Son Dakika
17 Haziran 2019 Pazartesi

Bafa Gölü’nde değişen bir şey yok

28 Ağustos 2013 Çarşamba, 17:37

Bafa Gölü’nde araştırmaların sürdüren Öğretim üyesi Erol Kesici geçen yıllarda olduğu gibi bu yılda biyolojik kirlilik sonucu gölde alg çoğalması görülmekte olduğunu söyledi.

www.haberhurriyeti.com / ÇEVRE
Bafa Gölü araştırmalarını sürdüren EKODOSD bilim Danışmanı SDÜ Eğirdir Su Ürünleri Fakültesi Öğ. Üyesi Erol KESİCİ ve Ege Üniversitesi Biyoloji Bölümü her ay yaptıkları ekolojik araştırmalardan elde edilen sonuçlar hakkında bilgi verdi. Kesici Bafa Gölü’nün Serçin, Gölyaka, Kapıkırı  kesimlerinde ve B.Menderes den gelen sularda kirlilik hat safhadadır. Yapılan su analizleri çalışmalarında bu kesimlerde  sularda oksijen seviyeleri  düşük, Ph seviyesi yüksek olup, gölde tuzluluk oranları çok değişkenlik göstermektedir. Bu durum gölde yaşayan  canlı türleri için yaşamlarında sorun oluşturmalarının yanı sıra, azot ve fosfat  vb. besi yüklerinin artışı gölde farklı türlerdeki mavi-yeşil alglerin (suyosunlarının) artışını hızlandırmaktadır. Gölün bu kesimlerinde analiz yapmadan bile alglerin oluşturdukları kitleler görülebilmektedir.

KAPIKIRI GÖLÜN EN HASSAS BÖLGESİDİR
Kesici yaptığı açıklamalarda; Tarihi, kültürel ve ekolojik öneme sahip olan gölün bu kesimi gölün  en hassas bölgesidir. Kapıkırında bu dönemde bırakın suya girmeyi göle yanaşılamamaktadır. Su seviyesinin azalmasıyla göl kıyı kesiminde alglerin çürümesi- kurumasıyla batık alan oluşmuş olup bu durum koku ve görüntü kirliliğine neden olmaktadır. Bu oluşum göle kesiminde sinek popülasyonlarının artmasına , ışığa yönelen gün sinekleri ise bölgede bilhassa  akşamları çok ciddi sorunlar oluşturmaktadır… Yöre halkı, işletmeciler bu konuda çok rahatsız olduklarını belirtmektedirler.

GÖLE SU VERMEK BAFA’NIN SORUNUNU ÇÖZMEZ
Bafa Gölü’nde bu güne kadar alınan önlemlerin yeterli ve doğru olmadığı ne zaman anlaşılacak. Bu yıl yağışların  çok olmasına ve göle sürekli su verilmesine  Bafa Gölünde değişen bir şey yok. Bafa Gölü yazın yeşillenmekte, kışın köpürmekte, gün geçtikçe çözüm daha zor olabilecektir Bafa Gölü’nde. Bu göle kurtulmuş göl demek, popülist bir yaklaşımdır. Göle bilimsel gözle ve “doğru” bakmak gerekmektedir. İnsan sağlığında  Erken teşhis ve doğru tedavi ne kadar önemli bu bakış Bafa Gölü içinde geçerlidir. Hastalık sadece B.Menderesden kaynaklanmamaktadır. Gölün kıyı kenar kesimlerinde, kıyılarında gölün dip kesimindeki önem oluşturan sorunlar görmezlikten gelinmemelidir. Göl mutlak pansuman  önlemleriyle tedavi edilemez. Bafa Gölü için koruma- kullanımda öncelikleri tekrar gözden geçirmek ve karar vermek gerekmektedir. Bence tarihiyle, biyolojik çeşitliliğiyle “Dünya Mirası” olan Bafa Gölü doğal yaşam alanı olarak geleceğe taşınmalı. Bir çok yere-de baraj, tarım, madencilik, sanayi vb.lerini yapabilirsiniz fakat bir  Bafa Gölü yapamazsınız lütfen binlerce yıllık yaşam alanı olan Bafa Gölü’nü, canlılarını, doğasını koruyalım… Şimdiye kadar hep Bafa’dan alındı.. Göle ne verdik? Çok mu zor korumak, kirletmemek?  
     “Para her şey değildir” ve doğanın ürünü ve doğalsak sağlıklı olduğumuz unutulmamalıdır… Lütfen Bafa Gölü’ne “doğru” bakalım…

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
kaçak iddaa siteleri iddaa siteleri bahis siteleri