Son Dakika
15 Kasım 2019 Cuma
”

ANKARA DUY SESİMİZİ

HAZİNENİN ÜSTÜNDE OTURUYORUZ AMA ZENGİNLİĞİMİZİN FARKINDA DEĞİLİZ. SÜS BİTKİLERİ SEKTÖRÜ ŞAHLANMAYI BEKLİYOR

15 Mayıs 2019 Çarşamba, 00:09

10 YÜZ MİLYON DOLAR

Bu rakam süs bitkileri üreticilerinin ülkeye kazandıracağı rakam. Aslında çok daha  fazla olacağına inanıyoruz ama akılda kalsın diye öyle yazdık.

UYUYAN GÜZEL UYANSIN

Küçük Menderes Havzası’nda süs bitkileri üreticiliği kendi imkânlarıyla çığ gibi büyüyor. Her geçen gün kalite ve kalibre artıyor. Yaşam alanlarını güzelleştiren bu bitkilerin üreticileri şu günlerde çok dertli.

BİTKİLER ELDE KALDI

Yerel seçimler nedeniyle kazanıp kazanamayacağı belli olmayan Belediye Başkanları park ve Bahçelere yatırım yapmadı. Üretilen bitkiler şişti. Üreticinin artan maliyetler nedeniyle dayanacak gücü kalmadı.

ANKARA DUY SESİMİZİ

Torf, saksı ve arazi maliyetlerinin yüksekliğinden yakınan üreticiler acil destek bekliyor.  KDV oranlarının indirilmesini ve hazine arazilerinin Süs bitkicilere tahsis edilmesini, Millet Bahçeleri’nde ithal değil yerli bitkiler kullanılmasını istiyor.

YUKARIDA FRAGMANINI ÇIKARDIĞIMIZ YAZININ TAMAMI ŞÖYLE:

ÖDEMİŞ,  Bayındır, Tire… Devam edelim Kiraz, Beydağ , Selçuk yani Küçük Menderes Havzası. 240 milyon yılda oluşan alüvyonlu toprakları havası, suyu, hatta mikro kliması ile adamı ters diksen yeşertecek kadar verimli… Bundandır dünyanın en verimli ikinci havzası unvanını alması…

Bu havzada son yıllarda müthiş bir sektör doğdu. Çiçek ve dış mekân bitkileri. Yaşam alanlarımızı güzelleştiren bitkilerin yetiştiricilerin sayısı hızla artıyor ve sektör çığ gibi büyüyor. Üreticilerin kendi çabalarıyla her geçen gün kalite ve kalibresi artıyor ürünlerin.  Adeta açık hava serası gibi olan tarlalarda yetiştirilen bitkiler bölgenin florası ve iklimi nedeniyle hızla büyüyor, gelişiyor.  Lakin bir sorun var… Sektörün dertlerini dinleyecek bir Genel Müdürlük bile yok. Tarım ve Orman Bakanlığı bu sektöre üvey evlat muamelesi yapıyor. Tarıma sağladığı destekleri bu sektörden esirgiyor. Oysa sektör desteklense Avrupa dâhil birçok ülkeye süs bitkileri satacağız ve ülkemize kamyon kamyon döviz kazandıracağız.

Desteklenmeme sebebi acaba ne olabilir?

Bilgisizlik mi yoksa, ithalatçı aracılar nedeniyle üretime ilgisizlik mi?

***

Haber Hürriyeti Gazetesi olarak Küçük Menderes Havzası’ndaki süs bitkileri üreticileriyle görüştük. Sektörün nabzını tutarken, bir sorduk, bin ah işittik.

Kayıt dışı üretim yapanların çokluğunu gördük.

Torfla değil toprakla, saksıda değil poşette üretim yapanların, bölgeye nasıl zarar verdiğini Küçük Menderes’de 240 milyon yılda oluşan bereketli toprakların torba torba başka bölgelere gönderilip telef edildiğine şahit olduk.

“Kalifiye eleman bulamıyoruz. Solucanı görünce kaçan, tarlada, bahçede değil ofiste oturmak isteyen Ziraat Mühendisleri var.  Acilen sektöre eğitimli eleman yetiştirilsin, bir de yüzde 18 KDV oranları belimizi büküyor. Vadeli sattığımız ürünlerin KDV’sini biz peşin ödüyoruz” diyen üreticilerin devlet yetkililerine seslerini duyuramama sıkıntılarını dinledik.

“Arazi fiyatları çok arttı, boş duran hazine arazileri süs bitkileri üreticilerine tahsis edilsin, sektöre kredi desteği sağlanıp, ithalatın önü kesilsin” çağrılarına kulak verdik.

Bu sektörün müthiş bir istihdam kapısı açacağına, Türkiye’nin yüzünü güldürecek önemli bir gelir kapısı olacağına inandık.

O nedenle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli  başta olmak üzere, seçilmiş ve atanmışlara ve de Belediyelere çağrı yapıyoruz . Süs bitkileri üreticilerine kulak verin ve önlerindeki engelleri acilen kaldırın.  Zira üreticinin mutluluğu sizin iki dudağınız arasında.

İbrahim Irmak

cevreciiirmak@hotmail.com  Tel: 0533 414 24 57

NOT: Çevre konusunda her türlü duyarsızlığı bize bildirebilirsiniz. Tabii güzellikleri de.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz