Son Dakika
25 Haziran 2019 Salı

Başkan İnce ile inceden inceye röportaj! Güzelbahçe’ye eğitim vadisi

26 Mart 2019 Salı, 13:53

Üçüncü kez Belediye başkanlığı seçimlerine katılan Mustafa İnce 31 Mart Yerel Seçimlere sayılı günler kala Belediye projelerine ve seçim çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. İnce Belediye Başkanlığı görevine yeniden seçildiğinde eğitim vadisi başta olmak üzere Türkiye’ye örnek olacak çalışmalar gerçekleştireceğinin altını çizdi.

 

Güzelbahçe İlçemizin vizyonunu büyütmek için gece gündüz projelerin takipçisi olacağız. Halkımız şundan emin olsun ki parti ayrımı yapmaksızın tüm vatandaşlarımıza eşit davranarak hizmetlerimizi sunduk ve sunmaya devam edeceğiz” dedi.

EĞİTİM SERBEST BÖLGESİ’NİGÜZELBAHÇE’DE KURALIM

Belediye Başkanı ve CHP adayı Mustafa İnce, Yüksek Teknoloji Üniversitesi’ne kadar uzanacak Metro Hattı’nın Seferihisar aksının da planlanmasını istedi.

OKULLAR YER ARIYOR

Eğitim kurumlarının ilçede yer arayışında olduğunu belirten İnce, Ekonomi Üniversitesi ve devamında liselerin, ilk ve orta öğretim kurumlarının  kampüsler halinde oluşması gerektiğini belirtti.

DEV TANITIM FUARI

Okulların kendini tanıtacağı ve teknolojik araştırmalarını  yarıştıracağı dev çadırlarda eğitim fuarı düzenlemek istediklerini de belirten Başkan Mustafa İnce, bu bölgenin vergi avantajlı eğitim Serbest bölgesi olmasını istedi.

EKONOMİK KATKI SAĞLAR 

Bu konuda devletten destek beklediklerini söyleyen Başkan ince, “Eğitim Serbest Bölgesi, hem ilçeye, hem İzmir’e hem de Ülkeye büyük katkı sağlar.  Yurt dışındaki ünlü üniversiteler bile buraya gelmek için sıraya girer” dedi.

NİTELİKLİ İNSANLARIMIZ ARTAR

Buraya eğitim için gelen öğrencilerin ailelerinin de ilçede yaşamayı tercih edeceğini inandığını söyleyen İnce, insan dokusundaki çıtanın daha da yükseleceğini ve nitelikli eleman sayısının artacağını inandığını belirtti.

Başkanlığını yaptığınız Güzelbahçe sizin için ne ifade ediyor?

Çok şey. İzmir’in en önemli yerlerinden biri. İzmir’in en güzel bahçesidir aslında Güzelbahçe. Geciktirmelerin yarattığı yaralarını sarıyor. Aslı, Güzel bir bahçedir Güzelbahçe’nin. M.İ – Malazgirt Savaşından sonra Türkmen boyları buraya yerleşmiş, Çakabey bir süre yöreye egemen olmuş. Türk Denizcilik tarihini başlatan, ilk Türk Donanmasının amirali. 16. yüzyılda Kağızmanlı Türkler, İzmir’e ve oradan da denizi takip ederek, bu günkü Güzelbahçe – Buldanaltı mevkiine yerleşmişler. Yerleşmeye karar verdikleri bölge orman olduğundan İnsan gücü ile tarıma elverişli araziler açmışlar. Zaman zaman korsanların baskınlarına uğradıklarından, güneye çekilerek Dede Mezarı, Küp Deresi ve Kuduz Deresi’ni kapsayan bölgeye göçmüşler. Küp Deresi çevresinde bulunan, o zamana ait kiremit ve çömlek ocaklarını görmek hala mümkün. Halen mevcut mezarlar, bu yerleşim bölgesinde uzun süre yaşadıklarını belgeler.  18. yüzyılda bölgede baş gösteren veba salgını nedeniyle halk, ilk yerleşik hayata geçmiş oldukları aşağı çarşı mevkiine gelmiş. Bu olayı takiben, bölge Kalyonların getirdiği göçmenler ve Hıristiyan kökenli Rumlar yerleşmiş. Zamanla, Aşağı Çarşı olarak tabir ettiğimiz bölgede muntazam sokaklar, hanlar inşa edilmiş. Rumların nüfusunun çoğalmasıyla, Yeni Mahalle adıyla ( Bugünkü Çelebi Mahallesi ) ikinci bir yerleşim alanı olmuş.

İki dönemdir Belediye Başkanlığı yaptınız. Üçüncü dönem için yeniden aday gösterildiniz. Yarım bırakmak istemediğiniz şeyler var anlaşılan.

ÜNLÜLERİN BULUŞMA YERİ

Altyapı çalışmalarının yanı sıra kültürel ve sanatsal etkinliklere ağırlık verildi. Ünlü isimler ağırlandı. Öyle ki; sadece son altı ay içinde aralarında İlber Ortaylı, İsmail Küçükkaya, Canan Tan, Ayşe Kulin, Levent Gültekin ve Banu Avar gibi isimler Güzelbahçelilerle buluştu. Çocuklar için tiyatro ve sinema şenlikleri düzenlendi. Ayrıca deniz ve balıkçılık ile Payamlı Bardacık festivalleri düzenlendi. Yurdun dört bir yanından gelen sanatçıların katılımıyla Geleneksel El Sanatları Festivali gerçekleştirildi.

ÜRETİCİ PAZARLARI AÇILDI

Üreticinin emeklerinin değerlendirilmesi için, Yaka Otantik Pazarı’ndan sonra Yelki’de Yöresel Ürünler Pazarı ve Çamlı’da Kadın Üretici Pazarı açıldı.  Spor okulları ve semtevleri bünyesinde açılan 30’a yakın beceri ve hobi kurslarının büyük ilgi gördü. İki bini aşkın çocuk, genç ve kadın kurslardan yararlanıyor.

DOĞALGAZ’I GETİRTTİK

Doğalgazın Güzelbahçe’ye getirilmesini sağladık, ilk etapta Maltepe, Kahramandere, Çelebi ve Atatürk mahallelerinde doğalgaz boruları döşenmeye başladı. Bazı mahallelerimizde gaz verilmeye başladı.

VAPUR SEFERLERİ BAŞLADI

İzmir Büyükşehir Belediyemizin başlatmış olduğu ilçelere vapur seferlerinin Güzelbahçe ayağını hayata geçirdik. Sabah ve akşam saatlerinde vapur seferlerine başlandı.

Güzelbahçe’nin geçip gidilecek değil, kalıp gezilecek bir yer olması hayalinizdi. Bunu hangi projelerinizle başarmayı hedefliyorsunuz?

EĞİTİM VADİSİ GÜZELBAHÇEYİ GÖZDE İLÇE YAPACAK

İki dönemdir sürdürdüğüm belediye başkanlığım boyunca ilçeyi farklı bir konuma taşıdık. Altyapıda ve sosyal alanda halkımız için önemli çalışmalar yaptık. Güzelbahçe, İzmir’in nadide ilçelerinden biri. Yeni dönemde de arkadaşlarımızla birlikte, ilçemize birçok projeyi armağan edeceğiz. Güzelbahçe, aynı zamanda kafe ve balık restoranlarıyla İzmirlilerin tercih edeceği bir ilçe olacak. Güzelbahçe’nin yükselen bir eğitim vizyonu var. Bakanlığın planlarda Ekonomi Üniversitesi’nin bulunduğu yeri üniversite arazisi ilan etti. Büyükşehir Belediye Başkanına tarım dışı yerleri bir eğitim vadisine dönüştürme projesi sunacağız. Eğitim Vadisi projemisi gerçekleştirdiğimiz takdirde Güzelbahçe Türkiye’nin en gözde ilçelerinden biri konumuna gelecektir.

Yolu, parkı, bilim müzesi, kütüphane… Orada bir eğitim vadisi öngörüyoruz. Bu eğitim vadisinin getireceği nüfusa da bakanlık olabilir dedi. Bölgenin ulaşımını da çözeriz. Narlıdere’ye metro geliyor. Oradan sonra hafif raylı sistem var, İYTE’ye kadar gidiyor.

‘Huzurlu Kent Güzelbahçe’, ‘Daha Yeşil Kent Güzelbahçe’ ve ‘Teknolojik Kent Güzelbahçe’ imajlarıyla ilerlemek istiyoruz. Bir iddiamız da var. En yeşil kent Güzelbahçe şu anda. Son yaptıklarımızın hepsi güneş enerjili, led sistem aydınlatmalı, kendi gücümüze göre kullandığımız aydınlatmalar. TEDAŞ’ın aydınlatmalarını kullanmıyoruz.  Güzelbahçe Yemekleri’ adıyla bir kitap hazırlıyoruz. Sivil toplum kuruluşlarıyla da iç içeyiz. Sürekli görüş alışverişi yapıyoruz. İlçemizin hak ettiği en güzel hizmetlere imza atacağız.

HAFİF RAYLI SİSTEMİ GELİYOR

Mithatpaşa Caddesi’nin yoğunlaşan trafiğine alternatif yol çalışmaları da yapıyoruz. 75. yıl bulvarı, yanında 24 buçuk metrelik yolumuzun da kamulaştırma işlemleri hemen hemen bitti. Hafif raylı sistemde bu taslak da var o da düşünülüyor.  Büyükşehir Belediyemizin öncelikli çalışmalarında arasında. Toplu taşıma kullanan bu komşu ilçelerimiz, Güzelbahçe’de deniz kıyısında olan o trafikten yoğunlaşmadan geçme şansına sahip olacaklar. Karaburun’dan geliyorsunuz diyelim ki. Bakıyorsunuz trafik sıkışık, Güzelbahçe’de bir işiniz yok, otobana geçiyorsunuz ücretsiz. Ya da Güzelbahçe’de oyalanıp bir balık yiyip devam ediyorsunuz. Genelde dolmuşlarımızın bir kısmı otobandan gidebiliyor. Ama belediye otobüsünü kullanan eski yoldan, yoğun yoldan geçmek zorunda. 24 buçuk metrelik yol açıldığında büyük olasılıkla, aks oraya kaydırılacak ve trafik sıkışıklığı yaşanmayacak.

Güzelbahçe’nin isminin eğitimle ön plana çıkması güzel bir şey. Fakat başarıyı konuşacak olursak İlçe eğitimde ve başarıda ne durumda?

ÇOK SAYIDA BAŞVURU VAR

Güzelbahçe şuanda hem devlet okullarıyla hem de özel okullarıyla Türkiye’de eğitim konusunda adından söz edilen bir ilçe konumunda. Çok sayıda özel okul yatırımcısı da Güzelbahçe’ye girmek için sırada. Hatta şu günlerde bile Güzelbahçe okul açmak için ruhsat başvurusunda bulunan çok sayıda okul var. Güzelbahçe’de tüm imkanlar hazır. Tabi bunlar olunca hepsinin başında bu okulların gelmesiyle birlikte, bunların altyapısı da gelişecek. Hatta benim İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne önerdiğim, uzun yıllardır ama onların bizden ayrılarak yapmaya çalıştıkları, okul koridorlarında, düğün salonlarındaki bilim festivallerini ben büyük çadırlarda büyük alanlarda eğitim şenliği yapmak istiyordum. Çünkü okullarımızın kendini tanıtmak istiyor. O okulda olan genç arkadaşlarımızın yeteneklerini göstermek istiyor. 10’ar metrelik alanları onlara vermeliyiz ki, projelerini anlatsınlar. Var olan projelerle bilime hizmet verecek yeni vizyonları sergilensin. Bunun için de sergilenecek okullarda büyük alanlara, büyük şov alanlarına ihtiyaç duyulacaktır. Buradan sesimizi her yere duyurmamız mümkün olacaktır.

NEDEN RİO OLMAYALIM

Ben okullarımızın yaptıkları bu şenliklerde başarılı çalışmalarını görüyorum. Örneğin bir grup genç arkadaşın  çalışmasında, trafik ışıklarının nasıl size hizmet verdiği alan varsa, İZSU’yla bağlantı kurup alttan geçen suyun temiz mi değil mi, kontrol eden sensörler sistemin geliştirdiklerini gördüm. Bunlar inanılmaz şeyler ve bunu bir çocuk öngörüyor. Bir de arkasında destekleyen bir şenlikle girecek olursa biz okullarda neden Rio olmayalım. Tamam Rio bir dans festivali ama bu bir tek bilim değil, bazı okullarımız var sanatsal faaliyetlerde çok yoğunlar. Böyle bir hayali gerçekleştirebiliriz. Genç yetenekleri gün yüzüne çıkarmak için çalışmalarımız sürüyor. Bu konuda onların her zaman yanındayız desteklerimiz onlarla.

Güzelbahçe’de  Türkiye’nin en büyük eğitim fuarı, kitap fuarı düzenlenebilir mi?

Tabi ki düzenlenebilir. Eğitime verdiğimiz önem çok büyük. Eğitimde başarımızı ve sesimizi tüm dünyaya duyurmak için tüm projelere açığız imkanlarımızın yettiği kadarıyla bu projeleri yapmak için de elimizden geleni yapmaya hazırız. Zaten ilçemizde eğitim fuarı düzenliyoruz. Tabi ki bunu Türkiye’nin en büyük fuarı yapmak bizim için onur verici bir proje olur. Bu fuarda Türkiye’nin ve dünyanın ünlü yazarlarını getirebiliriz. Bu Güzelbahçe’mizin adını sadece İzmir’e değil tüm dünyaya daha fazla duyurulmasına neden olur diye düşünüyorum.

Acaba eğitim serbest bölgesi Güzelbahçe’de olabilir mi?

DEVLETİN DESTEĞİ GEREK

Güzelbahçe’de eğitim serbest bölge olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Devlet bu konuda bize teşvik verirse bu öneriyi yapabiliriz. Aslında özel okulculuğu doğru bulmuyoruz. Bu görev devletin fakat görevi aileler ve işletmeler üstleniyor. Buda devletin yükünü hafifletiyor anlamına geliyor. Devlet bir engelli bireye bakan bir kişiye evde bakım ücreti olarak bin 300 lira para ödüyor. Proje doğru sayılabilir. Yani bir engelliye bir sosyal tesiste ya da bir hastanede bakılacağına evde bakılıyor. Şimdi ben devletin yapacağı bir şey üstleniyorum, bir okulum neden buna indirim uygulanmasın. İster serbest bölge diyelim buna, bunu serbest bölge yapmanın maksadı nedir? Bir bölgeye bu vizyonu verip, o bölgeye bunu projeyi genişletmeyi umut ediyoruz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
kaçak iddaa siteleri iddaa siteleri bahis siteleri