Son Dakika
24 Ağustos 2019 Cumartesi
”

Cinsel işlevsellik

Sanıldığının aksine en önemli cinsel organ penis ya da vajina değildir. Cinselliğin merkezi BEYİN’ dir.

10 Aralık 2013 Salı, 17:06
Cinsel işlevsellik

elifmirza_haberhurriyeti

Sanıldığının aksine en önemli cinsel organ penis ya da vajina değildir. Cinselliğin merkezi BEYİN’ dir. Cinsel işlevlerden sorumlu olan beyin alanları LİMBİK SİSTEM ve HİPOTALAMUS’tur. Cinsel istek esas olarak mezolimbik dopaminerjik bir fenomendir. Dürtü, fantezi ve motivasyonun oluşmasında DOPAMİN en önemli nörotransmitterdir.

Aktif cinsel yaşam için DOPAMİNERJİK SİSTEM iyi çalışmalıdır.
Cinsel istekten sorumlu olan hormon ise TESTESTERON’dur. Sanılanın aksine bu hormon sadece erkekte değil, kadınlarda da cinsel istekte etkilidir. Cinsel uyaranlara karşı literatürde 4 ayrı evre tanımlanmış.

UYARILMA-PLATO-ORGAZM-ÇÖZÜLME

İlk evre uyarılma evresidir. Erotik duygular belirir, kadında çoğunlukla vazokonjesyon ve myotoni, erkekte ereksiyon hakimdir. Bu evre sıradan bir fiziksel veya bedensel uyaranla gelişebilir. Uyarılma iki ayrı birleşenden oluşur. Merkezi (nesnel) ve Periferik(öznel).
Merkezi uyarılma TAHRİK olma duygusudur. Uyarılma beyinde başlar, medulla spinalisten aşağıya iner, sempatik ve parasempatik sinir sistemlerine, vasküler yapılara ve genital bölgeye ulaşır.
Periferik uyarılmada ise erkekte EREKSİYON; kadında LUBRİKASYON ve KABARMA meydana gelir.
Hem asetilkolin hem de NO (nitrik oksit) bu süreçlerde etkilidir.
İkinci evre plato evresidir. İlk evrenin devamı şeklindedir. Cinsel haz duygusu ve gerilim giderek yükselir. Bireyler plato sürecine girer. Orgazm evresine giriş niteliğindedir.
Üçüncü evre orgazm evresidir. 4 evrenin en kısa süreli olanıdır. Ancak cinsel haz açısından en yoğun olan evredir. Kadında klitoral bölgede ve vajinada; erkekte prostat ve peniste yoğunluk gösterir.
Dördünce evre çözülme evresidir. En son evredir. Orgazm sırasında ya da orgazmın gerçekleşmediği zamanlarda ikinci evreyi takiben bedenin tümünde gelişmiş olan fizyolojik etkilerin oluşma sırasına göre kaybolduğu evredir. Orgazmın yaşanıp yaşanmamasına, cinsiyete veya cinsel uyaranın devam edip etmemesine göre farklılık gösterir. Kadınlar bu evrede cinsel uyaran tekrar başlarsa uyarılıp orgazm olabilir; erkekler yaş ve fizyolojik yapılarına göre değişen bir döneme girer. Bu dönem refrakter dönem olup, erkeklerin cinsel uyarana yeniden yanıt verip ereksiyon ya da orgazm olgusuna erişmesinin mümkün olmadığı dönemdir.. Bu demektir ki;
Erkekler TEK TİP bir cinsel yanıt döngüsüne sahipken; Kadınlar da bu döngü ÇOK DEĞİŞKEN’dir.
Beslenme cinsel işlevlerde önemli bir yer tutar. Özellikle dopaminerjik sistem düşünüldüğünde, dopamin içeren bazı besinleri sizlerle paylaşmak istedim.
Avokado – Badem – Ceviz – Çilek – Kabak Çekirdeği – Muz – Susam – Yaban Mersini – Kuru Erik – Süt – Salatalık – Soya Fasulyesi – Kızılcık – Elma – Pancar Kökü.
Cinsel hayat sorunsuz olabileceği gibi; vajinismus, cinsel istek azlığı, cinsel tiksinti bozukluğu, kadında orgazm bozukluğu, erkekte erektik disfonksiyon, erken boşalma şeklinde yer alan problemlerden dolayı sorunlu hale gelebilir. Ancak tüm cinsel sorunları 3 ana grupta topluyoruz.

TRANSSEKSÜALİTE (cinsel kimlik bozuklukları)
PARAFİLİLER
CİNSEL İŞLEV BOZUKLUKLARI

Yarın ilk olarak transseksüalite adı altında gelişen, cinsel kimlik bozuklukları hakkında sizlerle paylaşımda bulunacağım…

emirza@haberhurriyeti.com adresinden bana ulaşabilirsiniz…

İnsanın cinsel konulardaki tutumu hayatın bütün alanlarındaki tutumunun prototipidir…. Sigmund Freud

www.haberhurriyeti.com / Dr. ELİF MİRZA

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz