Son Dakika
15 Ekim 2018 Pazartesi

Bağırarak satılan mala dikkat

Israrla size ürün satanlara karşı haklarınızı biliyor musunuz?

03 Ağustos 2018 Cuma, 14:28
Aydınlanma için mum yakan Haber Hürriyeti Gazetesi’nin gönüllüler ordusuna genç bir hukukçu daha katıldı. 

Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitiren Oğuzhan Taşkıran, “Gazetecilikle toplumsal hizmette bulunmak istiyorum. Okuyucularımız karşılaştıkları sorunları bize yazabilirler ve elektronik postamıza [email protected]  adresine gönderebilirler, Biz de kanunların izin verdiği ölçüde sorulara cevap vermeye çalışırız” diyor. Çiçeği burnunda hukukçu Oğuzhan Taşkıran’a www.haberhurriyeti.com Yazı Ailesi olarak hoşgeldin diyoruz ve bol okuyucu diliyoruz.   İbrahim Irmak
****

Tüketirken Tükenmeyelim

Bizler, “sıradan vatandaşlar”; marketten atıştırmalık alırken, fırında ekmek seçerken, vitrinlerden elbise beğenirken birer tüketici konumuna gelenler ve bu seçip beğenip aldıklarımızı bir nedenden dolayı iade etmek isteyenler veya bunlardan dolayı zarara uğrayanlar… Evet bizler ülkenin ve dünyanın ekonomik ve politikal eksende dönme sebebiyiz. Peki, biz daim alışverişle hayatımızı idame ettirirken bizi sarıp sarmalayan hukuk atmosferinin farkında mıyız? Leh ve aleyhimizdeki ihtimallere karşı bir korumaya gereksinim duyarız ve tam bu sırada şöyle bir soru yerinde olur:
Tüketiciler, doğumlarından ölümlerine kadar idamesi için vergi ödedikleri, hak ve özgürlüklerinin korunmasını taahhüt etmiş olan devlet tarafından korunur mu? Neden, nasıl?
 
Evet. Ama cevap salt insanî ve hukuki sebeplerden oluşmuyor. İktisadî dilden konuşmak gerekir ki buna göre korumanın amacı;  hizmet veya ürün sunulanların memnuniyetini artırarak doğru orantılı bir biçimde tüketime olan eğilimi kat kat artırmaktır. Zira bununla birlikte yatırım artar, alınan vergi miktarı artar, ekonomi hareketlenir ve piyasada nakit tam değerini yansıtır. Hukuki dilden konuşacak olursak; devlet, bireyi adil ve haksız rekabetin egemenlik sürdüğü piyasada, kartelleşme ve tekelleşmenin sujesi olmaya mecbur ve mahkum bırakamaz, onu terk edemez. Devletin sosyal ve hukuk devleti olma vasfının üzerine yüklediği vazife ile tüketiciyi yasalarla ve kurum-kuruluşlarla muhafaza altına almalıdır, almak zorundadır.
Örneklendirelim: Çarşıya gezinmeye ya da alışverişe çıktığımızda veya bir kafenin kenar kısmındaki bir masada otururken çayımızı yudumladığımızda yahut da
kapımızın çalınması üzerine kapıyı açtıktan sonra karşımızda ısrarcı ve ikna kabiliyeti güçlü bir satıcı arkadaşı gördüğümüzde -onunla muhattap olma zorunluluğumuz olmadığını nazikçe dile getirdikten sonra- şu bilgileri ona hızlıca deklare ettiğimizde artık problemimiz kalmayacaktır. Çünkü bazen karşımızdaki “takım elbiseli” yahut mürekkep yalamış biri olabilir: Özetle:
 
+Sipariş vermediğim veya ısmarlamadığım bir ürün ben masasa otururken yanıbaşıma getirildi,hatta kapımın önüne kadar geldi ve üstelik elime tutuşturuluyor, ürünü denemeye zorlanıyorum. Ürünü almak istemiyorum, bu durumda haklarım nelerdir?
 
-Talep etmemenize rağmen size sunulan ürüne ilişkin size hiçbir yükümlülük yüklenemez, tüketici bu konuda şöyle bir koruma altındadır: Ismarlanmamış olan bir ürünle ilgili olarak girişimci, tüketiciye karşı herhangi bir hak ileri süremez. Tüketicinin ısmarlamamış olduğu malı geri yollamak veya muhafaza etmek gibi bir yükümlülüğü de bulunmamaktadır. Hatta ve hatta bu gibi hallerde tüketicinin sessiz kalması ya da kendine zoraki sunulan mal veya hizmeti kullanmış olması bile satış sözleşmesinin kurulmasına yönelik bir beyan olarak yorumlanamaz. Kemeraltı’ndaki parfümcülerle, sokak sokak dolaşan gezgin satıcılarla, kapıları inleten ısrarcı abilerle, ablalarla karşılaşırsanız böyle sağlam ve hakça bir hakkınız olduğunu biliniz.
 
Nihayet, farkında olsak da olmasak da uygulasak da uygulamasak da “Hayat sözleşmelerden ibarettir” ve sözleşmeler ise eğer siz bilinçli davranırsanız lehinizedir…Aksi durum mevcutsa hemen bir avukata danışınız. 🙂
www.haberhurriyeti.com / OĞUZHAN TAŞKIRAN
(Kaynakça: TKHK, TBK, Tüketici Hukuku Dersleri-Profesör Dr. Murat Aydoğdu)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber Sistemi Tasarım ve Programlama: Moradam SEO