Son Dakika
27 Haziran 2019 Perşembe

Baltazzi’nin Hayali Gerçek Oluyor

17 Eylül 2013 Salı, 15:01
Şovalye Baltazzi’nin EXPO çağrısına büyük destek geldi
GALENOS KONFERANSI
GERÇEK OLUYOR

Türkiye’de kruvaziyer turizmin öncüsü Alex Baltazzi’nin “EXPO’ya Sağlık temasıyla adaysak, antik Roma’nın en önemli hekimlerinden Bergamalı Galenos için konferans yapılmalı” önerisine destek geldi.

İLAÇ FİRMASI DESTEK VERDİ

Bayram günü arayıp 9 Eylül Gazetesi’ne teşekkür eden Şovalye Baltazzi, “Yayınınız üzerine bir ilaç firması arayıp konferans için sponsorluk sözü verdi” dedi.

ULUSLAR ARASI SES GETİRİR

Dünya Tıp Tarihi’nin en önemli hekimlerinden Bergamalı Galenos konferansının uluslararası düzeyde çok büyük ses getireceğini söyleyen Baltazzi,”Biz de hazırız” dedi.

HERKES GÖREV BAŞINA

EXPO’nun başarıya ulaşması için sadece yerel yönetimler ve iş çevreleri ile değil, hükümetle birlikte çalışılması gerektiğinin altını çizen Alex Baltazzi’nin diğer önerileri şöyle:

1-EXPO’yu alabilmek için en başta İzmir’i gezilebilecek, temiz bir şehir haline getirmek lazım.

2-İzmir’de gündemde olan projelerden Kadifekale, Kemeraltı, Agora ve Büyük Müze. Bunlar çok önemli. En az bir tanesi acilen bitirilmeli.

3-Tarihi eserlerin gün yüzüne çıkarılması, kazıları sadece akademisyenlere bırakılmamalı. Çabuk iş yapan insanlar da araya konmalı.

 

BERGAMALI GALENOS

Galen (M.S 129 – 201)

Antik Roma’nın en önemli hekimlerindendir. Claude Galen ya da Bergamalı Galen; Yunanca Galenos, Latince Galenus olarak bilinir. İslam dünyasında ise Calinus olarak anılır. İlk eğitimini mimar olan babası Nikon dan almıştır. Bugün Türkiye toprakları içinde kalan Bergama’da (Pergamon) doğmuş ve uzun yıllar Roma’da yaşamıştır. Babası daha çok geometrik ve aritmetik derslerini verirken aynı zamanda mantık ve tıp alanlarında da eğitim görmesi için yönlendirilen Galenos, bunun için Bergama, İzmir, Corinthos ve İskenderiye’ye giderek buralarda tıp eğitimi gördü. Eğitimi sırasında Aristocu Midilli adasında Aristo okulu ve felsefecilerle tanıştı. Daha sonra Bergama’ya geri döndü. Marcus Aurelius ve daha sonraki imparatorlar Commodus ve Septimus Severus için fizikçi olarak hizmet etti. Bu arada tıp ve felsefe konularında ders verirken, bu alanlarla ilgili olarak eserler yazdı. Roma’da çıkan yangında aralarında Aristo gibi filozoflarında bulunduğu çoğu kişiye ait kitaplarla birlikte kendi eserleri de yanmıştır. Roma’da gladyatörlerin cerrahlığını yapmış, sonra imparatorluk sarayına hekim olmuştur. Tedavi çalışmalarının yanı sıra anatomi, fizyoloji, farmakoloji bilimleri ve ayrıca felsefe ile ilgilenmiştir. Zamanın tıp bilimine tamamıyla hâkim olan Galen, bu bilim dalını orijinal ilkelere göre yeniden düzenlemiştir. Galen ününü özellikle araştırma metoduyla kazanmıştır. Galen’e göre analizler hastalıkların incelenip iyileştirilmesinin temelini oluşturur. İlk olarak droglardan ilaç elde etmeye başlamıştır. Bu yüzden Eczacılığın ve Farmasötik Teknolojinin babası sayılmaktadır. Galen’in 400 yazılı eserinden günümüze 100 kadar ulaşmıştır.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
kaçak iddaa siteleri iddaa siteleri bahis siteleri