Son Dakika
24 Ağustos 2019 Cumartesi
”

Çocuk gözüyle İzmir: ‘Bunu Ben Çektim’

İzmir’in kalbi Konak’ın Agora semtinde yaşayan çocuklar Fotoğraf Sanatçısı Serra Akcan’la birlikte kenti gezerek binlerce fotoğraf çekti.

28 Aralık 2016 Çarşamba, 12:10

İzmir’in kalbi Konak’ın Agora semtinde yaşayan çocuklar Fotoğraf Sanatçısı Serra Akcan’la birlikte kenti gezerek binlerce fotoğraf çekti. İki hafta süren atölye sonunda seçilen 51 fotoğraf ‘Bunu Ben Çektim’ adlı sergide görücüye çıktı.

www.haberhurriyeti.com / ŞEHİR VE BAŞKAN
Konak Belediyesi’nin davetlisi olarak İzmir’e gelen Fotoğraf Sanatçısı Serra Akcan’ın eğitmenliğinde düzenlenen iki haftalık fotoğraf atölyesine katılan 17 çocuğun çektiği fotoğraflar ‘Bunu Ben Çektim’ adlı sergiyle İzmirlilerin beğenisine sunuldu. Konak Belediyesi Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde düzenlenen serginin ev sahipliğini Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş üstlenirken, açılışa fotoğraf atölyesine katılan çocuklar ve ailelerinin yanı sıra çok sayıda davetli katıldı. İlk kez bir sergide yer almanın heyecanını ve mutluluğunu yaşayan çocukların çektiği fotoğraflar büyük beğeni aldı. Sergide Konak’ın Agora semtinde yaşayan ve yaşları 8 ila 12 arasında değişen çocukların Basmane, Kadifekale, Agora ve İkiçeşmelik gibi Konak’ın tarihi semtlerinde çektiği binlerce fotoğraf arasından seçilen 51 fotoğraf yer aldı.

ÜRETMENİN GÜZELLİĞİ

Açılış töreninde konuşan Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, serginin hazırlanmasında emeği olanlara teşekkür ederek, “ Tarık Dursun K Yazar Evi’nde konuğumuz olan fotoğraf sanatçısı Serra Akcan, çocuklarla birlikte fotoğraf atölyesi düzenleyip, fotoğraflar çekti. Fotoğraf Sanatçısı Sinan Kılıç ve Ahmet Büke de çok yardımcı oldular. Ahmet Büke’nin metinleri, çocuklarımızın objektifleri, Serra Akcan ile Sinan Kılıç’ın moderatörlükleri sonucu ortaya güzel bir sergi ve katalog çıktı. Biz de bunu sizlerle paylaşmak istedik. Bu eser birlikte düşünmenin ve üretmenin güzel bir örneği oldu” dedi.

FARKLILIKLARIMIZLA VARIZ

Agora semtindeki 821’nci Sokak’ta hizmet veren Kent Tarihi Birimi’nin yürüttüğü başarılı çalışmalara da değinen Başkan Pekdaş, “Kent birlikte yaşanılan bir yer ve bazı şeyleri birlikte deneye deneye buluyoruz. Kent gezileri yapalım dedik. İzmir’de yaşayıp İzmir’in merkezini ve tarihini bilmeyenler var. Kent gezilerinde hem gezdiren hem de gezen insanlar büyük keyif aldılar. Bu geziler aynı zamanda ‘buralar tehlikeli yerlerdir’ efsanesini çürüttü. Bizler farklılıklarımızla güzeliz ve hep birlikte varız. Kent Tarihi Birimi çalışanlarımız bulundukları sokakta kamunun varlığını nasıl bir zenginliğe dönüştüğünü en güzel şekilde gösterdi” diye konuştu. Sergiye fotoğraflarıyla katılan çocuklara günün anısına madalya verilirken, konuklara Konak Belediyesi tarafından hazırlanan ‘Bunu Ben Çektim’ kataloğu armağan edildi. Fotoğraf atölyesine katılan çocuklar da çektikleri fotoğrafların bir kopyasını hatıra olarak Başkan Pekdaş’a hediye etti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz