Son Dakika
13 Haziran 2019 Perşembe

Bilim kahramanları İzmir’de buluşacak

Bilim Kahramanları İzmir’de Buluşacak. Her yıl 98 ülkeden 320 binin üzerinde çocuk ve genci buluşturan “INTO ORBIT: Uzay Serüveni” temasıyla Fuarizmir’de gerçekleşecek.

15 Şubat 2019 Cuma, 18:43

Uzayda yaşamaya eğlenceli çözüm önerileri sunan çocukların bir araya geldiği turnuvaların son etabı, 23-24 Şubat ve 2-3 Mart tarihlerinde fuarizmir’de yapılacak. Bir toplumun gelişebilmesi için çocukların mühendislik ve matematik ile yetişmesi gerektiğine inanan FIRST Vakfı’nın Başkanı Donald E. Bossi’nin geçtiğimiz sezon katıldığı turnuva sonucunda Türkiye, başarısını kanıtlayarak 15’nci sezonda uluslararası turnuva düzenleme hakkı elde etmişti.

Genç Mucitler robotlarını tasarlıyor
Turnuvaya katılan takımlar gönüllü koç ve danışmanlar rehberliğinde proje sürecini öğreniyor. Her sezon tüm dünyayı ilgilendiren bir sorun ile ilgili çalışan genç mucitler sırasıyla problemi tanımlıyor, çözüm stratejileri geliştiriyor, kendilerine verilen robot kitleri ile çözüm önerilerini projelendirerek robotlar tasarlıyor. Proje süreçlerinin ardından farklı illerde gerçekleşen turnuvalarda buluşan takımlar, proje sunumlarını yaparak robotlarını sergiliyor.

FIRST LEGO League nedir?
ABD’de başarılı mühendis, mucit ve girişimci olan Dean Kamen’in “Toplumlar zihinsel olarak kucakladıkları kişilere benziyor” cümlesinden yola çıkarak toplumun, sanatçı ve profesyonel sporcuları kucakladıkları gibi en az onlar kadar değerli ve topluma katkı oranı yüksek olan mühendis ve bilim insanlarını kucaklamaları gerektiğini düşünen FIRST Vakfı’nın kurulmasının ardından; 1998’de ilk kez gerçekleşen turnuvalarda öğrenciler, yaşadığı dünyaya duyarlı ve faydalı bir bilinçle topluma kazandırılıyor.

Bilim Kahramanları Derneği gönüllüleri tarafından düzenlenen ve 68 ilden 4 bin 882 çocuk ve gencin katılacağı yerel turnuvalar İstanbul, Bursa, Kocaeli ve Ankara’dan sonra İZFAŞ desteği ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde Fuarizmir’de gerçekleşecek.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
kaçak iddaa siteleri iddaa siteleri bahis siteleri