Son Dakika
17 Ekim 2018 Çarşamba

‘BİR İMZA DA SİZ VERİN!’

Kıyı Kanunu’nun tavizsiz uygulamalarını talep ediliyor.

10 Ağustos 2018 Cuma, 16:34

Türkiye kıyı kesimleri yaşayanların canından bezdiren ‘plaj mağduriyetleri’ için ilk sivil irade çıkışı da Muğla’dan geldi. Datça’da yaşayanları geçtiğimiz hafta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ‘Kıyılar Halkındır, Kiralanamaz’ diyerek başlattığı yasal sürece, Muğla’da yaşayanların kurduğu Muğla Çevre Platformu, sosyal medyanın en güçlü imza toplama platformu Change Org’daki kampanya eklendi.

Platform, ‘Başka Bir Muğla Mümkün’ başlığı ile change org’da topladığı imzaları Muğla Valiliği’ne gönderecek. Söz konusu hareket, anayasal haklara dayandırılıyor. İmza kampanyası duyurusunda şu ifadelere yer verildi;

Anayasa’nın 43. Maddesi: “Deniz, göl ve akarsu kıyılarıyla, deniz ve göllerin kıyılarını çevreleyen sahil şeritlerinden yararlanmada öncelikle kamu yararı gözetilir. Kıyılarla sahil şeritlerinin, kullanış amaçlarına göre derinliği ve kişilerin bu yerlerden yararlanma imkan ve şartları kanunla düzenlenir.” 

Kıyı Kanunu 5. Madde : “Kıyılar, Devletin hüküm ve tasarrufu altındadır. Kıyılar, herkesin eşit ve serbest olarak yararlanmasına açıktır, Kıyı ve sahil şeritlerinden yararlanmada öncelikle kamu yararı gözetilir.”
Kıyı Kanunu 6. Madde: “Kıyılarda, kıyıyı değiştirecek boyutta kazı yapılamaz; kum, çakıl vesaire alınamaz veya çekilemez. Kıyılara moloz, toprak, curuf, çöp gibi kirletici etkisi olan atık ve artıklar dökülemez”

Tüm bu yasal mevzuata rağmen ne yazık ki Muğla kıyıları özel şirketlere kiralanıyor, plajlarda denize erişim ücretli hale getirilerek kamu yararı rant aracına dönüştürülüyor. Kıyıların doğal yapısı işletmeciler tarafından değiştiriliyor, kıyı eko-sistemleri tahrip ediliyor.

Yasaların uygulanmasından sorumlu olan kurumlar, ne yazık ki bu kanun dışı uygulamalara sessiz kalarak adeta onay veriyorlar.

Biz Muğla halkı olarak;

Muğla Valiliği, Kaymakamlıklar, Büyükşehir Belediyesi ve İlçe Belediyelerinin kıyıların yasalara aykırı olarak özelleştirilmesine izin vermemelerini, kıyıların halkın ücretsiz yararlanabileceği şekilde düzenleme yapmalarını,
Kıyıların rahat, temiz ve adil kullanımı için gerekli alt yapı ve etkin denetimi sağlamalarını,
Kıyı eko-sistemlerinin korunması için Kıyı Kanunu’nu tavizsiz uygulamalarını talep ediyoruz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber Sistemi Tasarım ve Programlama: Moradam SEO