”

 BARIŞ SÜRECİ

İmar barışından 27 milyar, kat mülkiyetinden ilave 21.6 milyar lira bekleniyor.

29 Nisan 2018 Pazar, 14:21

Hükümet on-onbeş gündür yeni bir imar barışı ile ilgili yasa çıkaracakları müjdesi! vermekte.

Bu imar barışında; ruhsatsızlara ruhsat, kaçak yapıların, mevcut imarından fazla yapılmış inşaatın  affı vs. vs. devlete ödenecek cüzi bir ücret karşılığında gerçekleşecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanı sayın Mehmet Özhaseki, toplanacak bu paraların ülkenin kentsel dönüşümü için kullanılacağını açıklayarak yüreklere su serpti!

***

Mevzuata aykırı bulunan binaların tamamı için imar barışından yararlanılması halinde 27 milyar; bunların yüzde 80’inin kat mülkiyetine geçmesi halinde de ilave 21.6 milyar lira olmak üzere toplam 48.6 milyar lira gelir elde edilmesi planlanıyor.

***

Kentsel Dönüşüm yasası ; depreme dayanıksız yapıların yıkılarak fen ve sanat normlarına uygun yeni yapıların inşa edilerek, zemin yapısı nedeniyle depremde risk taşıyan bölgelerde mevcut binaların boşaltılarak başka yerlerde inşası, bu yeni yapılaşmalara ve planlamalara uygun yeni yollar ,parklar sosyal alanlar yapılarak çarpık kentleşmenin son bulması , sağlıklı , güvenli ve daha yaşanabilir bir çevreye sahip şehirler oluşturabilmek için çıkarılmamış mıydı?

***

Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan, Ekim 2017 tarihinde teşrif ettiği Uluslararası Şehir ve Sivil Toplum Kuruluşları Zirvesi’nde ; “ Kadim şehirlerin en önemli güzelliği, ana karakterlerini kaybetmeden yeniyi bünyelerinde eritmesi, özlerinden katarak yeniden yoğurmasıdır. İstanbul bu açıdan gerçekten müstesna bir şehirdir. Ama biz bu şehrin kıymetini bilmedik, biz bu şehre ihanet ettik, hala da ihanet ediyoruz. Ben de bundan sorumluyum ” dememiş miydi?

***

Bilerek ve isteyerek kanun hilafına hareket edenler, nasılsa bir şey olmaz yapalım gitsin diyenler affedilmek suretiyle bu kesim cesaretlendirilmiş ve teşvik edilmiş ,

Binalarını yasalara uygun yapan ve yaşayan dürüst vatandaşlar ise cezalandırmış, enayi yerine konulmuş olunmuyor mu?

***

Erken seçim dolayısıyla “ zamanlama manidar ” değil midir?

***

Başbakan sayın Binali Yıldırım; “bu bir imar affı değil imar barışıdır” diyerek, ne demek istemektedir?

Kim kiminle küstür ve ne için barışacaktır..

***

2014 yılında “ Zihinsel Dönüşüm Kentsel Dönüşümün Temelidir ” demiştim..

Gayri bir şey söylemeyeceğim..

Sevgi ile kalın.

www.haberhurriyeti. com / Burak Kuter

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz