Son Dakika
26 Ağustos 2019 Pazartesi
”

Bipolar bozukluk…

14 Kasım 2013 Perşembe, 18:05
Bipolar bozukluk…

İŞE YARAMAZ BİR İNSANIM, yaptığım her iş başarısızlıkla sonuçlanıyor, etrafımda anlaşacağım kimse kalmadı, neden dünyaya geldim ben?

SANKİ UYUŞTURUCU KULLANMIŞ GİBİ RAHATIM BU ARALAR, Freud’u anlar oldum, cinsellik hayat felsefem oldu, baştan çıkarmayı seviyorum.
DÜŞÜNMEKTEN UYUYAMIYORUM, son zamanlarda çok agressifleştim, etrafımdaki herkes bende hızla uzaklaştı, kendimi kontrol edemiyorum.

Depresyon öyle bir ruh halidir ki yukarıda saydığım cümlelerin ilki bu durumu yaşayan bireylerin cümlelerine örnek teşkil eder.
Hipomani örneği için yukarıdaki ikinciyi cümleyi bireyin tarifinde kullanabiliriz.
Mani,bireylerde en son ifade ettiğim cümleye örnek gösterilebilir…

Kısaca ifadeyle BİPOLAR BOZUKLUK

Manic-depressif hastalık olarak ta bilinen bipolar bozukluk bireylerin hem depresyon hem de manic özellikleri taşıdığı bir ruh halidir. Tedavi edilmediği zaman hayatboyu devamlılık gösterebilir. Bireyler normalde yaptıkları davranışlardan vazgeçip farklı kişisel davranışlara yönelebilir ve beraberinde de aile fertlerinde de sorun yaşanabilir. Genellikle adolesan dediğimiz ergen dönemde başlar ve devamlılık gösterir.
Bireyler eğer depresyon nöbeti yaşıyorsa belirtileri arasında suçluluk duygusu, kötümser düşünceler, kilo kaybı, dikkat dağınıklığı, sürekli üzgün olma, sinirlilik, endişeli hissetme, intihara eğilim veya intihar girişimi sayılabilir.
Manic nöbet geçiren bireylerde ise normalin dışında davranışlar, hiperaktif bir hal etkisiyle hızlı konuşma, enerji yükselmesi, cinsel ilginin ve isteğin artması, uyuşturucu madde kullanımı, alkol ve uyku ilaçlarının kullanımı rastlanılan bir durumdur.
Görüyoruz ki bipolar bozukluk hem mani hem depresyonun iki uçta yer aldığı ortada da normal duygu durumun bulunduğu bir hastalıktır.
Hastalık yaşantıyı kötü yönde etkileyeceğinden tedavi gereklidir. Bireylerin hastalığı fark edilmeyebilir. özellikle hipomani ilk belirti olursa kişi kendini çok iyi hisseder ve durumu kabullenip tedavi olmak istemez.
Bipolar bozuklukların tedavisi manic veya depresyon nöbetlerinin şiddetine göre, beraberinde intihar girişimlerinin yer alıp almamasına göre şekillendirilir. Şiddetli durumlarda hasta yatarak tedaviye alınmalıdır. İçindeki duygu durumuna göre uygun psikiyatrik ilaçlar, antidepresan, antipsikotik ilaç tedavisi uzman doktorlar tarafından uygulanabilir. Bazı durumlarda psikoterapide eşlik eder. Medikal tedavi gereksinimi dışında bireyin faydalı sonuç elde edebileceği diğer bir yöntem de son yıllarda hekimler tarafından kullanımı artan ve bilinçli bir şekilde uygulanan Akupunktur tedavisidir.

GÜNÜN SÖZÜ: Bugün kaç yaprak sayfa çevirdiniz, kaç satır okudunuz?

Sevgilerimle

www.haberhurriyeti.com / Dr. ELİF MİRZA – elif@suffren.nl

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz