Son Dakika
16 Ekim 2018 Salı

01 Ağustos 2018 Çarşamba, 19:36
Çağatay Üstün
Çağatay Üstün [email protected] Tüm Yazılar

BİSİKLETLERİN KAYITLI OLMASI HAKKINDA

Bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak için çabalar sürerken dış dünyanın bu konudaki çalışmaları da ilginç özellikler barındırıyor. Örneğin bir ada ülkesi olan Japonya tam bir bisiklet cenneti. Özelliği olmayan bisikletlerin 100-150 dolar olduğu bu ülkede hem bisiklet edinmek, hem de kiralamak oldukça kolay. Ancak burada bisiklet sahibi olmanın bir özelliği var. O da bisiklet alınırken bunların faturaları üzerinden bulundukları bölgeye göre kayıtlarının tutulması. Yani bir bisikleti bir mağazadan alırken faturası üzerinden kaydı yapılıyor. Bu işlem küçük bir ücret karşılığında gerçekleşiyor. Bunu yaptırmamış olmak bir cezaya tabi değil. Ama yaptırmanızın iyi bir şey olduğu üzerinde duruluyor. Bu işlem karşılığında verilen parlak sarı bir etiket bisikletin üzerine yapıştırılıyor. Böylece bisikletin polis kayıtlarına girmesi mümkün oluyor. Ancak bunu yaparken size mağazada verilen belge ile polis ofisine gitmeniz ve kimliğinizle bilgileri ibraz etmeniz lazım. İkinci el bir bisiklet alımında yine sattığınız kişiye bir bisiklet mülkiyeti değişim formu doldurmanız ve iki tarafında bunu onaylaması lazım. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek için Tokyo Bisiklet Suçları Önleme bürosunun sitesini ziyaret etmenizi öneririz.

JAPONYA’DA BİSİKLETLER RUHSATLI

Trafik yönetimi açısından basit bir ruhsat diyebileceğimiz bu kayıt sayesinde bisikletler çalınma ve kaybolmalara karşı korunmuş da oluyor. Bu bilgiyi verirken sakın bunun da bir vergi veya gelir kapısı olabileceği düşünülmesin diye de not düşmek istiyorum.

Öneri açık ve net: Bir bisiklet alınırken bu bisikletin tipi ve alınma bedeli, bisikleti üreten firmanın kadro üzerine yerleştirdiği kod numarası kayıt altına alınsın ve bisiklet satışlarında bu bilgiler de ibraz edilsin. Bu sayede çalıntı bisiklete binme gibi bir durum da söz konusu olmayacaktır. Bisikletin kayıt altına alınması bu taşıtın da önemsendiğini ve dikkate alındığını gösterecektir. Ülkemizde bisiklet alışkanlığının henüz yeni yeni kazanıldığı da göz önüne alınınca kayıt işleminin ücretsiz olarak yapılmasını öneriyorum. Böylece bisikletin trafik kayıtlarında ve toplum nazarında bir araç olma özelliği tescillenmiş ve bisiklete yöneliş hızlanmış olacaktır.

Ama tekrar hatırlatmakta fayda görüyorum. Ülkemiz koşullarında bisiklete yöneliş sağlanmasını teşvik etmek için bir kayıt sistemine ihtiyaç vardır. Ancak bunun ücretsiz ve kullanıcıya ek bir yük getirmeden yapılması lazımdır.

www.haberhurriyeti.com / Prof. Dr. Çağatay Üstün

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber Sistemi Tasarım ve Programlama: Moradam SEO