Son Dakika
19 Nisan 2019 Cuma

Beyaz Zambaklar Ülkesinde

Beyaz Zambaklar Ülkesinde, O vakitler, kitap o kadar çok ilgi gördü ki, Kuran-ı Kerim’den sonra en çok okunan kitap haline geldi.

28 Temmuz 2014 Pazartesi, 20:14

Beyaz Zambaklar ülkesinde, Mustafa Kemal Atatürk zamanında Türkçeye ilk kez çevrildi. Atatürk, kitabı okuduğunda bu destansı başarıya tek kelimeyle hayran olmuştu. Derhal kitabın ülkedeki okulların, özellikle askeri okulların müfredatına dahil edilmesini emretti. Türk askerleri ülkelerindeki “yaşamı yenilemek” için mutlaka bu kitabı okumalıydılar. O vakitler, kitap o kadar çok ilgi gördü ki, Kuran-ı Kerim’den sonra en çok okunan kitap haline geldi.

Bu kitap tüm yoksulluğa, imkansızlıklara ve elverişsiz doğa koşullarına rağmen, bir avuç aydının önderliğinde; askerlerden din adamlarına, profesörlerden öğretmenlere, doktorlardan işadamlarına kadar, her meslekten insanın omuz omuza bi dayanışma sergileyerek, Finlandiya’yı, ülkelerini geri kalmışlıktan kurtarmak için nasıl büyük bir mücadele verdiklerini, tüm insanlığa örnek olacak bir şekilde gözler önüne sermektedir. Halkların destansı özverisiyle yoksulluktan kurtularak, ekonomik, politik ve kültürel olarak nasıl mükemmel bir ülke yaratılabileceğini gösteren, okurlara dudak ısırtan ölümsüz bir eser.
1960’ta Türkiye’de Cemal Gürsel tarafından darbe yapıldı. Birkaç ay sonra Cumhuriyet gazetesi darbede yer alan subaylara, dünya görüşlerini ve eğitim seviyelerini öğrenme amaçlı bir anket yaptı. Ankette şöyle bir soru da yer alıyordu: Okuduğunuz hangi kitap sizi en çok etkiledi? Cevapların çoğu aynı kitabı işaret ediyordu: BEYAZ ZAMBAKLAR ÜLKESİNDE.

Yukarıda arka sözünü sizlerle paylatığım kitap BEYAZ ZAMBAKLAR ÜLKESİNDE’nin yazarı Grigoriy Petrov. Elimde okuduğum ise Koridor Yayınlarından çıkan 15. Baskısı. Kitabı sanırım şu an bile kitapçılardan temin etmek mümkün…

Mustafa Kemal Atatürk’ün özellikle okunmasını emrettiği bir kitap… Biz neden okumayalım… Muhakkak ki bir ülkenin kalkınması için gerekli olan bir takım bilgiler, ipuçları veriyor bu kitap bize. Neler olduğunu merak ediyorsunuz… O halde yarın yapacağınız ilk iş bu kitabı bir şekilde temin etmek ve okumak olsun… Bugünlerde bu tür kitaplara o kadar çok gereksinim var ki… / Mesut Tim

NOT: Grigoriy Petrov’un bir diğer kitabı da tüm öğretmen ve öğrencileri örnek olacak bir hayat hikayesi olan İDEAL ÖĞRETMEN de okunması gereken bir kitap…

Yorum

  1. haluk cengiz

    31 Temmuz 2014 at 16:44

    Son olarak Bilge Kültür Sanat yayınlarından, Akzambaklar Ülkesi, Finlandiya adıyla ve Ergin ALTAY çevirisiyle Şubat 2013’te yayımlandı. Kitapçılarda kolayca bulunabileceğinii sanıyorum.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz