Son Dakika
18 Temmuz 2019 Perşembe

DENİZLER DELİSİ

23 Kasım 2018 Cuma, 23:42

          Yazılı kültürün dilin asıl yaratıcısı oluşu gelecekle ilgili tasarımların büsbütün suya düşmesini önlüyor.  Azınlığın gücünü en etkin gösterdiği hayat alanlarından, dilin yazılı kültür içinde taşıdığı büyük gizli güçtür. Özgürce kullanılması gerçek bir güvencedir. Nitelikli düşüncenin ayrıca edebiyatın içinde yaratıcılıkla birleşmesi, dilin toplumsal hayatta en çok saygı gösterilen kurumlardan biri olmasına yol açar. Bu niteliğini güçlü biçimde kullanmasının koşulları arasında, dilin kendi tutarlığına sahip çıkması, bunun için de kendi ilkelerine göre gelişmesi öncelik alır.

Bu düşünsel anlamdaki liriksem duygulara, elbette iç dünyamızı kapatamayız. Bu nedenle yazdığı eserde kendisine özgü dil ağırlığında olan yazar, salt bu yüzden insafsızca eleştirilmemeli… diye düşünüyorum. Çünkü bir yazarın, düşüncelerinde ve edebi varsıllığında anlatımı, ifadesi ve okura, okuyana vereceği liriksem hazzı önemlidir!

“… Severek, isteyerek de olmadı bu gidişleri. Gitmeye hazırlanırken ev ev, kapı kapı dolaşarak, sarılıp ağlarlardı. Hem ağlarlar, hem de bizi ağlatırlardı. Kolay değildi elbette yurt edindikleri bu toprakları terk edip gitmek, yeni yurt aramaya çıkmak. Emeğini, ekmeğini, anılarını ve de ölülerini bırakıp da yaban ellere gitmek kolay değildi öyle…” (97)-(*).

Şimdi bu tasarımın ne içindeyiz, ne de bu dünyayı kurmak isteyenlere bir toprak parçasından söz edilebilir.

Denizler Delisi’, sevgili yazar dostum ‘Ali Kaya’nın, bana ulaşan son romanı… Bulunduğu ve ikamet ettiği, Ege’nin güzel bir yöresinde yaşamakta. Bu kitapta bu yörede hatıralarının kurgusallıktan öte, duygusal anlamda yazılanlarla ilintili. Okurun sıkılmayacağı ve severek okuyacağı bir üslupla yazılmış. Umarım, kitabı okumak isteyen okurlar, aynı zevk düşüncesinde olurlar…

Meraklısına;

Yazar, 1944 Isparta-Aksu doğumludur.  Birçok ödüllü kitaplarının yanı sıra, çocuklara yönelik kitapları da yazmıştır. Yazar, uzun yıllar yaptığı öğretmenlik yaşamından emekliye  ayrılarak, Dikili’de yaşamını sürdürmektedir.

www.haberhurriyeti.com / Mustafa Gökçek

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz