Son Dakika
20 Mayıs 2019 Pazartesi

Dahiler, Nobel Adayı’na Emanet

Prof. Dr. Baran, 2015 yılında ayrıldığı İYTE’ye Rektör olarak döndü. Bilimsel çalışmalarını kanser moleküler biyolojisi, moleküler hematoloji, çoklu ilaç dirençliliği mekanizmaları, direncin geri çevrilmesi, apoptoz mekanizmaları, biyoaktif sfingolipidlerin apoptoz ve ilaç dirençliliği üzerine etkileri, kombine terapiler ve sinyal yolakları üzerine devam ettiriyor. 

23 Kasım 2018 Cuma, 19:04
bilimsel çalışmalarını kanser moleküler biyolojisi, moleküler hematoloji, çoklu ilaç dirençliliği mekanizmaları, direncin geri çevrilmesi, apoptoz mekanizmaları, biyoaktif sfingolipidlerin apoptoz ve ilaç dirençliliği üzerine etkileri, kombine terapiler ve sinyal yolakları üzerine devam ettiriyor. 

Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nün rektörlüğüne, kanser genetiği alanında önemli çalışmalarıyla tanınan Türkiye’nin en genç profesörlerinden Prof. Dr. Yusuf Baran’ı atandı. Abdullah Gül Üniversitesi, Yaşam ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanlığı ve Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Baran halen aynı zamanda TÜBİTAK Yürütme Kurulu üyeliği, Türkiye Bilimler Akademisi, Kanser Çalışma Grubu üyeliği, Küresel Genç Akademi, Yönetim Kurulu üyeliği, Dünya Ekonomik Forumu, Yılın Genç Bilim İnsanı programı üyeliği, Bakü Hümanitar Forum üyeliği görevlerini de yürütmekte.

11 üniversiteye yaptığı rektör atamalarına ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü rektörlüğüne Prof. Dr. Mustafa Güden’in yerine Prof. Dr. Yusuf Baran getirildi. Genetik bilimci olan Baran, 2015 yılında Abdullah Gül Üniversitesi’nde Yaşam ve Doğa Bilimleri Fakültesi dekanlığı görevini yürüttüğü sırada, Gelişen Ülkeler Mühendislik ve Teknoloji Akademisi’ne seçildi. Yusuf Baran, bilimsel çalışmalarını kanser moleküler biyolojisi, moleküler hematoloji, çoklu ilaç dirençliliği mekanizmaları, direncin geri çevrilmesi, apoptoz mekanizmaları, biyoaktif sfingolipidlerin apoptoz ve ilaç dirençliliği üzerine etkileri, kombine terapiler ve sinyal yolakları üzerine devam ettiriyor.

Resmi Gazete’de yayımlanan kararlara göre, Bursa Teknik Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Arif Karademir, Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Bülent Çakmak, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Hasan Kaya, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Gülfettin Çelik, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Rektörlüğüne Prof. Dr. Yusuf Baran, Kafkas Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Hüsnü Kapu, Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Mersin Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Cem Zorlu, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Bünyamin Şahin ve Kadir Has Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Meryem Sondan Durukanoğlu Feyiz atandı.

PROF. DR. YUSUF BARAN KİMDİR?

Prof. Dr. Yusuf Baran, 2015 yılının Şubat ayından beri Abdullah Gül Üniversitesi, Yaşam ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanlığı ve Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Başkanlığı görevlerini sürdürmekte. Türkiye’de ve Amerika’da çeşitli laboratuvarlarda çalıştıktan sonra 2007 yılından itibaren İYTE’de kanser genetiği araştırma laboratuvarını kurdu.11 Aralık 1977 yılında Batman’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Batman ili Beşiri ilçesinde tamamladı. 1998 yılında Dicle Üniversitesi, Biyoloji Öğretmenliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra yüksek lisans derecesini 2002 ve doktora derecesini 2006 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden (ODTÜ) aldı.

Doktora çalışmaları esnasında Kuzey Atlantik Savunma Paktı’ndan (NATO) aldığı özel bir burs ile Amerika Birleşik Devletleri, Medical University of South Carolina’da (2005 Temmuz-2006 Şubat) misafir araştırmacı olarak, 2007-2015 yılları arasında ise İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalıştı.

2015 yılına kadar öğretim üyeliğini yaptığı İYTE’de öğrencilerin ‘Efsane’ lakabıyla andığı bir isim. Laboratuvarındaki öğrencileri genelde bir çok yayınla mezun olup, önemli bir kısmı eğitimlerine Avrupa ve Amerika’nın prestijli okullarında devam etmekte. Nobel için Türkiye adına en güçlü adaylardan biri olarak anılıyor. Kanser genetiği alanında yayınladığı makaleler sayesinde, bine yakın ulusal ve uluslararası ödüle layık görülmüş bir isim. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nün üst üste 4 yıl en çok makale üreten öğretim üyesi seçilme gibi unvana da sahip.

Prof. Baran enstitü öğrencileri arasında kurduğu iletişim ve sosyal ilişkilerinde de övgü ile söz edilen bir isim olarak anılıyor. Her öğrenciyi ismiyle tanıması gibi bir özelliğe de sahip. Bilimsel başarısının yanında, kişiliği ile de herkese örnek rol modelliği de kendisi ile ilgili yapılan tanımlamalardan biri.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
kaçak iddaa siteleri iddaa siteleri bahis siteleri