Son Dakika
17 Haziran 2019 Pazartesi

Doğa dostu otel

24 Ağustos 2013 Cumartesi, 12:23

MUĞLA’nın Datça İlçesi’nde üç ay önce hizmete giren CITI Hotel, doğa, çevre ve hayvan dostu uygulamalarıyla dikkat çekiyor.

www.haberhurriyeti.com / ÇEVRE
Otel müşterilerinden isteyenlere ilçe içinde kullanmaları için bisiklet veriliyor. Otelin çamaşırları doğaya zararlı olmayan deterjanlarla yıkanıyor ve ipe asılarak güneşte kurutuluyor. Enerji tasarrufu sağlamak amacıyla ütü kullanılmıyor. Otelin cam-plastik-kağıt atıkları ayrı ayrı biriktirilerek geri dönüşümde değerlendiriliyor. Yemek atıkları da çöpe dökülmek yerine, hayvan barınağındaki kedi ve köpeklere gönderiliyor.

Almanya’da doğup büyüyen 39 yaşındaki işletmeci Mahmut Özdeniz hedefinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca verilen ‘Yeşil Yıldız’ belgesi olduğunu söyledi. Otelin müşteri ilişkileri sorumlusu Esra Özcan, Datça’da doğaya saygılı bir otel yaratmak amacıyla yola çıktıklarını belirtti. İnsanların doğaya karşı dikkatli ve bilinçli olmaları, koruyup sahip çıkmalarını amaçladıklarını belirten Esra Özcan şunları söyledi:

“Kaynaklarımızın israf edilmemesi için geri dönüşümün önemini anlatmak istiyoruz. Otelimizde hiçbir şekilde kimyasal temizlik ürünleri kullanılmıyor. Havlu ve çarşaflar organik deterjanlarla yıkanıyor. Otelde böcek ve sinek ilacı da kullanmıyoruz. Bütün cam ve pencerelerimiz açık. Böcek ve sinekleri kaçıran organik bir yağ kullanıyoruz. Otelde çok yoğunluk olmadığı sürece, çamaşırları doğal şekilde kurutmaya çalışıyoruz. Teknolojiyi ne kadar az kullanırsak, doğaya o kadar az zarar verilir. Ütü ve saç kurutma dünyadaki en çok radyasyon yayan cihazlar. Doğal kurutma yapıp doğal deterjanlar kullandığımız için kumaş zedelenmiyor, ütüye de ihtiyaç kalmıyor. Böylelikle önemli bir enerji tasarrufu sağlamış oluyoruz. Aynı zamanda hayvan dostuyuz. Restorandan başlayarak, personel yemekhanemizdeki tüm yemek atıklarını hayvan barınağındaki kedi ve köpeklere gönderiyoruz.” – Mehmet ÇİL/DATÇA (Muğla), (DHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
kaçak iddaa siteleri iddaa siteleri bahis siteleri