Son Dakika
13 Kasım 2019 Çarşamba
”

Bu köprü neden yıkıldı arkadaş?

Risk analizlerini bir değil iki kez yapın artık

09 Ağustos 2018 Perşembe, 17:39

Bütün medyada Afet bu deniliyor… “Yağan yağmurlar dereleri taşırdı, azgın sular köprüleri yıktı” diye manşetler atılıyor. Küresel ısınma felaketlerine hazır olun diye yıllardır yazıp çiziyoruz. Kaç kişi dikkate alıyor, risk analizleri yapıyor acaba?. Kimse ipine takmıyor değil mi uyarılarımıza… Takmayın… Daha çok ağıt yakarız bu konularda,  ama nafile… kapımıza kadar dayandı küresel felaket. Bugün Ordu’da öbür gün Antalya’da, Tekirdağ’da… Doğayı bozmayın kirletmeyin diyoruz…. diyoruz da küresel sermaye bunları aldırmıyor. Gözlerine para hırsı bürümüşler, insanlıktan nasibini alamayanlar, aç kurtlar gibi doğanın içine oyuyor. Doğa bu, affeder mi? AFFETMEZ VE İNTİKAMINI ALIR. Dün de öyle oldu. Samsun-Ordu karayolunda bulunan Cevizdere Irmağı’nın üstündeki köprünün biri yıkıldı. Peki kardeşim sormazlar mı adama şimdi. Bu köprünün ayağı her türlü risk analizi yapıldıktan sonra yapılmadı mı. Kim kabülünü yaptı bu köprünün. Kim hak ediş raporlarına imzayı çaktı. Birileri bunu anlatmalı. Soruyorum Şimdi, “Bu ne ayak kardeşim. Kamu zararını kim telafi edecek. Fatura yine vatandaşın ödediği vergilerden mi karşılanacak. “Abi çok eleştiriyorsun” diyenlere bir çift sözüm var benim.  Doğru davranışı buluncaya kadar yazacağız, etik davrananları da alkışlayacağız. Ve gazeteci olmanın gereklerini yerine getirmeye devam edip, genç kuşaklara örnek olacağız. Umarız bir başka köprüler, binalar üstümüze yıkılmadan bu yaşananlardan ders alanlar çok olur ve bir kez daha ihale yönetmeliğini gözden geçirirler.

İbrahim Irmak 

e-mail: iirmak@haberhurriyeti.com

Her türlü çevre sorununu bize bildirebilirsiniz. Tabi güzellikleri de. Tel: 0533 414 24 57

Şimdi sizlere “Ordu’nun dereleri yıktı geçti” haberini servis eden İHA’nın haberiyle başbaşa bırakıyoruz.
Dün sabah saatlerinde Ordu’da başlayan sağanak, öğleden sonra afete dönüştü. Ünye başta olmak üzere Fatsa, Perşembe, Çaybaşı ve İkizce ilçelerinde etkili olan yoğun yağış, Ordu’nun derelerini taşırdı. Samsun-Ordu karayolunda bulunan Cevizdere Irmağı’ndaki köprü yıkılarak Karadeniz ulaşımı tek şeride düştü. Cevizdere Köprüsü’nün yanı sıra 6 köprü daha sel sularına dayanamayarak yıkıldı.
Fındık üretimi açısından oldukça önemli olan Ordu’da kurutulmaya bırakılan tonlarca fındık denize aktı. Birçok ev ve iş yeri sular altında kalırken, mevsimlik fındık işçisi olarak Ordu’ya gelen işçiler, kaldıkları yerden tahliye edildi.
Sel felaketinin yaşandığı Ordu’da selin getirdiği yıkım etkisi sabah saatlerinden itibaren daha net anlaşılmaya başlandı. Birçok hayvan sel sularına kapılarak telef olurken, can kaybının yaşanmadığı selin hasar tespit çalışmaları devam ediyor. Devlet yetkililerinin de incelemelerde bulunduğu Ordu’da selden etkilenen vatandaşların mağduriyetinin giderileceği açıklandı.
Sel felaketinin yıkıp geçtiği Ordu’da bir taraftan hasar tespit çalışmaları yapılırken, bir taraftan da selin yaraları sarılmaya çalışılıyor. Samsun-Ordu karayolunda Cevizdere Köprüsü’nün yıkılmasıyla trafik tek şeritten kontrollü olarak veriliyor.  Erdi Demür-Kenan Akyüz-Selim Kuşçu / ORDU (İHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz