Son Dakika
24 Ağustos 2019 Cumartesi
”

CUMHURİYET’İMİZE ARMAĞAN OLSUN

Türkiye Görme Engelliler Kitaplığı’na gelen görme engelli öğrencilere 7 yıl boyunca hem kitap okudum; hem de felsefe dersleri verdim.

10 Aralık 2018 Pazartesi, 09:38

Hemen hepimiz sevdiklerimiz için fedakarlık yapmaktan onları sevindirecek hediyeler almaktan kendimizi alamayız. Atamız bizleri ne de çok sevmiş; bugün bunun değerini pek çok anlıyoruz.

Cumhuriyet, millet olarak kazandığımız en anlamlı en güzel hediyedir. Aradan geçen 95 yıl boyunca hediyemiz Cumhuriyet ile toplum olarak daha da güçlendik, gururlandık. Ne çok başarılar kazandık ne zorluklara göğüs gerdik; hep birlikte el ele…

İstedik ki biz de Cumhuriyet’imiz için bir şeyler yapalım. Ekstradan, mesai dışı, hiçbir karşılık beklemeden… Bendeniz kendimce eğitim faaliyetleri düzenleyerek böylesi bir armağanı Cumhuriyet’imize adıyorum.

İzmir’de ikamet ettiğim vakit  Türkiye Görme Engelliler Kitaplığı’na gelen görme engelli öğrencilere 7 yıl boyunca hem kitap okudum; hem de felsefe dersleri verdim.  Bu öğrencilerimden Yasemin Kaçan hakkında geçtiğimiz yıllarda bir belgesel çalışma yapıldı. Görme engelli Yasemin kızımız yakın zaman önce de anne oldu. Vefası azmi, gayreti inanılmaz …

Hayatımda iz bırakan diğer öğrencim Mertcan Alpay ise  görevine başlamış bir devlet memuru… Zoru başardı, yılmadı.

Yasemin ile Mertcan gibi birçok öğrenciye gönüllü öğretmenlik yaptım, ama bu iki pırıl pırıl genç vefasıyla kadirşinaslığı ile de tam not almış harika yüreğe sahiptir.

İlim, irfan kıymet bilmekle daha da ziyadeleşir der büyüklerimiz; hakikaten de öyle değil midir; sevgili okur?

Onlara sürekli olarak hatırlattığım tek şey; ‘ Bir gün sizler  bir yerlere geleceksiniz; işte o zaman bu vatan  bu cumhuriyet için karşılıksız  hizmetiniz olsun. ’

Hayatımın anlamına anlam katan benim de kendilerinden çok şey öğrendiğim gözlerinin nuru gönüllerinde olan Yasemin Kaçan ile Mertcan Alpay’ı Cumhuriyet’ime değerlerime kazandırdığımı düşünüyorum.

Yakın zaman önce Cumhuriyet’imizin kuruluş yıldönümünü felsefesini bayramını kutladık; birkaç gün önce de Dünya Engelliler Günü’nü anarak tekrar idrak etmeye çalıştık.

Nice Yaseminler nice Mertcanlar kazanabilmek ; cumhuriyetimize hediye edebilmek temennisiyle…

www.haberhurriyeti.com / ÜMRAN GÖKBOĞA

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz