Son Dakika
27 Haziran 2019 Perşembe

Danimarkalılar Suriye’ye müdahaleye karşı

28 Ağustos 2013 Çarşamba, 15:11
Danimarkalılar Suriye’ye müdahaleye karşı

DANİMARKA Başbakanı Helle Thörning Schmidt, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İngiltere Başbakanı David Cameron ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’nin de aralarında bulunduğu Avrupalı liderlerle Suriye konusunu konuşarak durum değerlendirmesi yaptıklarını söyledi.

www.haberhurriyeti.com / SON DAKİKA
Konuşmanın detayları konusunda tam bilgi vermeyen Sosyal Demokrat Helle Töherning, Schmidt, BM Güvenlik Kurulu’nun Suriye’deki duruma tepki gösterme zamanının geldiğini ancak BM dışında bir müdahaleye sıcak bakılmadığını söyledi. Başbakan Yardımcısı Radikal Partili Margrethe Vestager de Başbakan Schmidt ile aynı fikirde olduğunu açıkladı. Sosyal Demokrat Parti Sözcüsü ve Parlamento Dış Politika Komisyonu Başkanı Mette Gjerskov, Suriye’ye müdahale konusunda acele edilmemesi gerektiğine dikkat çekerek, Danimarka halkının BM dışında bir müdahaleye karşı çıktığını hatırlattı.

Berlingske gazetesi tarafından ülke çapında yapılan kamuoyu araştırması halkın yüzde 64’ünün, Suriye’ye askeri müdahaleye ve Danimarka’nın asker göndermesine karşı olduğunu ortaya koydu.

ABD ESAD REJİMİNİN DEĞİŞMESİNİ İSTEMİYOR

Başbakanlık kaynakları da Başbakan Schmidt’in, Başbakan Erdoğan ile yaptığı görüşmede Danimarka halkının tutumunu ve hükümet partilerinin ortak tavrının BM dışında askeri bir müdahaleye karşı olduğunu aktardığını söyledi. Başbakan Helle Thörning Scmidt’in NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen ile de görüşerek muhtemel askeri müdahale yöntemleri hakkında bilgi aldığı belirtildi. 4 Eylül’de İsveç’e resmi ziyarette bulunacak olan ABD başkanı Obama, İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeld’in vereceği öğle yemeğinde, Danimkarka Başbakanı Helle Thörning Schmidt, Norveç Başbakanı Jens Stoltenberg, Finlandiya Başbakanı Jyrki Katainen ve İzlanda Başbakanı İgmundur Dvid Gunnlaugsson ile bir araya gelerek, Ortadoğu’daki gelişmeleri görüşecek. Siyasi uzmanlar Başkan Obama’nın Suriye’de Esat rejiminin değişmesini istemediği için, nasıl bir müdahalede bulunulacağı konusunda kararını bu görüşmeden sonra verebileceğini söylediler. İsrail’in de Suriye ile savaşa karşı olduğu ve Başkan Obama’ya askeri müdahale konusunda acele edilmemesi konusunda uyarıda bulunduğu bildirildi. – Ünsal TURAN/KOPENHAG, (DHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
kaçak iddaa siteleri iddaa siteleri bahis siteleri