Son Dakika
20 Ağustos 2019 Salı
”

Demokrasi Savunucusu Bir Gazeteci: Abdi İpekçi

Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Abdi İpekçi’nin suikast sonucu öldürülmesinin ardından bugün 41 yıl geçmesine rağmen cinayet hala aydınlatılamadı.

01 Şubat 2019 Cuma, 11:48

Abdi İpekçi  1 Şubat 1979’da, Genel Yayın Yönetmenliğini yaptığı Milliyet Gazetesi’ne uğradıktan sonra evine giderken , eve çok yaklaştığı bir sırada arabasının içinde silahlı saldırıya uğrayarak katledildi. Suikastın ertesi günü tüm dünya basınında yankı bulan Abdi İpekçi, sadece Türkiye’de değil, neredeyse tüm dünyada tanınan bir gazeteciydi.  Ölümünün ardından dış basından birçok gazeteci İpekçi’nin barış ve özgürlük yanlısı bir gazeteci olduğu için öldürüldüğünü ifade ederek, üzüntü ve öfkelerini dile getirmişti.  İpekçi,  İstanbul Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanlığının yanısıra Uluslararası Basın Enstitüsü’nün ikinci başkanlığını yaptı. Türkiye’nin siyasi ve ekonomik açıdan karışık olduğu bir dönemde, yazılarında barışı ve düşünce özgürlüğünü savunan İpekçi , iktidar ile muhalefet arasında diyalog kurmaya çalıştı.

Abdi İpekçi’nin suikastinin ardından gazetelerde güvenlik önlemleri alınmaya başlandı. Birçok gazeteci eve gidiş dönüş güzergahını değiştirdi.  Suikastten 5 ay sonra,  İpekçi suikastinin tetikçisi olarak yakalanan Mehmeh Ali Ağca’nın tutarsız açıklamaları nedeniyle olay aydınlatılamadı. Ağca, 18 Ocak 2010 tarihinde hapisten çıktı. İpekçi’nin öldürüldüğü Emlak Caddesi’nin ismi, suikastten 5 gün sonra Abdi İpekçi Caddesi olarak değiştirildi. 2000 yılında saldırıya uğradığı noktaya, anıtı dikildi.

Abdi İpekçi’nin İstanbul Başkanlığı’nı yaptığı Gazeteciler Cemiyeti’nin  İzmir şubesi ise suikastin 41. yılında şu açıklamayı yaptı:

” Abdi İpekçi’yi saygı ve özlemle anıyoruz

Gazetecilik yaşamı boyunca barışı ve düşünce özgürlüğünü savunan Abdi İpekçi, silahlı bir saldırı sonucu 40 yıl önce aramızdan ayrıldı.

Katili belli olsa da aydınlığa sıkılan her kurşunda olduğu gibi  tetiği çektirenler hala saklandıkları karanlıktalar. Ancak bizler, Abdi İpekçi, Uğur Mumcu, Çetin Emeç, Ahmet Taner Kışlalı gibi demokrasi mücadelesi yolunda katledilen aydınlarımızın fikirlerinin takipçisi oldukça asla başarıya ulaşamayacaklar.

Türk gazeteciliğinin ilkesel anlamda da gelişimine katkılarda bulunan demokrasi sevdalısı Abdi İpekçi’nin fikirleri bugün de yaşıyor ve genç nesil gazetecilere aktarılmaya devam ediliyor.

Abdi İpekçi’yi ve  tüm basın şehitlerimizi saygı ve özlemle anıyoruz.”

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz