Son Dakika
20 Mayıs 2019 Pazartesi

ARABA KASKO, AİLE SPOR İLE NEFES ALIR

10 Aralık 2018 Pazartesi, 10:48

 Kasko ve Trafik sigortasının püf noktalarını bir bilene sorduk. KRL sigorta ve rent a car Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Çubukçu, konu hakkındaki deneyim ve birikimlerini Haberhürriyeti okuyucuları için anlattı. Çubukçu kaskoyu spor ile bağdaştırdı. Araçların kaskosuz ailelerin de sporsuz rahat nefes alamayacağını kaydetti. Çubukçu ile yaptığımız röportaj şöyle:

 Sizi tanıyabilir miyiz?

Yedi yıldır oto kiralama sektöründe yer alıyoruz. Bunun yanında oto sanayide kaporta boya tamir servisimiz var. Esas

uzmanlık alanımız ise hasar danışmanlığı. Hasar esnasında mağduriyet yaşayanl

arın hukuki yollardan mağduriyetlerini gideriyoruz.

Kasko sigortasıyla trafik sigortası arasındaki farkı anlatır mısınız?

Trafik sigortası herhangi bir hasar durumunda karşı tarafa verilebilecek bedeni ve maddi zararları güvence altına almaktadır. Zorunlu olmasının sebebi de budur. Zorunlu trafik sigortası herhangi bir hasar durumunda karşılıklı tarafların kusurlarına bakarak zararı karşılar ve karşıl

anacak olan zararın limitleri her yıl resmen belirlenir. Kasko sigortası ise aracın yanması, çalınması, çalınmaya teşebbüs edilmesi veya kaza sonucu oluşabilecek zararları güvence altına alır ve ancak sigortalı isterse bu sigortayı yaptırarak kendini güvence altına alır.

Kasko poliçelerini yaptırırken biraz daha geniş kapsamlı düşünerek araştırarak yapmakta fayda var. Mesela karşı ödeme IMM sini yüksek tutup 250-300 bin, bir milyonluk poliçeler de var. Bu şekilde poliçeler üretilirse daha sağlıklı olur. Sigortalıları da korunur. Karşı tarafta mağdur olmaz.

Sizce Otomotiv sigortası yaptırmak çok gerekli olmasına rağmen ülkemizde neden bu yasal zorunluluk olarak görülüyor?

Irak ya da Suriye de trafik sigortası yok mağduriyet yaşanmaması için herkes kendi aracını kendisi yaptırıyor veya mağdur ettiği kişinin aracını yaptırıyor. Türkiye de mecbur sigorta sektöründe sig

orta poliçesi zorunlu hale gelmesi gerekiyor. Bu da bir sektör buradan da ekmek yiyenler var. Sanayi çalışanı veya bir sigorta bölümün de üreten acenteler, bence olması gereken bir sistem doğru da işliyor. Sadece biraz rakamlar fazla yüksek olduğu için

poliçeler üretilirken daha eşit tutulması gerekiyor.

Bildiğiniz üzere ülkemiz kaza istatistiklerinde dünya genelinde ilk sıralarda yer almaktadır ve oluşan kazalar ne yazık ki sadece maddi kayba neden olmamakta, bedeni yaralanmaları ve hatta ölümleri de beraberinde getirmektedir. Bu gibi bir kaza da karşı tarafın maddi kaybının yanı sıra bedeni hasarları da tazmin edilmek zorundadır ve ne yazık ki araç sahipleri tarafından bu durum göz ardı edilmektedir.

Trafik sigortası yanında kasko da yaptırmanın avantajları nelerdir?

Kasko güvencedir. Hem kendi aracının hem de çarpmış olduğunuz aracı koruma kapsamındadır. Her araç sahibi, mutlaka aracına en iyi bakımı sağlamayı ve aracını en uzun süre, en verimli şekilde kullanmayı ister.

Ülkemizde araç sahibi olmanın ekonomik olarak çok da kolay olmadığı düşünülürse bu gayet normal bir istektir. Pek çok kişi aracını uzun yıllar birikim yaparak ve genelde bu birikimin üstünde bir de kredi kullanarak alabilmektedir. Araç sahibi olduktan sonra ise uzun yıllar yüklü kredi ödemeleri ile geçmektedir. Bütün bu şartlarda aracın bir kazaya karışması ve hasar görmesi araç sahiplerinin korkulu rüyasıdır.

Krediler, vergiler, benzin faturası, zorunlu trafik sigortası derken, araç sahibi olmak gerçekten masraflı bir hale gelmekte ve çoğu zaman araç sahipleri kasko sigortası yaptırmayı ihmal etmektedir. Oysa kasko yaptırmak asla lüks değildir. Sigortanın faydaları ve kasko ve trafik sigortalarının farkları ortada iken araç sahipleri kasko poliçesi yaptırmayı ihmal etmemelidir. Kasko sigortası her şeyden önce bir kaza anında araçta oluşacak hasarl

arın temini için şarttır ve oluşabilecek yüksek tamir masraflarının karşılanması için araç sahiplerinin en büyük desteğidir.

Bazen sigorta sahibiyle araç sahibi arasında anlaşmazlıklar oluyor. Onların çözümü oluyor mu? Bu süreç nasıl ilerliyor?

Mağduriyet yaşayan taraf araç sahibi mağduriyeti giderecek tarafta sigorta şirketi bazen bu konularda su istimal de olabiliyor. Bunu sigorta şirketi daha detaylı araştırıp çözmesi gerekiyor bazen araştırmadan sigortalının mağduriyetini gidermiyor. Giderirken fiyatlarda işçilikte ıskonto uyguluyor veya bu aktar şaibeli deyip ret verebiliyor. Biz burada devreye giriyoruz kişiler bize ulaşıyor biz arabuluculuk yapıyoruz. Dava açmadan sigorta şirketiyle kişi arasında köprü olmaya çalışıyoruz. Burada da başarılı oluyoruz, sigortalının mağduriyetini gideriyoruz. Ama dava açarak ama görüşerek bir şekilde çö

züme bağlıyoruz.

 Mağduriyet yaşayanlar nasıl bir yol izlemeli bu konuda nasıl bir açıklama yaparsınız?

İnsanların rahatlıkla bize ulaşabileceği sosyal mecralarımız var. Sigorta uyuşmazlığı adı altında, sigorta kulis, sigorta takip komisyonu başlığında internet sitelerimiz, bu sitelerde birebir görüşebilecekleri danışmanlarımız var. Buralardan bize ulaşıp fikir danışabilirler.

İş kayıtları nedeniyle tazminat alınabiliyor mu?

Yalnız ticari araçlar iş kaybı tazminatı alabilir. Hususi araçlar iş kaydı tazminatı alamaz fakat hususi araç eğer fiş kesebiliyor ve bir şirkete bağlı çalışıyorsa mağduriyetini iş kaybı olarak alabilmektedir.

Mağduriyet yaşayan bir vatandaş sizinle görüşebilir mi?

Prosedürün uzun sürmesi sebebi ile mağduriyet yaşayan kişiler sigorta şirketinde dosya açtırmak istememektedir. Fakat danışmanlık, sigorta şirketinden dosyayı alıp mahkemede bilirkişi tespitinde bulunduruyor bilirkişi aracın hasar kaydını yaptıktan sonra dava açılır.

Kasko şirketi olarak hizmet farkınız nedir?

Belgelerle iş yapıldığından dolayı müşterilerin güvenini sağlamış durumdayız. Otomobil sektöründe faaliyetlerimiz farklı dallarda da olduğu için kapsamlı bir iş yürütüyoruz.

Kaskoda önemli olan, gözden kaçırmamamız gereken ayrıntı ve öneriniz ne?

Türkiye de poliçe üretiminin yanlış olduğunu düşünüyorum. Poliçeler üretilirken tek tip ve kişiye özel poliçeler olması, araç kullanıcı sayısının tespiti, kullanıcıların geçerliliğinin olması, geçerliliği olmayan kişilerin sigorta kapsamına girmemesi gerekmektedir. Sigorta poliçesi ve trafik poliçesinin birleşmeli ayrı ayrı kesilmemelidir.

Boş vaktimizi kendimiz için yaratıyoruz. Ailemizden çocuklarımızdan fedakarlıkta bulunuyoruz. Aile ve çocuktan fedakarlıkta bulunmamızı ortadan kaldıran yegane kavram spor. Hep beraber yapılabilecek boş zaman aktivitesi olarak uygulanabilecek tek şeyin spor olduğu gerçeği var. O halde spor aynı zamanda aile bütünlüğünün de temelini oluşturan bir unsur. Bu nedenle spor üzerinde yoğunlaşmayı sosyal sorumluluk projelerimi bu alanda geliştirme ve hatta gerekirse ar-ge ile toplum yararına sunma misyonu bana ayrı bir keyif veriyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
kaçak iddaa siteleri iddaa siteleri bahis siteleri