Son Dakika
19 Kasım 2019 Salı
”

Bağımlılıkların tedavisi

Sosyokültürel seviye yükseldikçe bağımlı birey sayısının azalacağına dair bir bilinç oluşmuş. Keşke bu kadar basit olsa…

17 Aralık 2013 Salı, 17:38
Bağımlılıkların tedavisi

elifmirza_haberhurriyeti

Son zamanlarda BAĞIMLILIK konusu üzerine fazla düştüğümü düşünebilirsiniz, ancak yapılan araştırmalara bakınca Türkiye’de bağımlılığın özellikle bazı bağımlılık çeşitlerinin giderek arttığını bilmenizi isterim. Özellikle dememdeki sebep; UYUŞTURUCU MADDE, İNTERNET; CİNSELLİK başlıklarının bağımlı bireydeki ana neden olarak gösterilmesidir.

Sosyokültürel seviye yükseldikçe bağımlı birey sayısının azalacağına dair bir bilinç oluşmuş. Keşke bu kadar basit olsa… Sanıldığının aksine sosyokültürel seviyenin yüksek olduğu bölgelerde internetin kullanım amacının saptırılması, özellikle çocukluk çağındaki bireylerde oyuna yönelik kullanma, uyuşturucu maddelerin kolay ulaşılabilir olması, cinsellik hakkında bilinmesi gerekenlerin yeterli seviyede olmaması bireyleri bu konulara yönlendirerek bağımlılığın ilk adımına doğru ilerlemelerine vesile olmuştur.
Bağımlı bireyi elimizle işaret etmenin normal sayıldığı bir toplumda yaşıyorken, neden bireyleri deşifre etmenin yerine doğru yaklaşımla tedavi amaçlı bir yol çizmiyoruz?
Neden Türkiye’de, Avrupa’daki gibi ŞEHİR MERKEZİNDEN UZAK psikiyatrik tedavi amaçlı klinikler yok?
Son yıllarda Amerika obezite tehlikesiyle karşı karşıya kalınca buna yönelik önlemler almaya başladı. Türk toplumu içinde uyuşturu konusu bu denli tehdit içeren bir alt yapıyla hızla ilerleme kaydederken, tedavi amaçlı veya koruma amaçlı, bireylerin çevrelerinden uzak, kendilerini rahat hissedebileceği klinikler yok…
Bu sorulara cevap aramadan önce bağımlı bireye nasıl yaklaşacağımızı gözden geçirmemiz gerekiyor…
Şunu unutmayalım ki her bağımlı birey için uygun, tek bir bağımlılık tedavisi YOKTUR. Bireylerin ihtiyaçları doğrultusunda bağımlılık tedavisinin basamakları belirlenir. Bu basamaklar bireyin aile, okul, işyeri ve sosyal hayatta üretken olmasını hedefleyerek oluşturulmalıdır.
Kritik önem taşıyan bir yaklaşım olarak TEDAVİNİN SÜRESİ önemli yer tutar. Yeteri kadar süre bağımlılık tedavisine devam etmek, bağımlılık tedavisinin etkili olmasını sağlamaktadır. Belirttiğim bu tedavi süresi bireyin sorunları ve ihtiyaçlarına göre düzenlenir. Birçok birey bağımlılık tedavisini erken bıraktığı için tekrar madde kullanmaya başlamaktadır veya bağımlı olduğu etkenle ilgili olarak eski sürece geri dönmektedir.
Bireysel ve grup terapileri bağımlılık tedavisinde etkilidir. Bağımlılık tedavisi sırasında, bireyler eğer alkol veya madde bağımlısıysa, alkol ve madde kullanımına karşı koyma becerilerinin geliştirilmesi, alkol ve madde kullanımı ve bununla ilişkili aktiviteler yerine daha yapılandırıcı aktivitelerin devreye sokulması ve sorun çözme becerilerinin geliştirilmesi hedeflenir. Aynı zamanda aile ve toplumla bireyler arası ilişkilerin düzenlenmesi bağımlılık tedavisinde ele alınır. Bütün bunlar bağımlılık tedavisinin neden yeteri kadar sürmesi gerektiğinin de göstergesidir. Özellikle internet bağımlısı bireylerin tedavisinde beraber yaşadıkları aile bireylerinin eğitimi tedavide önemli yer tutar. Aynı şekilde cinsel olgulara yönelik bağımlı bireylerde de, partnerlerin ve ailelerin tedavi sürecinde yer almaları olumlu sonuçlar doğurmaktadır.
1. Psikoterapilerin yanı sıra birçok hasta için ilaç tedavisi de iyileşme sürecinde etkilidir. Bağımlılık ve başka ruhsal bozuklukların birlikte görülme olasılığı çok yüksektir. Bu ruhsal bozuklukların medikal tedavisi gözardı edilmemelidir.
2. Bağımlılık tedavisinin ilk adımı her zaman TIBBİ ARINDIRMA evresidir. Arındırma, maddenin vücuttan çekilmesi sırasında ortaya çıkan belirtilerin ilaçla tedavi edilmesidir. Bağımlılıkta arındırma TEK BAŞINA yeterli olmamakla beraber, uzun süreli bağımlılık tedavisinin de ilk adımını oluşturmaktadır.
3. Bağımlılık tedavisinde motivasyonu artıran çevresel etmenler de önemlidir. Aile, okul, iş çevresi ya da yasal zorunluluklar bağımlılık tedavisine başvuru ve tedavide kalma üzerinde etkili olabilmektedir. Bireylerin bağımlılık tedavisini kabullenmesini sağlayabilmektedir.
4. Bağımlılık tedavisi süresince etken olgunun takibi düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Bunun için uyuşturu madde veya alkol bağımlısı bireylerde yapılması gerekli olan testler belirli aralıklarla tekrarlanmalıdır. Bağımlılık tedavisi sırasında ortaya çıkabilecek olan kaymalar (NÜKS – RELAPS) bu şekilde fark edilebilir. Nüksün veya kaymanın erken dönemde fark edilmesi, bireylerin daha ciddi sorunları yaşamasını engeller. Yeniden bağımlılık tedavisi planına uyum göstermeleri sağlanabilir. Bunun için idrar testi en sık kullanılan yöntem olmakla birlikte, saç testleri de bu amaçla kullanılabilmektedir.

* Mühim olan bireylerin bağımlı olduğunu kabullenip DESTEK almaları sırasında bu bireylere yönelik DOĞRU YAKLAŞIMIN bizler tarafından sağlanmasıdır.

* Gülümsemeyle….

* “Bazen toplumları yönlendirmek için onları şok edecek olaylara ihtiyaç vardır; eğer bunlar kendiliğinden oluşmuyorsa gayenize hizmet edecek şok olayları kendiniz yaratırsınız.” LEO STRAUSS

Sorularınızı emirza@haberhurriyeti.com adresiyle bana ulaştırabilirsiniz….

www.haberhurriyeti.com / Dr. ELİF MİRZA

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz