Son Dakika
19 Haziran 2019 Çarşamba

Dershane devri kapanıyor…

08 Ekim 2013 Salı, 04:53

Uzun yıllardır eğitim sistemi tartışmalarına konu olan, dershanelerin kapatılıp, kapatılmayacağına dair açıklama Bakan Avcı’dan geldi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı dershane tartışmasına son noktayı koyarak, “1 Ocak 2014’ten itibaren dershanelerin ruhsatları yenilenmeyecek. Dershaneler artık yasal olarak da Milli Eğitim sistemi içerisinde yer almayacak” dedi.

Bakan Avcı, 2014-2015 öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı(MEB) sistemi içinde dershanelerin olmayacağını belirtti.

“DEVAM EDERSE BİZ TANIMIYORUZ”

2014-2015 öğretim yılından itibaren dershane, Milli Eğitim sistemi içerisinde olmayacak diyen Avcı, “MEB’in ilgili yasasında, dershaneler, bir üst eğitim kurumuna hazırlamak üzere eğitim veren kurumlar olarak tanımlanıyor. Bu tanım kalkacak. MEB sistemi içerisinde yasal olarak tanımlanmış dershane diye bir kurum olmayacak. Devam ederse biz tanımıyoruz. Bu piyasada MEB’in onaylamadığı, ruhsat vermediği ve denetlemediği kurumlara itibar edilmez. Yasal olarak MEB sistemi içinde olmalarını önleyen düzenlemeyi de yapacağız” şeklinde konuştu.

ÖZEL OKULA TEŞVİK

Bakan Avcı dershanelerin ruhsatlarının Ocak 2014’ten itibaren yenilenmeyeceğini belirtirken, “Dershaneler Ocak ayından itibaren ruhsatlarını alıyorlar. Bu yıl Haziran’a kadar şu anda dershanelerde öğrenim gören öğrenciler devam ediyorlar. Geçtiğimiz Ocak ayında bu dershanelere izin verilmiş. Dolayısıyla onlar da haklı olarak Ocak’ta aldıkları ruhsatlara dayanarak öğrenci almışlar, öğretmenlerle sözleşme imzalamışlar, yer kiralamışlar. 2014 Ocak ayından itibaren ruhsat verilmeyecek. Yasadan da dershane tanımı çıkarılınca daha esnetilmiş, standartları biraz daha aşağı çekilmiş koşullarda özel okula dönüşmeleri için teşvik edilecekler” şeklinde açıklama yaptı.

Bakan Avcı dershanelerin Milli Eğitim sistemi içerisinde ‘etüt merkezi’ adı altında faaliyet yürütmesine de izin vermeyeceklerini söyledi.

3 YIL SÜRE

Özel okul olmayı kabul eden dershanelere 3 yıl süre verilecek. MEB bu kurumlara ilk 3 yıl yasal özel okul şartlarını tamamlayamazlarsa bile göz yumacak. Ancak 3 yılın sonunda tüm şartları tamamlaması istenecek.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
kaçak iddaa siteleri iddaa siteleri bahis siteleri