Son Dakika
24 Ağustos 2019 Cumartesi
”

Çifte ameliyat acil durum gereği

İzmir Yenişehir’de bulunan Ege Doğumevi Yöneticisi Prof. Dr. Abdullah Taşyurt, hastanede aynı anda iki ameliyat konusunda açıklama yaptı. Prof Taşyurt, “Böyle bir durum ancak çok acil durumlarda yaşanıyor” dedi.

26 Eylül 2013 Perşembe, 07:28

İzmir Yenişehir’de bulunan Ege Doğumevi Yöneticisi Prof. Dr. Abdullah Taşyurt, hastanede aynı anda iki ameliyat konusunda açıklama yaptı. Prof Taşyurt, “Böyle bir durum ancak çok acil durumlarda yaşanıyor” dedi.

Hastanenin bölgede 3’üncü basamak tek eğitim araştırma branş hastanesi olduğunu, metropol alandan ve çevre illerden yoğun bir şekilde hasta sevki geldiğini hatırlatan Prof. Dr. Taşyurt açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

prof_tasyurt

“Ameliyathane masası azaltma halinde bu hastaların aynı anda ortaya çıkacak acil ve ertelenemez operasyonları gerçekleştirilemeyeceği için çok önemli tıbbi komplikasyonlar meydana gelme ihtimali söz konusu olacaktır. Bu amaçlarla 3’üncü katımızda var olan ve başhekimliğimizce standartlara uygun hale getirilmiş olan iki rutin vaka ameliyathanesi haricinde sadece acil vakalar için 1’inci katta yine standartlara uygun tek masalı bir ameliyathane hizmete sunulmuştur. Ancak çok yoğun başvuru durumunda ve nadir olarak 5’inci kat ameliyathanenin 2’nci masasına 2’nci vaka olarak operasyon yapılmaktadır. Başka bir yere sevki söz konusu olamayacak bu hastalar gerekli sterilizasyon koşullarına uygun olarak bu ikinci masalarda opere edilmektedir. Ayrıca söz konusu ameliyathanelerimizde yapılan ameliyatların enfeksiyon oranları enfeksiyon kontrol komitemizce yakınen takip edilmekte olup, 2013 yılı için bu oran yüzde 0.2 ile dünya standartlarına eş değerdir. Sterilizasyona uygun olarak nadiren yapılmış olan bu vakalara yönelik olarak yapılan kontrol muayenelerinde de enfeksiyon olmaması sağlığa aykırı bir durum olmadığının göstergesidir.”

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz