Son Dakika
24 Ağustos 2019 Cumartesi
”

BU KADAR MI KOLAY YÖNETİCİ OLMAK?

Farabî’den haberi yok sanırım bu insanların.

27 Ekim 2018 Cumartesi, 22:08

Herkes yönetici olmak istiyor yani yöneten. Bu nasıl bir tutku böyle? Adeta hırs ve inatlaşma birleşmiş. Benden başkası olmaz, olamaz mantığı ile hareket ediyor kimileri. En iyisi oymuş. Yeniden yönetici olmalıymış. Bir fabrikanın başında belki bir CEO belki de yerel yönetici hatta ülke yöneticisi. Bu nasıl bir mantık anlaşılır gibi değil. Farabî’den haberi yok sanırım bu insanların. Çünkü yönetici olmak o kadar da kolay değil aslında. O’nun iyi bir yöneticide aradığı temel ölçütleri bilse acaba kimler yeniden yönetici olmak ister? Eğer günümüzde yaşasaydı Farabî onları yönetici olarak görür müydü? O’nun iyi bir yöneticide özellikleri verelim. Verelim ama lütfen ön yargısız, iç hesaplaşmasız okusun herkes. Büyük düşünür Farabî’yi sevgi, saygı ve rahmetle anıyorum.

1) Öncelikle organları tam ve eksiksiz olmalı ki, görevlerini layıkıyla yerine getirebilsin.

2) Kendisine söylenen her şeyi iyi kavrayabilenanlayan bir tabiata sahip olmalı ki, hem konuşan kişinin maksadını hem de söz konusu şeyi olduğu gibi anlayabilsin.

3) Hafızası kuvvetli olmalı ki, anladığı, gördüğü, işittiği ve sezdiği her şeyi zihninde tutsun ve unutmasın.

4) Uyanık ve zeki olmalıdır ki, gördüğü en ufak delili anında fark edip ona göre hareket edebilsin.

5) Güzel konuşma kabiliyetine sahip olmalı ki, zihninde bulunan bir şeyi tam bir açıklıkla ifade edebilsin.

6) Bilgi edinmeyi, öğrenmeyi sevmeli, buna kendisini vermeli ki, öğrenmenin zahmetlerini yenebilsin, içerdiği mihnetlere katlansın, bunları yorucu, eziyet verici bulmasın.

7) Yemeye, içmeye, cinsel zevklere düşkün olmamalı ve kumar ve eğlenceden sakınmalıdır.

8) Doğruluğu ve doğruları sevmeli, yalandan ve yalancılardan nefret etmelidir.

9) Yüksek ruhlu olmalı, yüceliği sevmeli ki utandırıcı şeylere düşmesin ve tabiatıyla hep yüksek şeyleri arasın, gümüşle altın gibi şeylere ve diğer dünyalıklara göz koymasın.

10) Adaleti ve adalet ehlini sevmelibaskıdan, zulümden ve zalimlerden nefret etmeli ki, hem kendi akrabasından hem başkalarından hak arasın, onları hakka davet etsinzulüm görenlerin imdadına yetişsiniyi ve güzel bildiği her şeyi desteklesin.

11) Sonra ılımlı mizaca sahip olmalı ki, kendisinden adalet istendiği zaman şiddet göstermesin ve aksilik etmesin; fakat zorbalığa ve kötülüğe davet edildiği zaman şiddet ve aksilik göstersin.

12) Yapılması gerekli gördüğü şey konusunda azimli ve kararlı olmalı ki, onu gerçekleştirmek için cesaret göstersin; korku ve zaafa düşmesin.

www.haberhurriyeti.com / Prof. Dr. Çağatay Üstün

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz