Son Dakika
17 Kasım 2018 Cumartesi

Danıştay, Hesap İşletim Ücreti’ne dur dedi

Hesap İşletim Ücretlerini düzenleyen yönetmelik hükmü Danıştayca oy birliği ile iptal edildi.

12 Eylül 2018 Çarşamba, 13:15

4 Yıllık Hukuk Mücadelesi Sonuç Verdi: Haksız yere kesilmesine sebep olan, Hesap İşletim Ücretlerini düzenleyen yönetmelik hükmü Danıştayca oy birliği ile iptal edildi.

 Danıştay 15. Dairesi “Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usûl ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” hükümleri dikkate alınarak tahsil edilen hesap işletim ücretinin alınımını oy birliği ile iptal etti. Böylelikle artık bankalar müşterilerinden hesap işletim ücreti kesemeyecek.

Peki hesap işletim ücretini neden ödüyorduk?

Hesap İşletim Ücreti vadesiz mevduat hesapları aracılığı ile sunulan fiyatlandırılmamış hizmetlerin bedeli ve operasyonel işlem maliyetlerinin karşılığı olarak tahsil edilen masraf tutarıdır. Bankacılık sektöründe uzun süredir uygulanmaktaydı ve yukarıda yazmış olduğum yönetmelik esaslarına göre tahsil edilirdi.

Şu ana kadar benden tahsil olunan hesap işletim ücretlerini geri alabilecek miyim?

Danıştay’ın almış olduğu karar doğrultusunda; geriye dönük 10 yıl içindeki sizden tahsil edilmiş tüm hesap işletim ücretlerini geri alabilirsiniz.

Nasıl?

“… Bankası Genel Müdürlüğü’ne “ hitap cümlesiyle başlamış olduğunuz ve  banka nezdinde hesaplarınızdan hesap işletim ücreti olarak yapılmış kesintileri gösteren listenin 5411 sayılı yasanın 76. Maddesinin 1. Fıkrası* uyarınca tarafınıza verilmesini talep ettiğinizi bildirir bir dilekçe yazarak, geriye dönük on yıl içindeki tüm hesap işletim ücretleri kesintilerini görebilirsiniz.

Bu listeye ve Danıştay’ın ilgili kararına dayanarak bankanızdan kesilen tutarın iadesini isteyebilirsiniz.

Banka iadeye yanaşmazsa  ne yapmalıyım?

Bankanız tarafından size verilen – Bankacılık Kanununa göre size verilmek zorunda olunan- hesap işletim ücretleri kesinti listesi ile derhal Tüketici Hakem Heyetine başvurmalısınız.

DİLEKÇE DOLANDIRICILARINA DİKKAT

Hesap işletim ücretini alacağını söyleyen ve toplu dilekçeler imzalatan veya sanki bir tek kendi yazdıkları dilekçelerle hesap işletim ücretleri geri alınabilecekmiş gibi davranan DİLEKÇE DOLANDIRICILARINA paranızı kaptırmayınız. Dilekçe hususunda yukarıda yazdığım bilgiler haricinde sorunuz olursa [email protected] adresine mail gönderebilirsiniz.

www.haberhurriyeti.com / Oğuzhan Taşkıran

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber Sistemi Tasarım ve Programlama: Moradam SEO