Son Dakika
18 Haziran 2019 Salı

ATA’nın izinde Kocatepe’ye yürüdüler

26 Ağustos 2013 Pazartesi, 10:15

BÜYÜK Taarruz’un 91’inci yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) tarafından bu yıl 9’uncusu düzenlenen ‘Kocatepe Zafer Yürüyüşü’ne katılan yaklaşık 5 bin kişi, Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Büyük Taarruz’ emrini verdiği Kocatepe’ye çıktı.

www.haberhurriyeti.com / GÜNDEM
Büyük Taarruz’un 91’inci yıl dönümünde Afyonkarahisar üniversite öğrencileri ve sivil toplum örgütü temsilcilerine ev sahipliği yaptı. AKÜ tarafından düzenlenen ‘Kocatepe Zafer Yürüyüşü’ne, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Belediye Başkanı Burhannettin Çoban, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, milletvekilleri, askeri erkân, farklı üniversitelerden gelen öğrenciler, sivil toplum örgütleri ve siyasi parti temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Şuhut’ta düzenlenen ‘Zafer Yolu’ programının ardından Bakan Eroğlu ve beraberindekiler Çakırözü Köyü’ne geldi. Bakan Eroğlu ve katılımcılar köyde havai fişeklerle karşılandı. Askeri bandonun konser verdiği köyde, Büyük Taarruz’u anlatan sinevizyon gösterisi yapıldı. Buradan askeri bando eşliğinde yaklaşık 1 kilometre yürüyerek yürüyüşün başlangıç noktasına gelen Bakan Eroğlu ve beraberindekiler, tepelere lazerle yazılan ‘Cumhuriyetin Kazanıldığı Topraklara Hoş Geldiniz’ sloganıyla karşılandı.

BAKAN EROĞLU UĞURLADI

Bakan Eroğlu, burada yaptığı konuşmada, Atatürk’ün Kocatepe’de sabahın ilk ışıklarıyla Büyük Taarruz emrini verdiğini hatırlattı. Kahraman Türk askerinin ayaklarındaki çarıklarla ve eskimiş tüfekleriyle bu yolları arşınlayarak Kocatepe’ye ulaştığını kaydeden Eroğlu, “Türk halkı olarak bizler, hepimiz, şehitlere vefa borçluyuz” dedi.

3 SAAT YÜRÜDÜLER

Bakan Eroğlu daha sonra Kocatepe Zafer Yürüyüşü’nü başlattı. Lazerle dağlara ‘Türk bayrağı’ ve ‘Atatürk portresi’ yansıtılırken, Eroğlu ve protokol üyeleri yürüyüşe katılan gençleri çiçeklerle uğurladı. Yaklaşık 5 bin katılımcı, Türk ordusunu düşmana saldırmak için gece geçtiği 14 kilometrelik yolu 91 yıl sonra yeniden yürüdü. Yaklaşık 3 saatte Atatürk’ün Büyük Taarruz emrini verdiği Kocatepe’ye ulaşan yürüyüşçülere, Afyonkarahisar Garnizon Komutanlığı’na bağlı birlikler tarafından Kurtuluş Savaşı’nın menüsü olan çorba, hoşaf, su ve ekmek ikram edildi. Yürüyüşçüler, hava sıcaklığının 6 derece kaydedildiği Kocatepe’de, gün doğumunu battaniyelere sarınarak bekledi. Kocatepe’de, Atatürk’e benzerliğiyle dikkat çeken Nejdet Bardak, katılımcıların ilgi odağı oldu.

KOCATEPE’DE KAHRAMANLIK TÜRKÜLERİ

Grupla birlikte yürüyen AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin 91 yıl önce çok güç şartlar altında Kocatepe’de atıldığını kaydetti. Büyük Taarruz’un Mustafa Kemal ve kahraman 198 bin Türk askerinin vatan sevgisi ve insanüstü gayretiyle başarıya ulaştığını belirten Prof. Dr. Solak, “Türk milletinin bağımsız yaşama kararlılığı tüm dünyaya duyurulmuştur” dedi.

AKÜ Halk Oyunları ve Dans Topluluğu’nun gösteriler yaptığı yürüyüş, AKÜ Devlet Konservatuvarı’nın kahramanlık türküleri konseriyle sona erdi. – Onur BAYRAM/ AFYONKARAHİSAR, (DHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
kaçak iddaa siteleri iddaa siteleri bahis siteleri