Son Dakika
25 Ağustos 2019 Pazar
”

Bornova’da Çevre Dostu Bank

Bornova Belediyesi parklara Güneş enerjisi ile çalışan şarjlı banklar yerleştiriyor.

17 Ocak 2019 Perşembe, 17:57

Bornova Belediyesi gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak için yenilenebilir kaynaklı elektrik üretimine örnek olacak bir projeye imza attı.  İlçedeki parkları daha işlevsel hale getirmeyi amaçlayan Bornova Belediyesi , Büyük Park’ta 8 adet güneş enerjisi ile çalışan, gece aydınlatmalı ve şarj üniteli bank montajları da tamamlanarak vatandaşların hizmetine sunuldu.  Son 5 yılda 29 ağaçlandırma sahası ve 41 yeni park inşa eden belediye, bu  5 yıl içinde 16 adet basketbol ve futbol sahası yaptı.

DÜNYA STANDARTLARI ÜZERİNDE

Yeşil alan açısından dünya standartları üzerinde olan  Bornova’da kişi başına düşen yeşillik miktarı 9.34 metrekareyken , parklar daha da yeşil, geniş ve çağdaş hale getirildi. Çocukların güvenliği  için kamera sistemi yerleştiren Bornova Belediyesi, oyuncaklar, piknik masaları, çöp kutuları, spor aletlerini de yeniledi. Akıllı bank uygulaması  ise ilk aşamada 5 parkta başlatılırken, 11 park için ise çalışmalar sürdürülüyor.

BORNOVA’NIN SİMGESİ ‘BÜYÜK PARK’

Bornova’nın önemli simgelerinden Büyükpark  içindeki  çocuk oyun alanı düzenlenirken, alan içindeki oyuncaklar çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimlerine uygun olarak tasarlandı. Parka dezavantajlı çocukların kullanımına uygun oyuncaklar da konuldu.  Bornova’nın en kalabalık alanlarından Küçükpark Meydanı’da ortaklı akıl odaklı anlayışın sonucu olan “Fikrini Al Gel” etkinliğin ışığında yeniden tasarlanarak modern bir görünüme kavuşturuldu. Ayrıca bisiklet park yerleri, yeşil alan çalışmaları ve yeni bir zemin yapıldı. Böylece vatandaşların yaya olarak kullanabilceği bir alan haline getirilirken meydan ise 866 metrekareden 2800 metrekareye çıkartıldı.  Yeşil alanlar yaratırken mevcut olanları yenilediklerini belirten Bornova Belediye Başkanı Olgun Atilla, ” Parklar hem çocuklar hem de büyüklerin zaman geçirdiği çok önemli alanlar. Bornova, “Yeşil” ön adıyla da tanınan bir ilçe. Bunun sorumluluğu ve yeşil alanlarının bir kentte yaşayan insanlar için ne kadar önemli olduğunun bilinciyle parklarımızı daha da güzelleştirmeye, güvenli hale getirmeye ve yenilerini  devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz