Son Dakika
18 Haziran 2019 Salı

Büyük komutan Aydın’da

26 Ağustos 2013 Pazartesi, 21:29

AYDIN Belediyesi tarafından heykeltraş Mustafa Tunçay’a yaptırılan Sultan Alparslan heykeli düzenlenen törenle açıldı. Heykelin, dünyanın ikinci büyük şaha kalkmış at heykeli olduğunu söyleyen heykeltraş Mustafa Tunçay, “8 ayda tamamladığımız bu heykelin büyüğü Üsküp’te. Aydın dünyanın ikinci büyük heykeline kavuştu” dedi. Heykelin açılışını yapan Aydın Belediye Başkanı CHP’li Özlem Çerçioğlu da, “Anadolu’nun kapılarını açan büyük komutanı Aydın’da yaşatacağız” diye konuştu.

Anadolu’nun kapılarının Türklere açılan savaş olan Malazgirt Meydan Muhaberesi’nin 942’inci yıldönümünde, Aydın’ın en büyük Malazgirt Meydanı’na Sultan Alparslan’ın heykeli dikildi. Heykelin açılışına Aydın Vali Vekili Halil Canavar, Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ve çok sayıda vatandaş katıldı. Açılışta konuşan Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, heykelin etüt çalışmalarının Adnan Menderes Üniversitesi’ne yaptırıldığını hatırlatarak, “Anadolu’nun kapılarını Türklere açan büyük komutan Sultan Alparslan’ı Aydın’da yaşatacağız. Aydın’ın en büyük meydanı olan Malazgirt Meydanı bu heykel ile anılacak” diye konuştu.

Heykeli yapan heykeltraş Mustafa Tunçay, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi mezunu olduğunu belirterek, “8 ayda tamamladığımız bu heykel toplamda 15 metre. Sadece atın büyüklüğü 8 metre. 10 ton çamur kullandığımız bu heykel aynı zamanda dünyanın Üsküp’te bulunan heykelin ardından ikinci büyük şaha kalkmış at heykeli” dedi. Tören Zeybek oyunlarının oynanması ve lokma hayrı ile sona erdi.
Cem ULUCAN/ AYDIN, (DHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
kaçak iddaa siteleri iddaa siteleri bahis siteleri