Son Dakika
20 Nisan 2019 Cumartesi

CANSIZ BEDENLER YILBAŞI AĞACINA EVRİLDİ

Ressam Sedef Zeren bu kez doğa ve çamlar korunsun diye cansız mankenlere yeni bir ruh ve yeni bir konum verip, yapay da olsa “yılbaşı ağacı” yaptı.

04 Aralık 2018 Salı, 10:57

Değişik çalışmalarıyla tanınan ve sanat dünyasına yeni bakış açıları getiren Ressam Sedef Zeren bu kez doğa ve çamlar korunsun diye cansız mankenlere yeni bir ruh ve yeni bir konum verip, yapay da olsa “yılbaşı ağacı” yaptı.

Son derece ilginç yeni “yılbaşı çamı” cansız mankenlere adeta can verdi. Zeren “Cansız bedenler renklenip  hayat bulsun istedim” diyor.

Her yıl milyonlarca çam ağacı kesilerek yılbaşı gecelerinin simgesi haline getirilmesi, çevreye duyarlı ressam Sedef Zeren’i harekete geçirdi, Orta Asya’nın eski Türk geleneğinden esinlenerek, cansız mankenleri “noel çamı” haline getirdi.

Batı geleneğine alternatif bir çalışma yapan Zeren “Cansız mankenlere yeni bir formla ruh vermeye çalışırken, eski Orta Asya geleneğini de hatırlatmak istedim”diyor.

Sanatcı yeni çalışmalarıyla ilgili olarak şunları söylüyor.

“Her sene dünyanın birçok ülkesinde yüzlerce, binlerce ağacın kesilip, sonra çöp olmasına engel olmamız düşüncesiyle başladım manken ağaç çalışmalarıma..

Bir canlıyı yok etmektense , manken bedenlerini yılbaşı ağacına dönüştürerek, ruh , renk, neşe katmak amacındayım..

Dileğim o ki, her iş yerine , her eve böyle sanatsal çalışmalarla iyi seneler dileyelim..

Çok eski bir Orta Asya Türk geleneği olan yılbaşı ağacı süslemesi,  Nargudan, yani doğan güneş başlığıyla , güneşin zaferi ve yeniden doğuşunu büyük Akçam ağacının altında kutlamalarıyla başlamış…Ben de bu çok eski kültürümüze doğayı koruyarak devam etmemiz gerektiğine inanıyorum ve bu şekilde sanatsal bir bakış açısına taşıyorum…”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz