Son Dakika
25 Ağustos 2019 Pazar
”

Çocuklar susmayacak, UCİM’ de susmayacak

Çocuk kendisine yönelik herhangi rahatsız edici davranış ya da durumu anne babasıyla paylaşması gerektiğini bilmelidir.

02 Şubat 2018 Cuma, 20:20

Saadet Öğretmen Çocuk Cinsel İstismar İle Mücadele Derneği ( UCİM) Kurucusu ve Başkanı Saadet Özkan, ” İstismarcının cinsel istismarı başlatma ve sürdürmesinde en önemli güvencelerinden birisi çocuğun bu durumu kimseye söyle(ye)meyeceği düşüncesidir. Bu nedenle çocuk böyle bir duruma maruz kaldığında, bunu ailesine dile getirmesi konusunda açık ve anlaşılır bir şekilde bilgilendirilmeli ve teşvik edilmelidir” dedi.

Çocuğun bu konudaki eğitim ve bilgilendirilme süreci ve ailelerin üzerine düşen görevler şöyledir diye söyleyen Özkan; ” Çocuk kendisine yönelik herhangi rahatsız edici davranış ya da durumu anne babasıyla paylaşması gerektiğini bilmelidir. Hiçbir kimsenin çocuğu birtakım şeyleri anne babasından gizlemek için tehdit etme ya da korkutma hakkı olmadığı, çocukların bu tür durumları mutlaka anne babalara söylemeleri gerektiği konusunda çocuk eğitilmelidir. (İstirmarcı çocuğun bu durumu anne babasına söylemesinin mümkün olduğunun farkında olmalıdır) Çocukların anne babalarından habersiz başka erişkin bireylerle özel ilişkileri yada sırları olmayacağı konusunda çocuk eğitilmelidir. Çocukların başına gelen cinsel istismar olaylarında çocuğun bir suçunun olmadığı çocuğa anlatılmalıdır. Çünkü cinsel istismara maruz kalan bir çocuk kendisinin suçu olduğunu düşünüp bu durumu aileye anlatmayabilir ” dedi.

“Anne-Babalara Öneriler”

Çocukların bakımından ve fizyolojik, psikolojik, sosyal her türlü gelişimlerinden sorumlu olan anne babalar, çocuklarının istismar edilmemesinden de sorumludurlar.

Özkan,” Yapılan araştırmalar, fiziksel istismarın en çok anne-babalar tarafından uygulandığınıgöstermektedir. Hiç şüphesiz, bir çocuğun her anlamda sorumluluğunu alıp, büyütmek hiç kolay değildir. Zaman zaman kişi kendi hayat şartlarından yada çocuğunun bazı özellik ve davranışlarından dolayı bu sorumluluğun altında ezilebilir ve fiziksel istismara başvurabilir. Dolayısıyla, fiziksel istismar konusunda anne- babalar en çok kendileri ile ilgili dikkatli olmak zorundadırlar. Şayet aşağıda yer verilen durumları, bir anne-baba yaşıyorsa o zaman fiziksel istismar uygulama riskleri o kadar yükselecektir ” dedi.

Saadet Özkan, Merve Ecem Kibar tarafından aşağıdaki araştırma sonuçlarının da bunu şu şekilde gösterdiğini belirtti.

-Öfkeyi durduramama: Çocuğunuza bir davranışından dolayı, birşeyi yaptığından yada yapmadığından dolayı sinirleniyor, başa çıkamadığınızı hissediyor, ona yüksek sesle bağırıyor, onu sarsıyor sarsıyor ve en sonunda itiyor musunuz?

Duygusal kopuş: Çocuğunuzun davranışlarından çok yorulduğunuzu hissediyor, çocuğunuzla hiçbirşey yapmak istemiyor, yalnız kalmak, çocuğunuzdan uzak olmak mı istiyorsunuz?

– İhtiyaçlarını karşılayamama: Çocuğunuzun yemesi, içmesi, bakımı, okulu vs. gibi konularda, her çocukta görülen ihtiyaçları karşılayamadığınızı hissediyor musunuz?

Çevrenin uyarısı: Güvendiğiniz değer verdiğiniz insanlar, sizinle ve çocuk bakımınız/ eğitiminizle ilgili endişelerini ifade ediyorlar mı?

Kişisel geçmişiniz: Fiziksel istismara uğradığınız veya fiziksel istismarın olduğu bir aile ortamında mı büyüdünüz?

Bu sorulardan her hangi birinin cevabı evet ise anna- babanın şu konulara dikkat etmesi gerekir:

– Çocuk için en önemli insan kritik durumlarda zorlanıyorsa profesyonel destek alması faydalı olacaktır.

– Gelişim dönemlerinin iyi bilinmesi ve beklentilerin bu doğrultuda olması gerekir.

– Evebeynliği öğrenmeniz (doğru anne-baba figürü)
– Kendinize bakın; şayet yeteri kadar dinlenemiyorsanız daha gergin ve sinirli olabilirsiniz.

– Profesyonel olarak destek alın. Bazı kalıpları kırmak zor olabilir. Bu durumlarda profesyonel yardım almak daha doğru olacaktır.

Özkan, bunların yaşanmaması için mutlaka ailelerin çocuklarını bu konuda kendilerinden yaşça büyük kişilerle konuşmamalarını ve onlardan olduğunca uzak durmaları gerektiğini anlatılmasının gerektiğini belirtip, “Çocuklar susmayacak, UCİM’ de susmayacak ” dedi.
Bahri Karataş, (KHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz