Son Dakika
22 Kasım 2019 Cuma
”

“Cemevleri İbadethanedir” Yargıtay’dan çıktı ama uygulanacak mı?

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden Cemevlerinin ibadethane olduğu yönünde üst üste gelen kararların ardından Yargıtay da görüşünü geçtiğimiz günlerde değiştirdi.

25 Ağustos 2015 Salı, 18:55

 Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden Cemevlerinin ibadethane olduğu yönünde üst üste gelen kararların ardından Yargıtay da görüşünü geçtiğimiz günlerde değiştirdi.

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun ardından, Yargıtay 3. Hukuk Dairesi de Cemevlerinin ibadethane olduğu yönünde kararını açıkladı. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, Çankaya Cemevi Yaptırma Derneği hakkındaki kapatma davasında, AİHM’nin verdiği ve içtihadı etkileyen karardan sonra, Cemevi yaptırmak üzere dernek kurulabileceğine dair karar vermişti. Bu karar ile yüzler gülmüş ve Cemevleri yasal hale gelmişti; ancak bu karar yine de Cemevlerinin ibadethane statüsü alması için yeterli değildi. Bu sebeple Cemevlerinin elektrik faturaları Diyanet bütçesine dahil edilmiyordu.

Bu gelişmenin ardından Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, yine AİHM’nin kararını esas alarak, “Bir yerin ibadet yeri olduğuna o inanç mensupları karar verebilir, resmi otorite veremez.” şeklinde karar verdi. Bu eşitlik, din ve vicdan özgürlüklerinin önünü açan karar ile Cemevleri ibadethane statüsü alabilecek ve aydınlatma ve benzeri giderleri de Diyanet’in bütçesinden ödenebilecek.

Bu karar uygulamada Cemevlerinin de cami, havra veya sinagog gibi ibadethane statüsünde olmasını sağlayacak. Ayrıca bu karar ile Cemevleri de pratikte cami, havra ve sinagogların Diyanet bütçesinden aldıkları paya sahip olmalarını sağlayacak. Bunun yanında belediyeler tarafından arsa tahsisi de yapılabilecek.

Tüm bu olumlu gelişmelerin uygulanabilmesi, yani Cemevlerinin ibadethane statüsüne kavuşabilmesi için, yargı kararlarının yasal düzenlemesinin Hükümet tarafından yapılması gerekmektedir. Bu noktada akıllara takılacak soru tabi ki bu yasal düzenlemenin ne zaman yapılacağı olacaktır. Daha önce yazmış olduğum din dersi zorunluluğuna dair AİHM kararının yasal düzenlemesinin de henüz yapılmamış olduğunu göz önüne alırsak, ibadethane statüsünün kazanılması da ne yazık ki ufukta gözükmemektedir. Hiçbir mükemmel kanun ya da mahkeme kararı uygulaması olmadığı sürece tek başına yeterli değildir! Bu şekilde ancak hak ve hürriyetlere uzaktan bakan bir devletin vatandaşları olmaya devam ederiz.

www.haberhurriyeti.com / ÜLKÜ SEZGİ SÖZEN

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz