”

Davutoğlu: ‘Bu bir insanlık suçudur’

24 Ağustos 2013 Cumartesi, 17:42

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, kimyasal silahları kim nerede kullanırsa kullansın, onun karşısında olduklarını belirterek, “Suriye üzerinde görüş ayrılıkları olabilir ama mesele kimyasal silahsa burada herkesin tek bir çizgi üzerinde buluşması lazımdır. Bu insanlık suçudur ve kim bunu kullanmışsa hepimiz buna ortak tepki vermeliyiz” dedi.

www.haberhurriyeti.com / SON DAKİKA
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Katar Dışişleri Bakanı Khalid bin Mohammed Al-Atiyye ile Çırağan Sarayı’nda bir araya geldi. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Davutoğlu, “Kimyasal silahları kim nerede kullanırsan kullasın, biz onun karşısındayız. Bu tutumu Rusya’nın ve İran’ın da sergilemesini istiyoruz. Suriye üzerinde görüş ayrılıkları olabilir. Ama mesele kimyasal silahsa burada herkesin tek bir çizgi üzerinde buluşması lazımdır. Bu insanlık suçudur. Ve kim bunu kullanmışsa hepimiz buna ortak tepki vermeliyiz” dedi.
Rusya’nın açıklamalarının önemli olduğunu ifade eden Davutoğlu, şunları söyledi:
“Suriye rejiminin bir an önce bu inceleme heyetine imkan tanıması ve izin vermesi yönünce Rusya’nın açıklaması çok doğru bir açıklama olarak değerlendiriyoruz. Şu anda böyle bir insanlık suçu karşısında uluslararası toplumun aynı çizgide durması çok önemlidir. Eğer Birleşmiş Milletler Konseyi bir birlik içinde karar alırsa başka bir alternatife gerek kalmayacak. Geçmişte böyle bir karar alınmış olsaydı daha önceki katliamlar esnasında emin olun bugün, dün o gördüğümüz manzarada çocuklar, kadınlar, yaşlılar, yaşıyor olacaktı. Bu sorumluluk bu kararı alamayanlardadır. Artık Birleşmiş Milletler bu kararı alması lazım. Katar’la birlikte ne eleştiri olursa olsun. Her zaman hakkın mısırlı kardeşlerimizin yanında durmaya devam edeceğiz.”

“SURİYE’DE 21. YÜZYILIN EN KORKUNÇ MANZARALARINI GÖRDÜK”
Suriye’de 21. yüzyılın en korkunç manzaralarını gördüğünü ifade eden Davutoğlu, “Bölge bir bölge olarak da bir kaygı duyarak da Amerika dahil bütün istişarelerimiz devam ediyor. Bu istişareleri artıracağız. Suriye’de 21. yüzyılın en korkunç manzaralarını gördük. Çocuk bedenleri, kadın bedenleri, yaşlılar hiçbir kurşun yarası olmaksızın ölmüş şekilde, katledilmiş şekilde bulundular. Böyle bir durum karşısında duyarsız kalmak insanlık ailesinin dışına çıkmak demektir. Deliller yok edilir, dikkatler başka yöne yöneltilir ve bu zulüm unutulur deniyorsa bu görüntüleri herhangi bir vicdan sahibinin yâda devletin unutması mümkün değil. Biz bugün birlikte bu uluslar arası çabaları kararı artırarak sürdürme kararı verdik. Eğer Suriye yönetimi izin vermezse Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Suriye yönetime yönelik olarak bazı delilleri karartma suçu da dâhil olmak üzere süratle karar almalıdır. Ortada bir kimyasal suç işlendiyse bu suçun faillerinin en şiddetli bir şekilde cezalandırılması ve Suriye halkının özgürlüğe kavuşması için gerekli her türlü çaba ortaya konmalıdır” dedi. – İSTANBUL (İHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz