Son Dakika
17 Haziran 2019 Pazartesi

Demokrasiyi doğru anlamak…

16 Eylül 2013 Pazartesi, 20:45

Biz demokrasiyi doğru anlayamadık. Devlet büyüklerimizin söylemlerine dikkat edin. Uzak yakın çevrenizde olup bitenlere bir göz atın. Demokrasiyi “Çoğunluğun dediği olur” diye anlıyorlar. Yanlış efendim, bu anlayış yanlış.

Kimi zaman çoğunluğun dediğine bakılır ama, başkaca etkenler vardır ki, çoğunluğun dediğinin dışında bir yol tutulabileceğini açık seçik gösterir. Bunlar kimi zaman yüksek ahlâk kurallarıdır. Kimi zaman evrensel hukuk kurallarıdır.

Çoğu zaman da görünüp duran gerçeğin kendisidir.

Şöyle bir örnekle yola çıkalım. Bir okulda okul giysileri konusunda velilere sorma girişimi var diyelim. Okul zenginlerin oturduğu bir semtte ama çocuklar arasında pek yoksul aile çocukları da var. Beş yüz çocuğun ellisi okula kahvaltı etmeden geliyor.

Şimdi ne olacak? Zenginlerin dediğine uyulacak. İyi de bu yoksul ailelerin kendi kusuru mudur yoksul olmak? Hani sen sosyal devletsin ya. Ağalar, beyler gocunmasın diye örneği böyle pek de çarpıcı olmayan bir alandan seçtim.

Kafasına dank etmeyenler için örneklerim de var. Beş on kişi uçakla uzak bir ülkeye giderken uçağınız düştü, orman içinde epey zaman bulunamayacağınız bir alana düştünüz. Allaha şükür hepiniz canlısınız. Yaranız bereniz de yok.

Kurtulanlar arasında tesadüfe bakınız ki, bir tek kadın  var. Akşam oldu. Bir şeyler yemek gerekecek. Oylama yapılıyor. Ve bayan arkadaşımız hazır bulunanların toplam oyu ile göreve uygun bulunuyor. Şimdi ne olacak efendim?

Buradan kafalara dank etmeli ki, çoğunluğun dediği yerine getirilirken azınlığın da ezilmemesi biçiminde gelişmiş olan rejimin adına demokrasi diyorlar. Ve yanlamasına başkaca ögeler de var. Kimsenin demokrasi dersine ihtiyacı olmadığı için ben daha fazla ukalâlık etmek yerine okulların yöneticilerinden rica edeyim.

Çoğunluğun kararını aramak yerine çocukların ezilmesini önleyecek bir çözüm yolu bulun. O yaşlarda karşılaşılan sorunlar insana şamar gibi geliyor ve seksen yaşına da girseler acısı asla onarılamıyor. Yerim elverseydi, kendi yaşadığım olayları aktarabilirdim ama ne çare burada susmam gerekiyor.

 

www.haberhurriyeti.com / Zeynel KOZANOĞLU

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
kaçak iddaa siteleri iddaa siteleri bahis siteleri