Son Dakika
25 Ağustos 2019 Pazar
”

Bornova’da Kısa Film Şenliği

Eğitimlerini 2010’dan bu yana ücretsiz olarak sürdüren Bornova Belediyesi Dijital Film Atölyesi, etkinliklerine devam ediyor.

05 Şubat 2019 Salı, 10:46

Dijital Film Atölyesi’nin 2018’de başlattığı Film Yapımı Destek Programı olan DFA [REC.]’den destek alan 5 film sanatseverlerle buluştu. Bornova Kültür Merkezi içinde gerçekleşen gala gecesi sinemaseverlerden büyük ilgi gördü. İzmir’de sinema profesyonelleri ve meraklıları için kısa film yapım atölyeleri ile sinema odaklı etkinlikler düzenleyen atölye,2018’de başlattığı Film Yapımı Destek Programı olan DFA [REC.]’i de sürdürüyor. Yapım, Proje Danışmanlığı ve Ekipman Desteği sağlanıyor.

Atölye tarafından yönetmenliğini  Emrah Çalkavur’un yaptığı ‘Carpe Diem’, Serkan İncu’nun yönettiği ‘Hediye’, İbrahim Dönmez’in ‘Aynı Ayna’ filmleri ile Nesli Özalp Tuncer tarafından hazırlanan ‘Dönüş’ isimli belgesele destek sağlandı.

Carpe Diem filminden bir sahne.

Gösterimi Yapılan Filmler ve konuları

HEDİYE / Kurmaca
Efe, hayal dünyası oldukça geniş ve meraklı bir çocuktur. Okuldan arta kalan zamanlarında ailesinin de yaptığı atık ayrıştırıcılığı işini yapmaktadır. Yine bir gün şehir içinde dolaşırken bulduğu nesnelerin etkisiyle hayallere dalar.

CARPE DIEM / Kurmaca
Selin, dış ticaret mezunu bir ofis çalışanıdır. Yıllardır aynı firmada çalışmaktadır. Her gün aynı işi yapmakta ve istediği hayatı yaşayamamaktadır. Yine bu günlerden birinde yaptığı işi ve hayatı sorgulamaya başlar…

MERAKLILAR KULÜBÜ / Animasyon
“Stop-motion film nedir ve nasıl yapılır?” sorusunun peşine düşen çocuklar, buldukları cevapları geniş hayal dünyaları eşliğinde stop-motion bir filmde bizlerle paylaşıyorlar.

 

AYNI AYNA / Kurmaca

Genç çift, tatile gittikleri sahil kasabasında bir sokak sanatçısına karikatürlerini çizdirir. Yaşlandırılmış görünümlerine bakarak birbirlerine bir söz verirler. Aşklarını ve birbirlerine olan anlayışlarını zamanın acımasızlığına karşı koruyacaklardır…

DÖNÜŞ / Belgesel
Türkiye – Yunanistan nüfus mübadelesi ile memleketlerinden ayrılmak zorunda kalmış bir ailenin üçüncü ve beşinci kuşak kadınlarının geçmişe yolculuk hikayesi. Acaba ailelerinin mezarlarından aldıkları toprağı memleketleri Kavala’ya götürebilecekler mi?

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz