Son Dakika
22 Kasım 2019 Cuma
”

BU KADINLARIN ELLERİNDEN SANAT FIŞKIRIYOR

Anadolu’daki dokuma kültürünü ve geleneğini yaşatmak için 21 kadın sanatçı bir grup oluşturdu. Aralarında 10 ayrı üniversitede görev yapan öğretim görevlileri ile devlet sanatçıları da var.

01 Haziran 2019 Cumartesi, 18:38

1300’lü yıllardı.
Faslı gezgin İbni Batuta Anadolu’yu gezerken Denizli’deki dokumacılığa hayran kalmıştı.
Ünlü seyahatnamesinde bu hayranlığını kaleme almış, eşi benzeri olmayan el dokuması pamuk elbiselerden söz etmişti.
Aradan 700 yıldan fazla geçti.
Denizli hala dokumacılıkta önemli merkezlerden biri.
Ama maalesef geleneksel dokumacılığın yerini sanayileşmiş tekstil almış durumda.
Oysa Anadolu’daki bu dokuma kültürünü ve geleneğini yaşatmak gerekiyor.
İşte bu amaçla Türkiye’nin değişik bölgelerinde yaşayan ve konunun sorunları ile doğrudan ilgisi olan 21 kadın sanatçı bir grup oluşturdu.
Aralarında 10 ayrı üniversitede görev yapan öğretim görevlileri ile devlet sanatçıları da var.
Grubun adı, Anadolu’da kilim ve halılarda kullanılan ve doğurganlığı sembolize eden bir figürden esinlendi; Elibelinde.
Grubun Proje Başkanlığını Pamukkale Üniversitesi El Sanatları Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ayşegül Koyuncu Okca üstlenmiş durumda.


Grubun Proje Yardımcılığını Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Naime Didem Öz, Proje Asistanlığını ise Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Arş. Gör. Esen Baydemir yapıyor.
Doç.Dr. Ayşegül Koyuncu Okca amaçlarını şöyle açıklıyor.
“Bu grup, geleneksel tekstil sanatlarını siyasi ve ideolojik fikirlerden uzak tutup, her kesimi kucaklayarak ve özünü koruyarak yaşatmayı kendine amaç edindi. Bu amacını gerçekleştirmek için de özellikle genç ve serbest sanatçılara destek olmak önceliklerimiz arasında yer alıyor. Elibelinde Grup sergileri Anadolu’nun çeşitli kentlerinde gerçekleştirilerek sanata ve sanatçıya destek olup, bu kültür ve geleneğin yaşayarak gelecek nesillere aktarımına katkı sağlamak istiyoruz.”
Elbelinde Grubu kısa sürede iki sergi gerçekleştirdi.
İlki Aydın Efeler’de, ikincisi ise Muğla’nın önemli antik merkezlerinden Stratonika’da.
Bu iki sergide de kadın sanatçılar kendi aralarındaki dayanışmayı perçinleştirirken, sanatseverlere de geleneksel tekstil sanatlarının çeşitli tekniklerinde (batik, dokuma, dikiş, doğal baskı, işleme, keçe, örgü, yazma ve serbest tekniklerde) üretilmiş özgün eserlerden oluşan görsel bir şölen izlettiler.
Özellikle Stratonika’da Selçuklu Hamamında gerçekleşen sergi büyük ilgi gördü ve antik kentin tanıtımına önemli katkısı oldu.
Elibelinde Grubu önümüzdeki aylarda Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde gerçekleştireceği sergi, çalıştay, atölye çalışmaları gibi çeşitli etkinliklerle geleneksel tekstil sanatları yaşatmaya ve tanıtımını yapmaya devam edecek.

www.haberhurriyeti.com / SEDAT KAYA

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz