Son Dakika
27 Haziran 2019 Perşembe

ATATÜRK’ün Zonguldak’a gelişinin 82. yılı kutlandı

26 Ağustos 2013 Pazartesi, 11:55

ULU Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Zonguldak’a gelişinin 82’nci yılı törenle kutlandı. Atatürk’ün kente Ertuğrul Yatı ile geldiğinde limanda ilk ayak bastığı yerden denize karanfil atıldı.

www.haberhurriyeti.com / SON DAKİKA
Valilik önündeki Atatürk Anıtı’nda düzenlenen törene Vali Ali Kaban, 3’üncü Jandarma Tugay Komutanı Tuğgeneral Nejdet Köse, Belediye Başkanı CHP’li Muharrem Akdemir, Cumhuriyet Başsavcıvekili Ali İrfan Yılmaz, vali yardımcıları, siyasi parti temsilcileri, daire müdürleri, gaziler ve bazı sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı. Törende, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile CHP Zonguldak milletvekilleri Mehmet Haberal ve Ali İhsan Köktürk’ün gönderdiği kutlama mesajları okundu. Ak Parti Zonguldak Milletvekili Köksal Toptan’ın da tören nedeniyle mesaj gönderdiği belirtildi. Atatürk Anıtı’na çelenklerin konulmasından sonra saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, Atatürk’ün kente gelişinin 82’nci yılını bir kez daha onur ve gururla kutladıklarını söyledi. Başkan Akdemir, “Cumhuriyet’in ilanından sonra Zonguldak’ı Türkiye’nin ilk vilayeti olarak ilan etmekle, bize tarihi bir onur kazandıran Ulu Önder’in şehrimizi ziyareti, ilimizin yeniden yapılanmasında da büyük rol oynamıştır. Bu ziyaretin ardından havzanın mevcut yapısında büyük değişikliklere yol açan gelişmeler olmuştur. Maden ocaklarında çalışan işçilerin sosyal güvencelerinin artırılması, çalışma koşulları ve saatlerinin iyileştirilerek denetim altına alınması, ilk işçi haklarını koruyan teklifin kanunlaşarak yürürlüğe girmesi gibi yapılan bu bir dizi yeniliğin ardından, yabancıların da havzadan çekilmek zorunda kalmasıyla maden ocaklarımız tamamen millileştirilmiştir” dedi.

Folklor gösterilerinin ardından Vali Ali Kaban ve beraberindeki protokol üyeleri, Atatürk’ün Ertuğrul Yatı ile 26 Ağustos 1931’de kente geldiğinde ilk ayak bastığı Maden Mühendisleri Şubesi’nin yanındaki iskeleden denize karanfil attı. Zonguldak Emniyet Müdürlüğü Deniz Şubesi Müdürlüğü’ne ait bot ile getirilen Türk bayrağı da Atatürk’ün ayak bastığı yerde Vali Kaban’a teslim edildi. Bayrağı öperek alan Vali Kaban, polis memurlarına teşekkür etti. – Durmuş SEVİNDİK/ ZONGULDAK, (DHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
kaçak iddaa siteleri iddaa siteleri bahis siteleri