Son Dakika
19 Ağustos 2019 Pazartesi
”

ANLAMANIZI DEĞİL, ANLAŞILMAYI BEKLİYORUM

12 Mart 2019 Salı, 10:07

Biliyorum, bazı ön yargılarınız, etik bir dönem nasıl gelecek diye kuşkularınız var. İçinizdeki kuşkular zamanın bir mirası aslında. Uzun yıllar hep aynı ve yanlış işler yüzünden güveninizi yitirdiniz. Ve haklısınız…

Biliyorum ki, etik bir dönem, sevgi, saygı, içtenlik dediğim zaman kafanız biraz karışıyor.

Yaşam bir döngü olduğu kadar süreklilik arz eder ve hiçbir şey aynı kalmaz. Bu nedenledir ki, yanlışlar doğruya dönecek. Ne zaman, bilmiyorum, ama yakındadır, hissediyorum.

Beni anlamanızı değil, anlaşılmayı bekliyorum.

Hayal kurduğumu düşünüyorsunuz ama çok eskiden beri bir değişim olacağına inanıyorum. Dünyanın düşünce ve algı sistemi değişecek. Akıl ve vicdan ön plana geçecek.

Evrenin olumlu ve yapıcı enerjisi bu umut ile birleşecek.

Herkesin bildiği tek bir şey var, o da özlemle bu dediğimiz zamanı beklemek.

Kendimizi kandırmamıza, kendimize en büyük yalanı söylememize gerek yok. Etik ilkeler ve değerler, ahlaki olanlar biliniyor zaten, tek eksik olan bunun yaşam içinde kendisine bir yer yer bulmasıdır. Bunun bir gün gerçekleşeceğine inanıyorum.

Ve beni anlamınızı değil, anlaşılmayı bekliyorum.

Doğaya ve canlılara verilen türlü eziyetler, sıkıntıları son bulacak. Duyarlılık içtenlikle başlayacak.

Hayvanların endüstri ürünü ve mal gibi kabul edilişi fikri değişecek. Doğanın insanın emrinde olduğu inancı ortadan kalkacak. Siyaset ve politikanın aşındırıcı etkileri sona erecek. Ayrışan değil, bölüşen ve paylaşan insanlar ortaya çıkacak. Kendilerini ürkmeden gösterecek. Düşünce ve yönetim sistemleri bu çerçevede yeniden şekillenecek. Aynı şeyleri söyleyen, tekrarlayan değil, değiştirebilenler, geliştirebilenler başaracak. Bunun içindir ki, uzun süredir etik ve ahlaki olandan yana yolardayım. Tek isteğim ise beni anlamanız değil, anlaşılmak.

Sevgi ve saygıyı bir arada tutmak ve bunların bir arada var solduğunu uzun zamandan beri savunuyorum. Sonunda bu ikili ayrılmaz bir bütün oldular, çok mutluyum. Şimdi sevgi ve saygı zamanı dediğim aslında buydu. İçtenliğe de inanıyorum. Akıl ile birleşmiş bir içtenlik. Duygulu ve düşünceli olmak…

İki yüzlüleri çok gördüm, onların arasından geçtim, söylediklerini dinledim. Yalanı dost edinenleri, zamanı boşa harcayanları izledim. Ders çıkardım her birinden. Gerçeğin acı olan yanlarını fark ettim ama doğrunun yüceliğini bir kere daha anladım. Düşünce üstatlarının yazılarını okudum. Sonuç tek bir yere götürdü beni. Anlamak değil, anlaşılmak önemli.

İnatlaşmaya, ötekileştirmeye gerek yok. Her şeyin bir bütün olduğunu ve ayrı parçaların bir bütün oluşturduğunu bilmek yeterli.

Zaman kaybediyor insanlık. Artık etik ve ahlakı önemsemek için önümüzde hiçbir engel yok. Siyaset ve politikanın yolunu takip etmeyi bırakarak, çoğunluk değil, doğruluk sistemlerine yönelmek zamanıdır. Bir kaygıdan hareketle yapılanlardan yana olmayın, gönülden ve hiçbir çıkar amacı gütmeden yapılacak olanları takip edin.

Şimdilik söyleyebileceğim tek şey: Anlamınızı değil, anlaşılmayı bekliyorum.

www.haberhurriyeti.com / Prof. Dr. Çağatay Üstün

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz