Son Dakika
20 Mayıs 2019 Pazartesi

BÜTÇEYİ BÜYÜTTÜ OY ORANINI ARTTIRDI BALÇOVA’YA ÇAĞ ATLATTI

10 Aralık 2018 Pazartesi, 11:02

Hiçbir arsa satmayan, işçiye tek kuruş borcu olmayan, banka kredisi kullanmayan yatırımları ve sosyal belediyecilik projeleri ile Türkiye’ye örnek olan bir Belediye Başkanı: Mehmet Ali Çalkaya. Eğitime, sağlığa, spora, doğaya, kültüre ve sanata verdiği değerlerle görevde geçen 14 yılını Balçova’ya hizmet ederek geçiren Çalkaya, Balçova Belediyesi’ni 14 yılda 10 kat büyüterek 7 milyon TL olarak aldığı belediye bütçesini 85 milyon TL’ye çıkardı. Ayrıca oy oranını da yüzde 38’ten yüzde 70’e yükseltti. 

HALKIN GÖNLÜNÜ KAZANAN BAŞKAN

Eğitime, sağlığa, spora, doğaya, kültüre ve sanata verdiği değerlerle görevde geçen 14 yılını Balçova’ya hizmet ederek geçiren ve ülke genelinde gündem yaratan projelere imza atan Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, sosyal destek projeleriyle de toplumun her kesimine ulaşmaya devam ediyor. 7’den 70’e her kesime ayrı ayrı önem veren Çalkaya kundaktaki bebeği de yataktan kalkamayan yaşlıyı da yanlız bırakmıyor, her zaman onların derdine derman olmaya çalışıyor. Görev yaptığı üç dönemi de belediyecilik anlamında dolu dolu geçiren Çalkaya, Balçova halkının gönlünü kazanmanın yanı sıra onlarla sanki bir aile gibi..

YÜZDE 38’DEN YÜZDE

70’İN ÜZERİNE TAŞIDI

Başkan Çalkaya sosyal projelerle sosyal belediyecilikte marka olduğunu kanıtlamanın yanı sıra ilçedeki yaşlı vatandaşların hayatlarını kolaylaştırma yolunda farklı hizmetler ve projeler üretmeye devam ediyor. Ayrıca eğitimde adaleti sağlamak ve başarı çıtasını yukarılara taşıma yolunda da hamleler yapıyor. İlçedeki eğitim kurumlarına ve öğrencilere de destek olmayı ihmal etmiyor. Göreve yüzde 38 oy oranı ile gelen ve bu rakamı yüzde 70’lere taşıyan Başkan Çalkaya, İnsana yatırımın önemini bir an bile dilinden düşürmeden eğitime, yardımlaşmaya ve hemen hemen her sosyal gereksinimde başarısına başarı katarak yoluna devam ediyor.

TÜRKİYE’DE İLKLERİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Zengine fakire, gencine yaşlısına, kadına erkeğe hiç bir ayrım gözetmeden çözüm odaklı çalışan Çalkaya, ayrım yapmadan kadınları evden çıkardı, dayanışmayı hatırlattı. Semtevleri, üzerine tez yazılacak bir başarı öyküsü oldu. Babasının verdiği öğüdü aklından bir an bile olsun çıkarmadan “CHP’de güç olma, gücü yönet” mantığı ile hareket etti. Balçova’nın yaşam standartlarını yukarılara taşıyarak vatandaşın gücünü arkasına aldı. Hiç arsa satmadı. İşçiye tek kuruş borcu yok. Hiç banka kredisi kullanmadı. Yatırımları ve sosyal belediyecilik uygulamaları ile ülkeye örnek oldu. Balçova’yı 15 yılda 10 kat büyüterek Belediye bütçesini 2018’de artıya geçirerek Türkiye’de görülmeyen bir olayı gerçekleştirdi.

 2004 yılında CHP bayrağını Balçova’ya diken Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, geçen süreçte partisinin oyunu yüzde 38’ten yüzde 70’e çıkardı. Diğer partilerin seçim vaatlerini de hayata geçirdiğini ifade eden Başkan Çalkaya, “Jeotermal benim eserim. Balçova’nın yüzde 98’i jeotermalle ısınıyor. Su akar Türk bakar dediklerini ben bu kentte terse çevirdim. İlçemizde prestijli işler yaptım” dedi.

Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya görevdeki 14 yılını gazetemize şöyle özetledi:

TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLAN BELEDİYECİLİK

Hiç arsa satılmadı, işçiye tek kuruş borç yok, hiç banka kredisi kullanılmadı, yatırımları ve sosyal belediyecilik uygulamaları ile ülkeye örnek oldu. 15 yılda 10 kat büyüyen Balçova Belediyesi bütçesi 2018’de artıya geçerek Türkiye’de görülmeyen bir olayı gerçekleştirdi.

Belediyemiz 14 yılda 10 kat büyüdü. 7 milyon TL olarak aldığımız Belediye bütçesini 85 milyon TL’ye çıkardık. Geçtiğimiz yıllarda bütçemizin gerçekleşme oranı ortalama yüzde 92 seviyelerindedir. Bu yıl yaşanan ekonomik krizde Devlet Bütçesi’nin bile açık vermesine rağmen 2018 yılına ait bütçemiz yüzde 112 fazla verdi.

VATANDAŞIMIZ BELEDİYEYİ YANINDA HİSSEDİYOR

Göreve geldiğimizde 5 tane hurda çöp kamyonu vardı. Şimdi uydudan takip ettiğimiz 20 çöp aracımız var. Belki çöpten daha önemli olan Türkiye’ye örnek olmuş sosyal hizmetlerimiz var. İlçemizde zor durumda olan her vatandaşımız belediyeyi yanında hissediyor. Çocuklarımızın okulundan, ilçemizin MOBESE Sistemi’ne kadar nereye bakarsanız Balçova Belediyesi’ni görürsünüz.

BAŞARIMIZIN ARKASINDA HALKÇI BELEDİYECİLİK VAR

Gerçekleşen ekonomik başarının temelinde Halkçı Belediyecilik var. Biz öncelikle halkın parasını kullandığımız gerçeğiyle hareket ediyoruz. Halkın parasını yine ilçede yaşayan halkın iyiliği için kullanıyoruz. Geçen süre içinde Belediyemiz ile ilgili tek bir usulsüzlük iddiası yoktur. Çünkü biz ihalelerimizi bile kameraya çektirip arşivlerimizde saklıyoruz. Lüks hiçbir harcamamız, pahalı makam araçlarımız, belediye kaynaklarını kullandığımız özel harcamalarımız yoktur.

HERŞEYİ KENTİN GÜCÜYLE YAPTIM

Bütün belediye başkan adaylarının bildirgelerinde ne varsa hepsini gerçekleştirdik. Rakiplerin sözlerini de yerine getirdik. Mütevaziyimdir ama bir konuda mütevazi olamayacağım. Jeotermal benim eserim. İlçemizin tören alanı yoktu. Göreve geldim ve resmi tören alanı yaptım. Her yağmurda 30-40 evi su basıyordu. O yağmurlarda giyindim, sabaha kadar suyun nerelerden aktığını tespit ettim. Şimdi böyle sorunlar yaşanmıyor. Yeşil alanı abartısız iki katına çıkardım. Bu kentte yaptığım her şeyi bu kentin gücüyle yaptım. 10 kişiden 7’sinin oyunu alacağım dedim ve bunu gerçekleştirdim.

YAPMACIK BİR İŞİM YOK

Hizmet ederken siyasi çıkar gütmeden yoluma devam ederim. 900’ün üzerinde sokak sorumlumuz var. Her doğanın, ölenin evine gidiyoruz. Cenaze evlerine ilk kez pide-ayran yollayan belediye başkanıyım. Vatandaşın evine en az 10 farklı yolla girdim. İnsanlar yaptığım işleri siyasi kazanma arzusuyla yapmadığımı biliyor. O yüzde insanlar bana yüzde 70’in üzerinde oy veriyor. Bu kentin insanıyla aramızda iyi bir bağ kuruldu. Seçim çalışmalarımdan sonra yaptığımız analizlerde Balçova’da MHP’lilerin yüzde 40’ının, AK Partilerin ise yüzde 15-16’sının oyunu alıyorum. Yüzde 70’i sadece CHP’liler vermiyor. İnsanlara, onları sevdiğimi hissettiriyorum. Yapmacık bir işim yok. Her yıl 31 Aralık gecesi 20-25 yaşlı, kimsesiz, durumu iyi olmayan ailelerle yılbaşını geçiriyorum. Herkes bayramlarda tatile giderken ben Arefe günü evleri ziyaret ediyorum. Üniversiteyi kazanan yüzlerce gençimize bilgisayar veriyorum. Ben herkesin belediye başkanıyım.

****

ENGEL TANIMAYAN HİZMETLER

Bir sorun ile mücadele edecekseniz önce o sorunu iyi teşhis etmeniz gerekiyor. Biz ilk önce ilçemizdeki engelli vatandaşlarımızı ve onlar için yapılması gereken hizmetleri tespit ettik. İnteraktif dijital bir engelli haritası oluşturduk. Yapacağımız hizmetlerde bu haritayı rehber edindik. Hangi sokakta hangi engelli vatandaşımızın oturduğunu biliyoruz. Özellikle bedensel engelli vatandaşlarımızı sokağa çıkarmak için onlara akülü tekerlekli sandalye temin ettik. Folklor gibi, tiyatro gibi sosyal aktivite alanları oluşturduk. Üretime ve çalışma hayatına katılabilecek arkadaşlarımıza iş imkanları açtık. Bazı gençlerimiz açtığımız Engelsiz Cafe’de istihdam ediliyor. Bizim öncülüğümüzde nikah şekeri üretip satan gençlerimiz var. Üniversite mezunu engelli gençlerimiz için Microsoft onaylı yazılım kursları açtık. İş alanları sağladık. Engellilere yapılacak en iyi hizmet onları yerel ve genel yönetim kadrolarında söz sahibi olmasını sağlamaktır. Biz bu amaçla bu dönem Sinem Kılıç isimli arkadaşımızın meclis üyesi olmasını sağladık. Kendisi engelli bireyler ile ilgili aldığımız kararlarda ve yaptığımız hizmetlerde söz sahibi oldu. Bunun sonucunda hizmetin kalitesi de artmış oldu.

BİZ BİR AİLEYİZ

Semtevlerimiz istisnasız her sokağa, her apartmana giriyor. Vatandaşlarımız ile görüşüyor. İyiyi kötüyü, darda olanı, sevinci olanı biliyoruz. Çocuklarını okula gönderen veliler gelip okulun eksikliklerini anlatıyor. Ulaşım sıkıntısı çeken ortaöğrenim çocuklarımızı servisler ile okula taşıyoruz. Okulların temizlik, güvenlik görevlisini biz temin ediyoruz. Yaşlı ve bakıma muhtaç 300 kişiye her gün sıcak yemek ulaştırıyoruz. Engelli olduğu için evden çıkamayan yüzlerce vatandaşımıza akülü araç verdik. Balçova’da fiziksel engeli olup akülü arabası olmayan kalmadı. Semtevleri’nde kadınların meslek edineceği ekonomik özgürlüğünü kazanacağı veya günlük hayatında faydalı olacak kurslarımız var. 17 ayrı branşta el beceri kursumuz var. Hepsi de ücretsiz. Gelen vatandaşımıza senin siyasi düşüncen nedir, sen hangi partiye oy verdin demiyoruz. Bizim bir aile olduğumuzu söylüyoruz. Semtevlerimiz ile vatandaşımızın gerçek anlamda yanında oluyoruz.

SINIFLARIN KAPISI BİLE YOKTU

Göreve başladığımda bazı okulların sınıf kapısı bile yoktu. Çatısı akan, kaloriferi yanmayan, çeşmeleri kırık daha bu şekilde yüzlerce sorunu olan okullar. Özel bir ilgi gösterdik eğitim kurumlarımıza. Çocuklarımızın eğitim kalitesi babalarının cüzdanlarındaki para ile orantılı olmamalı dedik. Milli Eğitim Müdürlüğü’nden veya okul aile birliklerinden gelen eksiklikleri liste yapıyoruz. Okulların tüm boya badana işlerini, tamiratlarını, tesisatlarını, çatılarını yeniliyoruz. Binlerce aileye kıyafet ve kırtasiye yardımı yapıyoruz. Ama çocuklar bunun belediye tarafından verildiğini bilmiyor. Bilgisayar vermediğimiz sınıf kalmadı.

MOBESE SİSTEMİNİ KENDİ BÜTÇEMİZLE KURDUK

Türkiye’de nüfus ve yüzölçümüne göre en gelişmiş Mobesse sistemini biz kendi bütçemiz ile kurduk ve Emniyet Müdürlüğü’ne teslim ettik. Balçova’da şu anda 330 kamera var. Türkiye’deki en büyük sistem. Okullarımızı da bu sisteme dahil ederek çocuklarımızın ve öğretmenlerimizin güvenli bir şekilde okula gitmelerini sağladık. İnciraltı yurtlarından Dokuz Eylül Tıp Fakültesi’ne kadar her sabah ücretsiz araç kaldırıyoruz. Çünkü bu çocuklar gerçekten ulaşıma para veremeyecek durumda, yürüyerek gidiyorlardı okula. Tıp Fakültesi öğrencilerine ETV Derneği ile birlikte 50 bin lira burs parası verdik bu sene, ekonomik durumu iyi olmayan öğrencilere ayda 225 lira ödeniyor. 300 üniversite öğrencisinin yemek parasını ödüyoruz, yıllık 100 bin lira. Her ay yemek kartını biz yüklüyoruz. İhtiyaçlı ailelere ayda 100 lira market yardım çeki veriyoruz. Her mahallede gönüllü deprem ekipleri kurduk, deprem konteynırları yapıyoruz.

İLÇEMİZDE YAŞLILAR YALNIZ KALMIYOR

Belediyemiz ve 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi, ilçede yaşayan 80 yaş üstündeki yaşlı vatandaşlara destek olmak için özel bir ekip kurduk. Oluşturulan ekip sağlıktan, günlük hayatı kolaylaştırmaya kadar birçok konuda yaşlı vatandaşlara hizmet veriyor. Sosyal destek projeleriyle toplumun birçok kesimine ulaşıyoruz. 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanlığı ile başlatılan proje ile ilk olarak Balçova’da yaşayan 80 yaşını aşmış vatandaşlar tespit edildi. Semtevleri ve Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanlığı’nın yaptığı tespitlerde belirlenen 1078 yaşlı vatandaş ile tek tek görüşüldü. Müdahalede öncelikli yaşlı vatandaşlar tespit edildikten sonra 1 Doktor, 1 Psikolog, 1 Sosyal Hizmet Uzmanı ile Fen İşleri Müdürlüğü ve Semtevi sorumlusundan oluşan ekip yaşlı vatandaşları ziyaret etmeye başladı.

Ben ve eşim çok sıklıkla yaşlı vatandaşlarımızı ziyaret edip dertlerini dinleyip yardımcı oluyorduk. Ancak bu hizmetin daha sistematik ve kurumsal olması gerektiğini düşündük. 9 Eylül Üniversitesi ile güzel bir işbirliğimiz oldu. Koca bir ömrü ülkesi için çalışan insanlara sevgi ve şefkatle yaklaşmamız gerekiyor. Onların hayatlarını güzel bir şekilde sürdürmeleri için tüm imkanlarımızı kullanıyoruz.

ONLARA DESTEK OLMAK BİZE GÜÇ VERİYOR

Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden gelen hasta çocuklar ve ailelerinin geçici süreyle barınması için İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kurduğu Balçova Sağlıklı Yaşam Sosyal Rehabilitasyon Destek Merkezi hastaların ikinci yuvası olmaya devam ediyor. Belediyemizin destekleri ile konuklarını ağırlayan Merkez, kanser hastalığının zorlu tedavi sürecinde hastalara umut aşılıyor. Tedavi için Balçova’ya gelen çocuklar bir yandan tedavilerini sürdürürken diğer yandan da hobi çalışmaları ve meslek geliştirme eğitimleriyle yaşama bağlanıyor. Çocuklarımızın ve alilerinin bu mücadelesinde onlara destek olmak bize de güç veriyor. Onlara moral ve motivasyonlarını canlı tutmaları açısından destek oluyoruz. Ayrıca ulaşım ve yemek ihtiyaçlarını da belediyemiz karşılıyor. Ben herkesin kanser konusunda duyarlı ve bilinçli olmasını diliyorum.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
kaçak iddaa siteleri iddaa siteleri bahis siteleri