 1996’da BZD Yayıncılık’ı, 2004’te Optimist Yayıncılık’ı kurdu. Çok sayıda kitap çevirdi, Türkiye İşadamları Derneği’nin (TÜSİAD) dergisi “Görüş”te dış politika değerlendirmeleri yazdı. Kadın Adayları Destekleme Derneği’nin (KA.DER) Kadıköy şube kurucuları arasında yer aldı, 1999 seçim maratonu ekibinde çalıştı. “Toplumsal Cinsiyet ve Siyaset” eğitimleri verdi. KA.DER’in 2001-2005 arasında üst üste iki kez KA.DER Genel Başkanlığı yaptı.

Ekolojik Anayasa Girişimi Çağrıcılarından olan Dicleli, Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) “Yeşil İş Çalışma Grubu” üyesi olarak “İşimi Kuruyorum” eğitimlerinde “Yeşil İş” dersi verdi. KA.DER eğitimlerinde “Yeşil Siyaset Dersi” kolaylaştırıcısı olarak yer aldı. “Pencereni Aç” isimli kitabı yazdı, “Konuşa Konuşa: İletişimin Sırları”, “Yurttaş 2000/ Günlük Yaşam İçin Bir Hukuk Kılavuzu”, “Eğrisi Doğrusu-Görgülü Ol Hoş Yaşa”, “Kimse Bana Ne Diyemez” kitaplarının ortak yazarları arasında yer aldı. “Küçük Yeşil Adımlar” ve “100 Yeşil Adım” kitaplarının editörlüğünü yaptı. Sosyal Dayanışma Ağı kurucuları (SODA) arasında yer aldı. WWF Türkiye, Greenpeace Türkiye ve Buğday Derneği üyesi, Global Action Plan International Türkiye temsilcisiydi. İlerici Kadınlar Derneği üyeliği, Türkiye Barış Derneği Genel Yönetim Kurulu üyeliği ve Sosyalist Birlik Partisi Genel Yönetim Kurulu üyeliği yaptı.

Dicleli, bir kız çocuğu (Zeynep Dicleli Erdoğan) annesi, bir torun (Hazal) sahibiydi.

www.haberhurriyeti.com / SEMİHA ÖZTÜRK

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz