Son Dakika
18 Haziran 2019 Salı

Atık sulardan elektrik üretiliyor

23 Ağustos 2013 Cuma, 15:22

GAZİANTEP Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Su ve Kanalizasyon İşleri (GASKİ) Genel Müdürlüğü, atık suların toplandığı arıtma tesisinde geliştirdikleri projeyle elektrik üretiyor.

www.haberhurriyeti.com / ÇEVRE
Proje ile arıtma tesisinin yüzde 55 oranında elektrik giderinin karşılandığı belirten ilgili GASKİ Atıksu Arıtma Tesisi Sorumlusu Alper Uyanık, “Kurduğumuz kojenerasyon ünitesi 26 ayda kendini maliyetini kurtardı. Yatırım maliyetini amorti ettikten sonra yaklaşık 200 bin lira civarında aylık bir kara geçirmiş durumdayız” dedi.

GASKİ Genel Müdürlüğü, 2006 yılında Atıksu Arıtma Tesisi’nde geliştirdikleri projeyle atık sulardan elektrik üretmeye başladı. Proje kapsamında kurulan kojenerasyon ünitesiyle elde enerjiyle tesisin yüzde 55 oranında elektriği karşılanmaya başlandı. Atık sularda bulunan çamurların kurutulmasıyla ortaya çıkan metan ve biyogazları elektrik enerjisine dönüştürdüklerini anlatan GASKİ Atıksu Arıtma Tesisi Sorumlusu Alper Uyanık, sistemin entegrasyonundan ciddi fayda sağladıklarını ve en büyük kazançlarının elektrik kazanımı olduğunu söyledi. Enerji maliyetlerinin yüksek olmasının ciddi bir sorun olduğunu belirten Uyanık, “Yapmış olduğumuz akışkan kazandaki yüksek ısıdan elde ettiğimiz enerjiyi hem ön arıtmada hem de ön kurutma işleminde kullanıyoruz. Fazla enerjiyi elektriğe dönüştürme şansımız oluyor. Bunla ilgi çalışmalar devam ediyor. Mevcut 4 çamur kurutma tankımızdan elde ettiğimiz biyogazlar ile yaklaşık günlük 15 bin metre küp metan gazını elektriğe çeviriyoruz. Böylelikle tesisimizin elektrik enerjisinin yüzde 55 civarında kısmını kendimiz karşılamış oluyoruz. Zaten bu tip tesislerin en önemli gideri elektrik maliyetidir. Birçok belediyemiz bu konuda sıkıntı yaşıyorlar. Bizim çamur çürütme tanklarımızın olması, sistemimizin buna uygun olması kojenerasyon kurmamıza yardımcı oldu. Kurduğumuz kojenerasyon ünitesi 26 ayda kendini maliyetini kurtardı. Yatırım maliyetini amorti ettikten sonra aylık yaklaşık 200 bin lira civarında kara geçmiş durumdayız” dedi.

‘ATIK ÇAMURLARLA ELEKTRİK ELDE EDİYORUZ’

Alper Uyanık, GASKİ Genel Müdürlüğü olarak şehrin atık sularının yüzde 99’luk kısmını arıtan bir tesisi kurduklarını ifade etti. Uyanık, “Merkezimizde 3 atık su arıtma tesisi, 6 paket su artıma yöntemi bulunuyor. Merkez atık su arıtma tesisimiz yaklaşık 260 bin metre küp suyu arıtıyor. Ayrıca 2 ileri biyolojik atık su arıtma tesisimiz var. Bu tesislerle Gaziantep’in atık su deposunu oluşturuyoruz ve neticesinde elde ettiğimiz atık çamurla elektrik elde ediyoruz. Çamurları bertarafa yönelik Türkiye’de ilk defa kurutma ve yakma tesisimizi devreye soktuk. Diğer tesislerimiz ile beraber günlük 180 ton arıtma çamurumuzu 15 ton kül haline getiriyoruz” diye konuştu. – Ahmet Hamdi ÇİÇEK/GAZİANTEP, (DHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
kaçak iddaa siteleri iddaa siteleri bahis siteleri