Son Dakika
19 Temmuz 2019 Cuma

BACAĞIMA DOKUNMAK İSTİYORUM DOKTOOOR 

İlk kez başlayan uygulama ile Diyabet hastaları, 8 farklı branştaki hekimin muayene ve tedavisi sonucu, uzuv kaybından kurtuluyorlar…

17 Ekim 2018 Çarşamba, 14:37
Devrim gibi uygulama.
İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde Diyabetik Ayak Bakım ve Tedavi Birimi oluşturuldu.
Ülkemizde yaşayan 7 milyon Diyabet (şeker) hastalarına müjdeli haber. Artık bilimsel, yerinde ve ivedi muayene ve sürecindeki doğru tedavisi sonucunda uzuv kaybından (ampute) kurtuluyorlar.
Bu amaçla İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Bünyesinde Diyabetik Ayak Bakım ve Tedavi Birimi oluşturuldu. Kontrollere 8 hekim katılıyor. Her hafta salı günü saat 13’de hastane bünyesinde yer alan Hiperbarik Oksijen Tedavi Merkezi’nde Dahiliye, Cerrahi, Enfeksiyon, Ortopedi, Plastik Cerrahi ve Hiperbarik Oksijen tedavisi uzmanlarından oluşan diyabetik ayak konseyinde, hastalar tek tek değerlendiriliyor. Yapılan muayene ve kontroller sonrasında diyabet okulunda eğitim veriliyor, hastalar ve hasta yakınları bilgilendiriliyor.
Diyabet hastalarının dörtte birinin yaşamlarının bir döneminde diyabetik ayak enfeksiyonundan çok zor durumda kaldıkları hesaplanırsa, müthiş bir uygulama, düşünce.
Kayıtlara göre Şeker Hastalığına bağlı olarak yılda 6 bin kişiye ampütasyon (Uzuv Kesme) uygulaması yapılmak zorunda kalınıyor.
Heyetin açıklaması şöyle; ‘Yapılan ampütasyonların % 60’ı şeker hastalığına bağlı. Ne yazık ki bu hastalarda damar ve dolaşım problemlerinden dolayı çoğu ampütasyon, diz altı uygulanmak zorunda kalıyor. Şeker hastalarında ağrı duygusu bozulduğu için ayakta oluşan yaralar önemsenmiyor. Bazen küçük bir yara hızla ilerleyip uzuv kaybına kadar gidebiliyor’.
8 hekimden oluşan konsey, hastanedeki birime gelemeyecek durumda olan hastalar için, iletişim ve koordinasyon sağlanması halinde evlerine kadar giderek hem tedavi hem de bilgilendirme işlemi yapılıyor.
KONSEYDE GÖREV YAPAN HEKİMLER
Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç.Op.Dr Taşkın Altay
Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç.Dr Ali Ilgın Olut
Genel Cerrahi Uzmanı Doç.Op.Dr Ahmet Deniz Uçar
Plastik Cerrahi Uzmanı Op.Dr Berrak Akşam
Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op.Dr.İbrahim Erdinç
İç Hastalıkları Uzmanı Uz.Dr Ayhan Kılıç
Hiperbarik Oksijen Tedavisi Uzmanı Uz.Dr.Elif Ebru Özer ile Başhekim Yardımcısı Uz. Dr. Sema Aktolga
www.haberhürriyeti.com / Metin AYDINOĞLU  / Fotoğraflar;  Ender ÖKTEN
Diyabet hastaları, 8 farklı branştaki hekimin muayene ve tedavisi sonucu, uzuv kaybından kurtuluyorlar... Devrim gibi uygulama. İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde Diyabetik Ayak Bakım ve Tedavi Birimi oluşturuldu. Diyabet hastaları, 8 farklı branştaki hekimin muayene ve tedavisi sonucu, uzuv kaybından kurtuluyorlar... Dışarı çıkamayan hastalara evde muayene de uygulanıyor. Diyabet hastaları, 8 farklı branştaki hekimin muayene ve tedavisi sonucu, uzuv kaybından kurtuluyorlar... Devrim gibi uygulama. İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde Diyabetik Ayak Bakım ve Tedavi Birimi oluşturuldu. Diyabet hastaları, 8 farklı branştaki hekimin muayene ve tedavisi sonucu, uzuv kaybından kurtuluyorlar... Diyabet hastaları, 8 farklı branştaki hekimin muayene ve tedavisi sonucu, uzuv kaybından kurtuluyorlar... Devrim gibi uygulama. İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde Diyabetik Ayak Bakım ve Tedavi Birimi oluşturuldu. Diyabet hastaları, 8 farklı branştaki hekimin muayene ve tedavisi sonucu, uzuv kaybından kurtuluyorlar...

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz