Son Dakika
24 Ağustos 2019 Cumartesi
”

Aydın’da ekonomik zirve

1-Hileli yağ satanlara verilen cezanın katmerli olması için takipçi olalım. 2-Aydın OSB’de açılacak okullar için bu ay sonuna kadar başvuru yapalım. 3-Aydın Serbest Bölgesi’ni yatırımcıya tanıtalım.

19 Kasım 2017 Pazar, 17:32

Aydın Sanayi Odası ve Aydın Ticaret Borsası  ortak toplantı yaptı. Toplantı açılış konuşmasını yapan Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Çondur, geçtiğimiz günlerde ilimize ziyarette bulunan T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ve  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü’ ye,  incirin TARSİM yağış zararı kapsamına alınması, Ege Pamuklarında elyaf uzunluğu konusunda yaşanan sıkıntıları ve tağşişli zeytin yağına yönelik yasal düzenlemelerin daha caydırıcı olması gerektiği, tağşişli yağ konusunda uygulanan yaptırımların düşük miktarlarda cezalar olduğunu, piyasaya hileli yağ arz edenlerin daha ağır cezalarla cezalandırılmasına yönelik çalışmaların yapılması konusunda taleplerini ilettiklerini belirterek,  Borsa çalışmaları hakkında bilgilendirme de bulundu.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü’nün Aydın’a yaptığı ziyaret sırasında, ilimizdeki imalat sanayinin talep ettiği alanda ve vasıfta eğitim vermek için Manisa OSB’ de yer alan MOSTEM Meslek Lisesi ziyaretlerimiz ve Sayın Valimiz başkanlığında yapılan toplantılar sonucunda odamızın teklifi ile uygun görülen kararı da,  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Dr. Faruk  Özlü’ye ASTİM OSB Başkanı Gökhan Maraş ile beraber ziyaret esnasında ifade ettiklerini belirten Aydın Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yunus Şahin, ASTİM OSB’ de TOBB tarafından yapımı devam eden 24 derslikli Meslek Lisesi’nin  istihdam garantili (Manisa OSB deki MOSTEM örneği gibi) olarak gençlerimize eğitim verilmesini sağlamak istiyoruz. (Bu kapsamda da, Sayın Bakamımıza, ASTİM ‘de yapımı devam eden Meslek Lisemizin yönetimini, ASTİM başta olmak üzere, Oda ve Borsalarımızın katılımıyla oluşturulacak Müteşebbis Heyet veya Danışma Kurulları ile yapmak istediğimizi belirttik. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Bakanlığa talimat verdi. 10.11.2017 tarihinde İl Bilim Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü’nden cevap geldi.) Cevaba istinaden;  2018-2019  eğitim/öğretim yılında hizmete geçmesi planlanan ve OSB’ler içerisinde OSB Yönetimleri tarafından açılacak Teknik Kolej ve /veya Meslek Yüksek Okullarının Bakanlık teşviklerinden faydalanması ve 2018 yatırım programında yer alması hususunda Kasım ayı sonuna kadar başvuru yapılmasının önü açılmıştır. Bu kısa süredeki olumlu gelişmelerden dolayı Sayın Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Dr. Faruk Özlü’ ye teşekkür ederim dedi.

Aydın Serbest Bölge çalışmaları hakkında bilgi veren AYSO Yönetim Kurulu Başkanı Şahin, AYSER alanı olarak; Aydın Çevre Yolu, Havaalanı Bulvarı ve ASTİM OSB sınırı arasında kalan yaklaşık 825 Dönüm alanın belirlendiği ve fizibilite raporu ve ön çalışmalarda kullanılmak üzere bu alanın taslak yerleşim planının hazırlandığı ve Ekonomi Bakanlığı’na bilgi verildiğini belirtti.

AYSER’ in fizibilite raporu mevcut durumda Kalkınma Bankası  tarafından hazırlanmakta ve yıl sonu itibariyle tamamlanması planlandığını ifade eden Şahin,  Aydın Milletvekilimiz Sayın Mustafa Savaş’ın koordinatörlüğünde ve  Ekonomi Bakanlığı Serbest Bölgeler Genel Müdürlüğü‘nün organizasyonu ile; 7 Aralık 2017 tarihinde ilimizde Borsamız Konferans Salonunda  Aydın Serbest Bölgesinde yatırım yapmayı planlayan yerli ve yabancı yatırımcıların ve ülkemizde başarılı serbest bölge girişimlerinin yetkililerinin katılımıyla bir tanıtım ve bilgilendirme toplantısı gerçekleştireceğini, Bu toplantıdan sonra AYSER için daha iyi bir yol haritası çizileceğini ifade etti.

KİMLER KATILDI

TOPLANTIYA, Aydın Ticaret Borsası Meclis Başkanı A. Bahri Erdel, Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Çondur, Meclis ve Yönetim Kurulu Üyeleri Aydın Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yunus Şahin, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Genel Sekreterler katılım sağladı.  Ortak toplantı öncesinde, her iki kurum yöneticilerine; T.C. Aydın Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü öğretmenleri Salih Erdem, Atilla Atlı ve İsmail Yıldız tarafından Mesleki ve Teknik Eğitimi geliştirmek için yapılan çalışmalar ile ilgili sunum gerçekleştirildi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz