Son Dakika
17 Kasım 2018 Cumartesi

BIÇAK KEMİĞE DAYANDI, YEREL HAREKET BAŞLADI!

Yerel yönetimlerimizden bir taahhüt niteliğinde olan iklim eylem planı hazırlamaları talep etme çağrısı yapıldı.

16 Ağustos 2018 Perşembe, 17:25

Türkiye’de çevre hareketi, Kapadokya’dan atılan bir adımla farklı bir boyut kazandı.

Kapadokya’da bugün bir balon;

İklime sahip çıkmanın yerellerden başlatılarak ülke geneline, oradan da uluslar arası bir eyleme taşınması için çağrıda bulunmak üzere havalandı.

‘Yerel hareket olmaz ise, genel mücadele yapılamaz, farkındalık yaratılamaz’ görüşünden hareket ile Türkiye’deki tüm ilçe yaşayanlarına davette bulunuldu.

Belediyelere bireysel dilekçe vermekten ibaret zahmeti olan eylem ile ilgili, sosyal medyada da milyonlarla paylaşılan bildiri ile ekindeki dilekçe örneğini paylaşmayı HABERHÜRRİYETİ ailesi olarak bir görev kabul ediyoruz. 

Yaşam Hakkı Kutsallığı adına başlatılan yerelden genele kampanya daveti şöyle;

Bugün tüm dünyayı Anadolu’nun kalbinden, Türkiye’nin tarihi ve kültürel zenginliğinin sembolü Kapadokya’dan İklim İçin Ses Ver’meye davet ediyoruz:

Yuvamız olan dünyayı krizin eşiğine getiren fosil yakıtlara karşı harekete geçmek için her birimize ihtiyaç var.

Yaşanılabilir bir gezegen için enerji dönüşümü talebinin tabandan gelmesi, sesimizin daha gür çıkması gerekiyor.

Kaliforniya’da dünyanın dört bir yanından yerel yönetimleri bir araya getirecek Küresel İklim Eylem Zirvesi öncesi 8 Eylül’de iklim için sesimizi yükseltelim;

Siyasetçilerimize, yerel yönetimlerimize, Kaliforniya’ya başka bir dünyayı mümkün kılacak sesimizi duyuralım!

Kapadokya’dan bugün yükselen balonumuz ve pankartımızla gönderdiğimiz mesajla da bir kez daha herkesi 8 Eylül’de harekete geçmeye davet ediyoruz.

İklim İçin Ses Ver’mek için bize katılır mısın?

İklim krizi içinden çıkılmaz bir sorun yumağı gibi gözükse de unutma, tabandan yükselen her ses geleceğimiz için kazanım.

Fosil yakıt projelerine karşı mücadele edenlerin azmi ve inadı bizlere bir araya geldiğimizde ne kadar güçlü olabildiğimizi tekrar tekrar gösteriyor.

Ağustos başında Kırklareli’ne yapılmak istenen termik santralin ÇED toplantısını bölge ahalisi yaptırmadı, bu hafta da Anadolu’nun cennet Alpu Ovası’nı zehirleyecek termik santral ihalesi dördüncü kez ertelenmek zorunda kaldı.

Eskişehir’in Tepebaşı ilçesi sınırları içinde yer alan termik santral projesine karşı Eskişehirliler aylardır mücadele ediyorlar;

Kentleri için, temiz toprak, hava ve su için, iklim için ses veriyorlar.

Bir yandan yaşanabilir yarınlar için Eskişehir’de olduğu gibi fosil yakıt karşıtı mücadeleleri büyütmemiz gerekirken diğer yandan tabandan yükselen seste her bireyin yapabilecekleri var.

Yerel yönetimlerimize adil geçiş yoluyla yenilenebilir enerji talebimizi söylememiz, bu talebi çoğaltmamız gerekiyor.

Bunun ilk adımı olarak da yerel yönetimlerimizden bir taahhüt niteliğinde olan iklim eylem planı hazırlamalarını talep etmeliyiz.

Nasıl mı?

Bilgi Edinme Hakkı Yolu’yla belediyene başvurabilir, İklim Eylem Planları’nın olup olmadıklarını sorabilir, şayet yoksa bir an önce harekete geçmelerini isteyebilirsin.

Dilekçe örneği ektedir.

Belki de dilekçeyi çoğaltıp, eşine dostuna, arkadaşlarına mahallene dağıtabilirsin, dilekçeleri belediyene toplu teslim ederek tabandan gelen sesi yükseltebilirsin!

Türkiye’de ve dünyanın dört bir yanında fosil yakıtlara karşı olan; yerel yönetimlerimize iklim krizine karşı harekete geçmeleri için bastıran harekete katıl 8 Eylül’de sen de İklim İçin Ses Ver!

Unutma! Dünyayı değiştirmek için yazılmakta olan müşterek hikayede hepimize yer var.
Dayanışmayla,

350 Türkiye

DİLEKÇE ÖRNEĞİ

T.C.
………………. BELEDİYESİ BAŞKANLIĞI’NA
Konu:​ Bilgi Edinme Talebi.
Tarih: …../…../201..
Gün geçtikçe etkisini aşırı hava olaylarıyla daha fazla hissettiren iklim değişikliği; gündelik hayatımızı etkilemekte, altyapı sorunlarına sebep olmakta, sağlık sorunlarını ortaya çıkarmakta, geleceğimiz konusunda endişe yaratmaktadır. Hepimizi ilgilendiren bu sorunla mücadele için dünyanın dört bir yanında ve ülkemizde yerel yönetimler ​İklim Eylem Planı​ hazırlamaktadırlar.
5393 Sayılı Belediye Kanunu Madde 14’ün de çevre konusunda vurguladığı gibi, “Belediye (…), imar, su ve kanalizasyon, ulaşım gibi kentsel alt yapı; (…) çevre ve çevre sağlığı, temizlik ve katı atık; (…) ağaçlandırma, park ve yeşil alanlar; konut; (…) hizmetlerini yapar ve yaptırır.” Bu konu çerçevesinde:
1- ……………………… Belediyesi’nin ​İklim Eylem Planı​ bulunmakta mıdır?
2- Varsa kamuyla paylaşılması adına dilekçeme cevaben gerekli bilgilerin paylaşılmasını 3- Yoksa iklim değişikliğine yönelik olarak belediyenizin atmayı düşündüğü adımları
4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu hükümlerince yasal süresi içerisinde yazılı olarak tarafıma bildirilmesini talep ederim.
Adres:
Başvuranın T.C. Kimlik No:
(Adı, Soyadı ve İmza)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber Sistemi Tasarım ve Programlama: Moradam SEO