Son Dakika
21 Temmuz 2019 Pazar

BERAT KANDİLİ

Berat kurtulmak, beri olmak, aklanmak temize çıkmak, suçlu olmamak anlamına gelmektedir. Büyük ikram gecesi, ihsan gecesi, lütuf gecesidir.

19 Nisan 2019 Cuma, 22:44

BERAT KANDİLİ

   Berat Gecesi Şaban ayının ondördüncü gecesini onbeşine bağlayan gecedir. Berat kelimesinin aslı Beraettir. Berat kurtulmak, beri olmak, aklanmak temize çıkmak, suçlu olmamak anlamına gelmektedir. Büyük ikram gecesi, ihsan gecesi, lütuf gecesidir.
    Berat gecesinde Kur’an-ı Kerim Levhi Mahfuzdan dünya semasına Beyti’l Mamura; Kadir Gecesinde ise kısım kısım Resulullah Efendimize inmeye başlamıştır. Bu geceye Leylei mübareke bereketli gece.. Leylei rahme Rahmet Gecesi denir.
Bu kıymetli  gecede ayrıca; bu sene doğacaklar ve ölecekler yazılır. Kişilerin rızıklarının indirilir. bu gece kişilerin yaptığı amellerin ilahi huzura yükselme gecesidir.O yılki hacıların sayısı isimleri de bugün de belli olur mukadderatlar kaydolur.
  Berat gecesinin özelliklikleri :
1)Bütün hikmetli işlerin ayırımlarına başlanması.
2)Bu gece yapılacak ibdetlerin diğer vakitlere nispetle kat kat sevaplı olması.
3)İlahi rahmetin bütün alemi kuşatması.
4)Peygamberimize tam bir şefaat yetkisinin verilmiş olması.
5)Allahın bu gece af ve bağışlamasını olması.
  Beytül Mamur’dan bahsettik nedir Beytül Mamur; Ayet-i Kerimede anlatıldığı üzere 7. kat semada beyt-i mükerremdir. Kabe’nin üst hizasında tam iz düşümünde bulunan bir ev  (beyt) olarak tasfir edilir. Yüce Allah onu kızıl yakuttan yaratmış , zümrütten iki kapısı bulunan ak gümüşten minaresi olan yapıdır.Yaratıldığından kıyamete kadar hergün yetmişbin melek burada tavafta bulunmaktadır.Peygamber Efendimiz de miraçta burada namaz kılmıştır. Meleklerin toplu ibadetlerinden çok etkilenmiştir gönülden geçeni bilen Rabbim Peygamberimizin bu arzusuna istinaden ”Ya Muhammed senin ümmetinde de böyle bir topluluk olucaktır..O’nun günü Cuma’dır.” Bu hitapla beraber Cuma günleri müslümanların kıymetli günü olmuş müezzinine, imamına, cemaatine bağışlanma müjdesi olan toplu namaz ve ibadetler yapılmaktadır.
     Berat Kandilinin gündüzünü oruçlu geçirmek çok sevaptır.Gecesinde ise kaza namaz borcu varsa iki rekat kılmanın sevabı ömür boyu kılınacak nafile namazın sevabından fazladır.Berat gecesi kılınacak namaza Salat-ül-hayr Hayır Namazı denir.Bu namaz yüz rekattırBol istiğfarda bulunmalı Peygamber Efendimize salavat getirmeliyiz .
    Ramazan Ayının habercisi af ve arınma anlamlarındaki Berat müslümanlara kulluk bilinci ve hesap verme şuuruyla ;hata suç ve yanlışlardan kaçınmayı günahlardan arınmayı affedilmenin yanında affedici de olmayıda bağışlanma isteğinin yanında bağışlanabilme şuurunu da kazandıran Berat Kandili’ni idrak etmenin mutluluğuyla kandilimizi tebrik ediyor, bu  gecenin vatanımıza milletimize ve tüm İslam alemine  hayır , bereket, huzur getirmesini Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyoruz.

HAFTANIN AYETİ

  Apaçık Kitaba yemin olsun ki, biz Kur’an-ı Kerim’i mübarek bir gecede indirdik. Biz gerçekten uyarıcıyız. Bu mübarek gecede, her hikmetli iş katımızdan bir emirle ayırt edilir.
                               DUHAN 44/1-4

 HAFTANIN  HADİSİ

  Berat gecesi hakkında Peygamberimiz Sallallahü Aleyhi ve Sellem Efendimiz şöyle buyurmuştur:
”Şaban ayının onbeşinci gecesi olduğu zaman , gecesinde ibadete kalkın.Ve O gecenin gündüzünü oruç tutun. Çünkü O gece güneş batınca Allahü Teala (Keyfiyeti bizce mechul bir halde) dünyaya en yakın göğe inerek o andan fecr oluncaya kadar :”Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım.Bir kötülüğe mübtela olan yok mu ona kurtuluş vereyim..” buyuruyor.

ESMA’ÜL HÜSNA

 EL GAFFAR

 Sınırsız bağışlayan, bağışlamaktan bıkmayan, tekrarlanan günahları bağışlayan. Mağfireti pek çok olan, kullarının ayıplarını örten, onları tekrar tekrar affeden.

 BERAT GECESİ DUASI

 Ey bizleri varlığa erdiren,
 Varlığından haberdar eden
 Güzeller güzeli Rabbimiz!
 Azabından affına sığınıyoruz, gazabından rızana sığınıyoruz. Senden yine sana sığınıyoruz. Sana gereği gibi hamd ü sena edemeyiz. Biz seni senin  kendini övdüğün gibi övemeyiz.
 Hayat yolculuğumuzda bizi nefsimizle bırakma sana layık kul olabilmeyi habibine layık ümmet olabilmeyi bizlere nasib eyle..sevdiklerini sevmemizi sevmediklerinden uzak durmamızı bizlere nasip et Allahım.
 Sana sonsuz hamdü senalar olsun.
 Kainatın İftiharı ”Sevdim de yarattım”sözünün muhattabı Sevgili Peygamberimize sonsuz salat ü selam olsun.
 Gufranla ufkumuzda beliren şu Berat ve gufran gecesinde bir kere daha huzurunda sana el açıyoruz:
 Bizlere isteyin isteyin vereyim diyorsun bizler hakkımızda hayırlı olanı bilemeyiz hakkımızda hayırlı olanı bizlere nasip eyle gönlümüzü de   hayırlısına  razı eyle. Günahlarımızı af eyle hatalarımızın bilincine vardır  tekrar işlememeyi nasip et.
 Sev bizi sevdir bizi sevdiğin kullarının özel kullarının arasına Rahimiyetine al bizi Ya Rabbim.
 İşlediğimiz tüm günahlarımıza tövbe, verdiğin güzelliklere şükür ediyoruz..Allahım biz Seni seviyoruz Sen de bizi sev biz Senden razıyız Sen de bizden razı ol.
Hayırlarımızı feth şerlerimizi def eyle sıratı müstakim üzere yaşamayı  bizlere nasip et Beratımızı yüz akıyla alanlardan olalım..
AMİN…
DERLEYEN: NURDAN YAŞA

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz