Son Dakika
21 Kasım 2019 Perşembe
”

Bağımlılık hakkında…

Tüm uyuşturucu maddeler potansiyel olarak zarar vericidir ve kullanımları ile ilişkili olarak yaşamı tehdit edici olabilirler.

16 Aralık 2013 Pazartesi, 18:04
Bağımlılık hakkında…

elifmirza_haberhurriyeti

Tüm uyuşturucu maddeler potansiyel olarak zarar vericidir ve kullanımları ile ilişkili olarak yaşamı tehdit edici olabilirler. Tepkiler bireyden bireye farklılık gösterebilir. Bazıları birkaç kullanımdan sonra bağımlılık belirtileri göstermezken, bazıları bağımlılık belirtileri gösterebilmektedir. Bir kişinin nasıl tepki vereceğini önceden kestirmenin yolu bulunmamaktadır.

Uçucu maddeler kolaylıkla bulunabilir. Çünkü bu maddelerin satılması yasaldır. Ucuz olması nedeni ile de kullanımı yaygındır. Yaygın olarak kullanılan uçucu maddeler aşağıda belirtilmiştir:
• Boyalar ve boyalarda kullanılan TİNER
• BALİ, UHU gibi yapıştırıcılar
• Çakmak gazı olarak kullanılan bütan gazı
• Kuru temizlemede kullanılan maddeler
• Benzin
• Sporda kullanılan soğutucular
• Yazı yazarken yapılan hataları silmekte kullanılan SİLGİLER
Tiner, genellikle bir kumaşa emdirilerek koklanır. Bali ve benzeri yapışkan maddeler torba içine konur ve torbadan koklanarak kullanılır. Uçucu maddeler kullanıldığında neşe hali, sakinlik duygusu oluşur ve halüsinasyonlar görülmesi mümkündür…
Beyin üstüne doğrudan toksik etki yaptığı için oldukça zararlıdırlar. Bellek ve öğrenme yetisini bozar. Bağımlılık potansiyelleri de yüksektir. Uçucu madde koklayanlarda ani ölümler sıklıkla meydana gelir.
Saldırgan ve tehlikeli davranışlar uçucu madde kullananlar arasında sık olarak gözlenir. Uçucu maddelerin sadece sokakta yaşayan çocuklar arasında kullanıldığı düşüncesi yanlıştır. Bu maddeler artık her yaşta ve sosyoekonomik düzeyde kullanılan bir madde haline gelmiştir.
Amil nitrit, btil nitrit, alkil nitrit isimli maddeler kullanıcılar arasında “POPPERS” olarak adlandırılmaktadır. Özel amaçlarla yasa dışı üretimi küçük şişelerde satılır. Bununla beraber deri temizleyicilerde, video kafası temizleyicilerinde, oda temizleyicilerinin de içinde bulunmaktadır. Genel olarak uçucu madde kapsamında değerlendirilir.
Bir şişeden veya bir torbadan koklanarak kullanılır. Etkisi bir iki saniyede başlar ve 1-2 dakika sürer. Kasları gevşetir ve kan dolaşımını artırır. ”RUSH” etkisi yapar. Seks sırasında kullanımı sıktır. Bu nedenle ”SEX SHOP”larda satıldığı da gözlenmektedir.
Dikkatsiz kullanıldığında burun ve akciğerlerde hasara yol açar. Kullanımı takiben baş ağrısı, baş dönmesi ve senkop gözlenebilir. Enfeksiyon bulaşma riskini artırır.
Bazı maddeler ilaç olarak kullanılmaktadır ve eczanelerde satılmaktadır. Bunlar doktor kontrolünde yazılır ve kullanılır. Bu ilaçlar doktor önerisi dışında kullanıldıkları takdirde bağımlılık yapabilir.
Bu ilaçların büyük çoğunluğu yeşil reçete adı verilen kontrollü bir sistem içinde yazılmaktadır. Kırmızı reçete kapsamında olan ilaçlar ise bağımlılık potansiyeli çok daha yüksek olan ilaçlardır. Sık olarak kötüye kullanılan ilaçların isimleri şu şekildedir.

YEŞİL reçeteye tabi olanlar
• DİAZEM, Nervium, ATİVAN, Tranxilene, RİVOTRİL
• Akineton
• Rohypnol (Türkiye’de bulunmamaktadır. Ancak yasal olmayan yollar ile getirilmektedir)
• Dolantin, doladamon vb

KIRMIZI reçeteye tabi olanlar
• Ritalin

Bağımlılık tedavisinde davranış değişikliklerinin hedeflendiği etkin tedaviler uygulanmaktadır. Bazı vakalarda başarıya ulaşana kadar birçok tedavi sürecine gereksinim olmaktadır. Bağımlılık tedavisi çeşitli aşamalardan oluşan uzun süreli bir tedavidir.
Bu basamak tedaviler için yarın sizlerle paylaşımda bulunmak üzere…..

Bilge kişi zevk aramaz, kaygı ve acılardan uzak durur…ARİSTOTHELES

Sorularınızı emirza@haberhurriyeti.com adresiyle bana ulaştırabilirsiniz….

www.haberhurriyeti.com / Dr. ELİF MİRZA

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz