Son Dakika
19 Temmuz 2019 Cuma

Bayraklı’ya; Karşıyakalı’ya karşı Göztepeli hamlesi yapıldı

Bayraklı Belediye Başkanlığı’nın CHP adaylığı için PM’de İş hayatında 30 yıllık geçmişe sahip olan Cevat Durak’ın karşısına muhaliflerce Göztepe kulübünün eski yöneticiliğini dse yapmış olan Erdal Aksünger ismi sürüldü. CHP PM’si uzlaşamayınca karar yetkisi Genel Başkan Kılıçdaroğlu’na devredildi.

02 Şubat 2019 Cumartesi, 20:42
Bayraklı Belediye Başkanlığı'nın CHP adaylığı için PM'de İş hayatında 30 yıllık geçmişe sahip olan Cevat Durak'ın karşısına muhaliflerce Göztepe kulübünün eski yöneticiliğini dse yapmış olan Erdal Aksünger ismi sürüldü.

İzmir’de rantın en yüksek potansiyeli taşıdığı ilçe olması tehlike ve hassasiyeti, Bayraklı’da CHP’nin aday belirleme çabasını yokuşa sürüyor. Bayraklı Belediye Başkan Adayı konusunda CHP Parti Meclisi’nde düğüm, kördüğüme gidiyor. Ankara’da Bayraklı için bir Karşıyakalı isim önerisine, karşı hamle olarak bir Göztepeli aday ismi öne sürüldü. Göztepelinin büyüyen kaos üzerine adaylıktan çekildiği ifade ediliyor. Karar yetkisi Kılıçdaroğlu’na devredildi.

İş hayatında 30 yıllık geçmişe sahip olan Durak’ın karşısına muhaliflerce Göztepe kulübünün eski yöneticiliğini dse yapmış olan Erdal Aksünger ismi sürüldü. Kılıçdaroğlu’nun Bayraklı Belediye Başkan adayının belirlenmesi noktasında Parti Meclisi’nden yetki isteyeceği belirtildi. Aynı zamanda PM üyesi olan Aksünger’in adaylığının oylanması istendi.

MYK’nın geçen hafta yaptığı toplantıda PM’de çizik yiyen Cevat Durak, bugünkü oylamaya yeniden CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun adayı olarak getirildi. Yaşanan tartışma üzerine Kılıçdaroğlu PM’ye ara vererek MYK’yı olağanüstü topladı. Toplantının ardından Aksünger’in adaylıktan çekildiği öğrenildi. Aday belirleme noktasında yetkinin Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na devredilmesi sonucuna varıldı.

ERDAL AKSÜNGER KİMDİR?

8 Ekim 1968’de Erzincan Çayırlı’da doğdu. Babasının adı Ali, annesinin adı Elif ’tir.

Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini bitirdi. Profesyonel olarak futbol oynadı.

Hollanda Kophke Tedarik Firmasının Türkiye Mümessilliğinin kurucusu ve ortağı oldu. Yabancılara gayrimenkul danışmanlığı yapan gayrimenkul yatırım şirketini, Genel Müdürü olduğu Gama Bilgisayar Ticaret Ltd. Şirketini ve İstanbul’da Multitec AŞ’yi kurdu. Aidata Bilgisayar Sistemleri Ticaret ve Sanayi AŞ’nin ortağı oldu. İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyeliği, İzmir Ekonomi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyeliği, Anadolu Birliği Genel Başkan Yardımcılığı ve Bilim ve Sanat Eğitim Vakfı (BİLSES) Başkanlığı görevlerinde bulundu. Göztepe Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı.

4.Dönem CHP İzmir Milletvekili olan Aksünger, 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturması ardından, Dört bakan hakkındaki yolsuzluk ve rüşvet iddialarını araştırmak için TBMM’de kurulan Meclis Soruşturma Komisyonu üyesi ve Komisyonun Parti sözcülüğü görevinde de bulundu.

Avrupa Gazeteciler Derneği tarafından 2012 Yılı’nın En İyileri Ödül Töreninde, ve 2014 Yılı Telekomcular Derneği Ödül Töreninde Yılın Siyasetçisi Ödülüne layık görüldü.

Genel Başkan Başdanışmanlığı görevinde de bulunan Aksünger, 16-17 Ocak 2015 Tarihinde gerçekleşen CHP’nin 35. Olağan Kurultayı’nda Parti Meclisi’ne seçildi. Parti politikalarının uygulamasında en üst parti organı olarak çalışacak Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyeliğine getirilerek, Genel Başkan Yardımcısı oldu.

Aksünger, evli ve iki çocuk babasıdır.

CEVAT DURAK KİMDİR?

Cevat Durak, 10 Şubat 1955 tarihinde Malatya’da doğdu. Lise eğitimini Malatya Turan Emeksiz Fen Lisesi’de, üniversite eğitimini ise Ege Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Fakültesi’de tamamladı. Daha sonra aynı fakültede bir dönem öğretim görevlisi olarak hizmet verdi. Lise öğrenimi sırasında Karayolları bünyesinde işçi olarak başladığı çalışma hayatını 30 yılı aşkın bir süre Karşıyaka’da sürdürdü. Eğitimi gereği meslek yaşamında mühendislik hizmetleri üzerine çalıştı. Konut, fabrika ve iş yeri inşaatları yaptı.

1977 yılında CHP’ye üye olan Durak, 1983’de SODEP ve 1984’de ise SHP’ye üye oldu. 1989-1991 yıllarında iki yılı aşkın bir süre SHP Karşıyaka İlçe Başkanlığı görevinde bulundu. 1992 yılında CHP’nin Karşıyaka Kurucu İlçe Başkanı olan Durak, dört yıl İlçe Başkanlığı, bir yıl İl Yöneticiliği ve bir çok defa Kurultay Delegeliği görevlerinde bulundu ve Parti Tüzüğü’nün hazırlanmasında görev aldı.

Cevat Durak, 2004 yılı seçimlerinden büyük bir başarı ile çıkarak Karşıyaka Belediye Başkanı oldu. 2009 seçimlerinde de % 64,27 oy oranıyla yeniden bu göreve seçildi. 2014 yılında partisinden aday gösterilmeyen Durak, 03.04.2014 tarihinde bu görevi devretti.

Evli ve 2 çocuk babasıdır.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz