Son Dakika
13 Haziran 2019 Perşembe

Başkan Mustafa İnce, yeni hedeflerini açıkladı

10 Kasım 2018 Cumartesi, 17:44
güzelbahçe belediyesi

Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, yeni dönem için başkanlığa tekrar talip oldu ve kente 24 saat hizmet verecek, acil servisi bulunan bir hastane kazandırmak istediğini söyledi.

500 kişilik konferans salonu, iki adet sergi salonu, iki düğün salonu ve kapalı otoparkı bulunan Kültür Merkezi bulunan Modern Kültür merkezi, Sept Pazarları, Spor Komplekleri gibi yatırımların devam edeceğini belirten Başkan İnce, “Vapur seferleri başladı, sıra metro’da” dedi.

Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce’nin açıklamaları şöyle:

 

M.Ö. VII. Yüzyılda bölgede kurulan Klazomenia şehrinin ismi zaman içerisinde halk dilinde Klizman şekline dönüştü. Uzun yıllar bu isimle anıldı İzmir’in bugünkü Güzelbahçe’si. Arada ‘Kızılbahçe’ ile de anılmış. Türkiye Cumhuriyet’inin kuruluşundan sonra, yapılan devrimlere bağlı olarak, 1936 yılında İlçeyi ziyaret eden Vali Kazım Dirik’in “Bu yörenin toprağı kızıl ve Kurtuluş Savaşı sırasında buralarda çok fazla şehit kanı döküldü, buranın ismi artık Kızılbahçe olsun” önerisi kabul görmüş. Böyle Kızılbahçe olmuş ismi. “Kızıl” kelimesine karşı tepki üzerine, 1954 yılında Belediyenin kuruluşu sırasında isim yeniden değiştirilerek Güzelbahçe olmuş.

Belediye Başkanı Mustafa İnce ile konuştuk Güzelbahçe’yi.

HABERHÜRRİYETİ – Başkanlığını yaptığınız Güzelbahçe sizin için ne ifade ediyor?

M.İ – Çok şey. İzmir’in en önemli yerlerinden biri. İzmir’in en güzel bahçesidir aslında Güzelbahçe. Geciktirmelerin yarattığı yaralarını sarıyor. Aslı, Güzel bir bahçedir Güzelbahçe’nin.

HABERHÜRRİYETİ – Ne gibi?

M.İ – Malazgirt Savaşından sonra Türkmen boyları buraya yerleşmiş, Çakabey bir süre yöreye egemen olmuş. Türk Denizcilik tarihini başlatan, ilk Türk Donanmasının amirali. 16. yüzyılda Kağızmanlı Türkler, İzmir’e ve oradan da denizi takip ederek, bu günkü Güzelbahçe – Buldanaltı mevkiine yerleşmişler. Yerleşmeye karar verdikleri bölge orman olduğundan İnsan gücü ile tarıma elverişli araziler açmışlar. Zaman zaman korsanların baskınlarına uğradıklarından, güneye çekilerek Dede Mezarı, Küp Deresi ve Kuduz Deresi’ni kapsayan bölgeye göçmüşler. Küp Deresi çevresinde bulunan, o zamana ait kiremit ve çömlek ocaklarını görmek hala mümkün. Halen mevcut mezarlar, bu yerleşim bölgesinde uzun süre yaşadıklarını belgeler. 18. yüzyılda bölgede baş gösteren veba salgını nedeniyle halk, ilk yerleşik hayata geçmiş oldukları aşağı çarşı mevkiine gelmiş. Bu olayı takiben, bölge Kalyonların getirdiği göçmenler ve Hıristiyan kökenli Rumlar yerleşmiş. Zamanla, Aşağı Çarşı olarak tabir ettiğimiz bölgede muntazam sokaklar, hanlar inşa edilmiş. Rumların nüfusunun çoğalmasıyla, Yeni Mahalle adıyla ( Bugünkü Çelebi Mahallesi ) ikinci bir yerleşim alanı olmuş.

HABERHÜRRİYETİ – Güzelbahçe, göçerlerin toplanma merkezi olmuş anlaşılan.

M.İ – Güzelbahçe, İzmir yarımadasının önemli bir bağlantı merkezi olmasına rağmen en talihsiz yerlerinden biri. Sürekli bir insani değil ama coğrafi kimlik mücadelesi vermek durumunda bırakılmış. Yerlisi Yörük ve tarihin ardına eklediği mübadillerden oluşur. 1893 yılında, Girit’te yaşayan Müslümanların bir kısmı Muhacir olarak Güzelbahçe’ye gelip, bu mahalleye yerleşmişler. 1912 yılında yapılan mübadele sonucunda bu mahallede yaşayan Rumlar gönderilerek, yerlerine Girit’ten gelen Müslümanlar yerleştirilmiş. 1936 yılında İlçemiz Bucak Müdürlüğü olarak Urla’ya bağlanmış. 1954 yılında Büyük Hamidiye Köyü, Büyük Kaya ismi ile mahalleye dönüştürülünce merkez nüfusu 2000’i geçince, Urla’ya bağlı ilk belediye kurulmuş İlk Belediye Başkanı Mustafa Tunar olmuş. 1958 yılında, köyleri ile birlikte Urla İlçesinden ayrılarak, İzmir – Merkez kazasına bağlanmış. Ve 12. Eylül 1980 ihtilalinde belediyenin lağvedilerek, İzmir Belediyesine mahalle olarak bağlanması Güzelbahçe’nin gelişimini durduran etken olmuş. 3 Haziran 1992 tarihinde Narlıdere ile birleştirilerek Narlıbahçe adını aldı bir de. Neyse ki 1994 yılında müstakil ilçe hüviyetini kazandı yeniden. Bu kadar badireden sonra 24 yaşında bir belediyeyiz anlayacağınız.

HABERHÜRRİYETİ – Anlaşılan; anlattıklarınız Güzelbahçe’nin bugünü ile ilgili taşları daha iyi yerlerine oturtmamızı sağlamak için. ‘Geç gelişim’ ile ilgili muhtemel sorularımızın cevabını peşinen vermiş oldunuz bir anlamda. Gelelim ikinci dönemdir Belediye Başkanlığı yaptığınız son 5 yılın muhasebesine. Yeniden aday adayı oldunuz bu arada. Yarım bırakmak istemediğiniz şeyler var anlaşılan.

KÜLTÜR MERKEZİ

MUHTEŞEM OLDU

M.İ – Güzelbahçe’ye muhteşem bir kültür merkezi kazandırıldı. İçerisinde 500 kişilik konferans salonu, iki adet sergi salonu yer alıyor. Ayrıca iki adet düğün salonu (1200 kişilik) kapalı otoparkı var. Kültür merkezi kompleksi içerisinde ayrıca çeşitli işyerleri bulunuyor. Giriş katında kapalı Pazar yeri olarak hizmet veriyor.

Atatürk Kültür Merkezi altındaki iki işyerini (yaklaşık 600 metrekare) Urla Devlet Hastanesi’ne tahsis ettik ve 8 ayrı branşta Kent Polikliniği olarak hizmet verir duruma getirdik.

Tahtacıların çoğunlukta oturduğu Yaka Mahallesi’ne Tahtacı Kültür evi yapıldı. Bu kültürevi aynı zamanda cemevi olarak da hizmet veriyor.

Belediye binasını büyütüldü. Daha önce 400 metrekarelik alanda hizmet veren belediye binası 2000 metrekarelik alanda hizmet vermeye başladı. Her müdürlük için şeffaf ofisler oluşturuldu.

YEŞİL ALAN 12 KART ARTTI

2009’da sayıları 15’i bulan parklara her yıl yenileri eklendi ve şu anda bu sayı 100’ü geçti. 250 bin metrekare yeni aktif yeşil alan oluşturuldu ve kişi başına düşen yeşil alan miktarı 12 kat artırıldı.

SPOR TESİSLERİ YAPILDI

İçerisinde halı saha, voleybol ve basketbol sahalarının yer aldığı, Ayşe Mayda Spor Tesisleri yapıldı. 2.5 milyon liraya mal olan tesisin yapımı için 600 bin lira bağış yapan Ayşe Mayda’nın ismi tesise verildi.

İlçede faaliyet gösteren sekiz Sivil Toplum örgütüne ofis tahsis edildi.

Araç filosu yenilendi. Şu anda araç sayısı 100 oldu.

Dijital arşive geçildi. Belediyedeki 10 bin adet dosya taranarak elektronik ortama aktarıldı.

400 bin metrekare kilit parke taş, 112 bin 550 metretül bordür, 18800 metretül oluklu taş döşendi. 12 bin 750 ton asfalt döküldü. 16865 metretül borulama, 292 bin 673 metrekarelik 97 adet park yapıldı.

Yelki’ye iki adet köprü inşa edildi.

Sokak hayvanları için geçici bakım merkezi yapıldı.

ÜNLÜLERİN BULUŞMA YERİ

Altyapı çalışmalarının yanı sıra kültürel ve sanatsal etkinliklere ağırlık verildi. Ünlü isimler ağırlandı. Öyle ki; sadece son altı ay içinde aralarında İlber Ortaylı, İsmail Küçükkaya, Canan Tan, Ayşe Kulin, Levent Gültekin ve Banu Avar gibi isimler Güzelbahçelilerle buluştu.

Çocuklar için tiyatro ve sinema şenlikleri düzenlendi. Ayrıca deniz ve balıkçılık ile Payamlı Bardacık festivalleri düzenlendi.

Yurdun dört bir yanından gelen sanatçıların katılımıyla Geleneksel El Sanatları Festivali gerçekleştirildi.

ÜRETİCİ PAZARLARI AÇILDI

Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, üretici toplumu özendirmek için üstlerine düşen görevleri yerine getirmeye çalıştıklarını belirtti.

Üreticinin emeklerinin değerlendirilmesi için, Yaka Otantik Pazarı’ndan sonra Yelki’de Yöresel Ürünler Pazarı ve Çamlı’da Kadın Üretici Pazarı açıldığını belirten Başkan İnce, Spor okulları ve semtevleri bünyesinde açılan 30’a yakın beceri ve hobi kurslarının büyük ilgi gördünü de belirtip, “İki bini aşkın çocuk, genç ve kadın kurslardan yararlanıyor” dedi. İnce, Ayrıca 12 ayrı branşta spor kurslarına yaklaşık 7 bin kişi devam ettiğini belirtip açıklamalarına şöyle devam etti.

SOSYAL BELEDİYECİLİK

Sosyal belediyeciliğin en güzel örnekleri sergilendi. Ramazan ve Muharrem aylarında iftarlar verildi.

Dar gelirlilere marketlerden alışveriş fişleri ve kartı dağıtıldı. Asker yardımı yapıldı. Ayrıca ihtiyaç sahiplerine kömür yardımı yapıldı.

Semtevi bünyesinde faaliyet gösteren Sosyal Market, ihtiyaç sahiplerinin imdadına yetişti, isteyen giyim kuşamını ücretsiz olarak buradan sağladı.

Okulların ve ibadet yerlerinin bakım ve onarımları gerçekleştirildi.

Büyükşehirle birlikte elele vererek şehir hatları vapurunu Güzelbahçe’ye getirdik, hizmete girdi.

DOĞALGAZ’I GETİRTTİK

Doğalgazın Güzelbahçe’ye getirilmesini sağladık, ilk etapta Maltepe, Kahramandere, Çelebi ve Atatürk mahallelerinde doğalgaz boruları döşenmeye başladı. Bazı mahallelerimizde gaz verilmeye başladı.

VAPUR SEFERLERİ BAŞLADI

İzmir Büyükşehir Belediyemizin başlatmış olduğu ilçelere vapur seferlerinin Güzelbahçe ayağını hayata geçirdik. Sabah ve akşam saatlerinde vapur seferlerine başlandı.

Yapacağımız önemli icraatların zemini hazır durumda yani şu anda.

HABERHÜRRİYETİ – Ne gibi önemli icraatlar?

M.İ – 7/24 saat hizmet verecek acil servisi bulunan bir hastanenin yapılması için çalışıyoruz.15 bin metrekarelik hastane yerimiz hazır. Bakanlıktan sadece onay bekliyoruz.

Yine İzmir Büyükşehir Belediyemizin desteğiyle raylı sistemin Güzelbahçe’den geçmesini sağlayacağız.

Yelki’ye 200 dönüm alan içerisinde rekreasyon alanı yapacağız.

İzmir Ekonomi Üniversitesi nin ilçemize getirilmesi için çalışacağız.

Her mahalleye bir spor tesisi projemizi hayata geçireceğiz.

24.5 metrelik 75. Yıl Bulvarı’nın açılması için çalışacağız.

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
kaçak iddaa siteleri iddaa siteleri bahis siteleri