Son Dakika
25 Nisan 2019 Perşembe

Dario Moreno sevgisi, sokağına sığmadı

500’ün üzerinde şarkısıyla dünyanın en çok tanınan şarkıcıları arasında yer alan Dario Moreno’nun müzik, ses ve sinema sanatçısı olarak İzmirlilerin kalbinde kurduğu taht, adına düzenlenen anma ile bir kez daha gözler önüne serildi.

05 Aralık 2018 Çarşamba, 16:04
500'ün üzerinde şarkısıyla dünyanın en çok tanınan şarkıcıları arasında yer alan Dario Moreno'nun müzik, ses ve sinema sanatçısı olarak İzmirlilerin kalbinde kurduğu taht, adına düzenlenen anma ile bir kez daha gözler önüne serildi.

“Hatıralar Hayal Oldu, “Deniz ve Mehtap, Canım İzmir” gibi hala dillerde ve gönüllerde dolaşan şarkılarıyla İzmirlilerin gönlünde kurduğu tahtla ölümsüzleşen Dario Moreno, bu dünyadan göçüşünün 50. yılında Karataş Asansördeki kendi adını taşıyan sokakta anıldı. Tarihi Asansör’e çıkan Dario Moreno Sokağı’nı dün akşam dolduran kalabalık, 70’li ve 80’li yılların unutulmaz şarkıları eşliğinde dans edip, usta sanatçıyı bir kez daha özlemle andı.

Konak Belediyesi’nin katkılarıyla İzmir’i Sevenler Platformu tarafından düzenlenen anma gününde konuşan Konak Belediye Başkanı Sema Pektaş, Moreno’nun İzmir’in tanıtımında dünya çapında rol oynadığını dile getirdi. Pekdaş, İzmir’in sanatçıya duyduğu vefa borcunu şu ifadelerle dile getirdi;

‘’Moreno İzmir’in ruhunun tüm dünyaya yayılmasını sağlayan seslerden, ruhlardan birisiydi. Onu bu şehirde unutturmamak. Onu unutturmadığımız ölçüde İzmir’i yaşatmaya devam edeceğiz” dedi. Şehirlerin ruhu olduğuna inandığını dile getiren Pekdaş, İzmir’in ruhunun da kardeşlik, paylaşmak ve dünyaya güzellikler vermek üzerine olduğunu söyledi. Pekdaş, “Biz seferadlarımızla, Levantenlerimizle, Ortodokslarımızla, Müslüman cemaatlerimizle öyle zenginiz ki; bu insanların hiçbirisi birbirini ezmeden, saygı duyarak yaşam sürdürdüler. Önemli olan da bu. Sübye ve boyoz sadece Seferadlara ait değil, İzmirli oldu, bizim oldu.”

Pekdaş, aynı topraklarda yaşayan kardeşler olarak bayramları da birlikte kutlamak gerektiğini belirterek, 2 -8 Aralık tarihleri arasında Musevilerin bayramı olan Hanuka Bayramı’nı kutlamayı da ihmal etmedi. Gecenin gerçekleşmesinde emeği bulunan Sancar Maruflu da, “Dario Moreno’yu 50 yıl önce 1 Aralık 1968 de İstanbul’da yitirmiştik. 500’ün üzerinde şarkısıyla dünyanın en çok tanınan şarkıcıları arasında yer alan Dario Moreno müzik, ses ve sinema sanatçısı olarak İzmirlilerin kalbinde taht kurmuştur” diye konuştu. Gece boyunca Dario Moreno ruhuna dökülen lokma, boyoz, sübye ve çay ikramı yapıldı. Serkan Ünlü’nün Dario Moreno şarkılarıyla devam eden geceye katılan yüzlerce izmir anısına dökülen lokmaları, boyozları, sübyeleri paylaştı, hep bir ağızdan şarkılara eşlik edip dans etti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz