Son Dakika
17 Temmuz 2019 Çarşamba

Büyümenin kalitesi!..

Bundan böyle kredi kartınızla 60 ay, 36 ay, 48 ay gibi sürelerle taksitli alış veriş yapamayacaksınız…

27 Kasım 2013 Çarşamba, 15:18
Büyümenin kalitesi!..

bariskudar_haberhurriyeti

Bayanlar ve baylar…
Haydi gözünüz aydın…
Ekonomide bir dizi gelişmeler-tedbirler(!) “Büyümenin kalitesini arttıran tedbirler”miş…
Nereden mi çıktı bu tespit?..
Efendim… Herkesi yakından ilgilendiren (Türkiye’deki 76 milyon kişinin cebinde bir ya da iki tane bulunan kredi kartları ile ilgili) bir konuda ‘sınırlama’ geliyor.
Bundan böyle kredi kartınızla 60 ay, 36 ay, 48 ay gibi sürelerle taksitli alış veriş yapamayacaksınız…
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) kredi kartlarıyla ilgili uzun süredir yapılan hazırlıklarla oluşan düzenlemeler taslağını hazırlamış bulunuyor. Buna göre ayrıntılarını anlı şanlı medyamızdan öğrenmişsinizdir.
Kısaca özetlemek gerekirse;
Kredi kartlarında genel taksit sayısı 9 ayla sınırlanıyor, elektronik, iletişim, kuyumculukta taksit sayısı 6 ayı, beyaz eşya ve mobilyada 12 ayı geçemeyecek. Gıda ve akaryakıtta ise taksit uygulanmayacak.
Hepinize hayırlı ve uğurlu olsun!.

TAKSİTLE GIDA YOK…

Düzenlemenin amacı ise;
“Orta Vadeli Plan (OVP) ve 2014 Yılı Programı’nda öngörüldüğü üzere, tasarrufların artırılması ve artan yurtiçi tasarrufların üretken yatırımlara yönlendirilmesi…”
Buyurun bakalım…
Öyle bol keseden taksit sayısı fazla diye ev, araba, beyaz eşya, bir orduya yetecek kadar gıda malzemesi ve tankerle akaryakıt almak yok…
Bu olmayan paralarınızı (tasarruflarınızı) yatırımlara yönlendireceksiniz artık çıkarı yolunuz yok!..
Pekiyi buna en çok tepkiyi kim verdi derseniz?..
Yok sizler munis insanlarsınız size ne denirse onu yaparsınız çok fazla sesinizi çıkmaz. 11 yıllık tecrübeyle sabit…
En büyük tepkiyi verenler kim mi?
Hani şu hükümetimizin her projeye sokuşturdukları Alış Veriş Merkezlerinde yer alanlar…
Bakınız şu haber ne güzel özetliyor:
“Perakende ve otomotiv devlerine büyük darbe
BDDK’nın kredi kartları ve tüketici kredilerinin kısıtlanmasına yönelik önleminin ardından borsadaki otomotiv ve perakende hisselerinde baskı oluşmasına neden oldu.
Düzenleme taslaklarının ardından açılış fiyatları itibariyle en fazla değer kaybeden hisse senetleri sıralamasında gayrimenkul yatırım ortaklıkları sektörü hisselerinin yanında yüzde 2,89 ile Koç Holding ve yüzde 2,55 ile Teknosa öne çıkarken, Ülker ve Carrefour hisseleri de güne yaklaşık yüzde 2 değer kaybıyla başladı. Analistler, taslakların neredeyse tüm sektörlerin satış hacmine az ya da çok etki edeceğini tahmin ederken, genel olarak bir çok sektörde halen kullanılan ortalama taksit sayısının dikkate alındığının görüldüğünü, dolayısıyla fiyatlamalara olan etkisinin çok büyük olmayacağını ifade ediyor.
Öte yandan Teknosa kredi kartı ile yapılan alışverişlerde taksitlendirme süresine kısıtlama getirecek uygulamanın kısa vadede genel tüketici talebini olumsuz etkileyebileceğini, ancak şirketin faaliyet gösterdiği sektörde talebin devam etmesinin beklendiğini duyurdu.”
Eee… Güzel bir atasözümüz vardır:
Hamam giren terler..

SİGARADA İNDİRİM

Bu arada yoksulluk sınırı 3 bin 500 liraya dayanmış… Türk-İş’in açıklamasına göre açlık sınırı ise bin 65 liracık…
O kadar kusur kadı kızında da olurmuş!..
Şimdi alacağınız eşyanın taksit sayısı düşeceğine göre, hesaplarınızı yeni baştan yapmanız gerekecek.
Yaparken de (Hiç tasfiye etmem) yaktığınız sigarının ucuzladığı haberi içinizi rahatlatacaksa alın size bununla ilgili bir haber:

“SİGARADA 2 LİRALIK İNDİRİM OYUNU!”

Sigara şirketleri, Ocak 2010 ve Kasım 2011’in ardından bir kez daha fiyat savaşına girişti. Uygun fiyat kategorisinde patlak veren savaşla önce JTI, ardından da PMI ve BAT 6.5 TL’lik paket fiyatlarını 6 TL’ye, 5.5 TL’lik paket fiyatlarını ise 5 TL’ye indirdi. Böylece esas büyük rekabetin döndüğü düşük fiyat kategorisindeki rekabet kızıştı.
5-6 TL arası olarak kabul edilen düşük fiyat kategorisinin pazar payı ise yüzde 50’nin üzerine çıkmış oldu. Şirketler, pazar payını artırma ve yıl sonu hedeflerini tutturmanın peşinde. Bu gelişmeleri en yakından izleyen ise Maliye Bakanlığı. Çünkü 6.5 TL’lik paketin fiyatının 6 TL’ye inmesinde şirketler 0.09 TL kayıp yaşarken, kalan 0.41 TL vergide yaşanan kayıba tekabül ediyor. Yani yarım TL’lik indirimden devlet neredeyse şirketlerin 5 katı kadar fazla kayıp yaşıyor.”
Eee.. Ne de olsa “Büyümenin kalitesini arttıran tedbirler” alan bir hükümetimiz var…

www.haberhurriyeti.com / BARIŞ KUDAR

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz